• Anasayfa
  • Bilgi
  • Üniversitelilere ulaşım desteği ne kadar ve nasıl alınır?

Üniversitelilere ulaşım desteği ne kadar ve nasıl alınır?

elifcokan

Üniversite ulaşım desteği hakkında bilgiler netleşmeye başladı. Geçtiğimiz saatlerde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı, öğrencilere ulaşım desteğinin verileceğine ve ulaşım desteğinin ne kadar olacağına dair açıklamalarda bulundu. Peki, öğrenciler ulaşım desteğini nasıl alabilir, ulaşım desteği başvurusunu nasıl yapabilir ve başvurusunu yaparken hangi belgeleri ibraz etmelidir? Detaylar içeriğimizde.

Ulaşım desteğinden kimler faydalanabilir?

Katıldığı bir programda konu hakkında merak edilenleri açıklayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ulaşım desteği hakkında önemli detaylar verdi.

Sosyal yardım alan ailelerin farklı bir şehirde lisans eğitimi alan 25 yaş altındaki çocuklarının gidiş-dönüş bilet masrafları devlet tarafından karşılanacak. Yapılan açıklamaya göre tek yön biletlerde devlet 500 TL’ye kadar ödeme desteği sağlayacak. Yılda iki kez ödenecek ulaşım desteği ile her bir öğrenciye 2.000 TL ödeme yapılacak.

Uçak Bileti

Ulaşım desteği ödemesi nereye yatırılıyor?

Devletin sağlayacağı öğrenci ulaşım desteği ödemeleri vakıflar aracılığıyla öğrencilerin IBAN'larına yatırılacak.

aile.gov.tr/iletisim/bakanlik-iletisim-bilgileri/sydv/ linki üzerinden vakıfların iletişim bilgilerine ulaşılabiliyor.

Üniversite ulaşım desteği başvuruları ne zaman başlıyor?

Konu hakkında Bakan Derya Yanık henüz yeni açıklama yapmış olsa da üniversite ulaşım desteği başvurularının ne zaman başlayacağına açıklamasında yer vermedi.

Ulaşım desteği başvurusu yapılırken nelere dikkat edilmeli?

Destekten yararlanacak öğrencilerin uçak bileti veya otobüs bileti alırken T.C. Kimlik Numarası, ad, soyad, telefon numarası ve e-posta bilgilerinin doğru olduğundan emin olmaları gerekiyor.

Ulaşım desteği başvurusu yapılırken hangi evraklar ibraz edilmeli?

Enuygun'dan bilet alan öğrenciler e-posta ile gönderilen biletlerini çıktı alabilirler. Öğrencilerin ulaşım desteğinden faydalanabilmeleri için başvuruları sırasında ibraz etmeleri gereken belgeler şu şekilde:

  • Uçak bileti için e-posta yoluyla ulaşacak elektronik bilet ve faturaların çıktıları,
  • Otobüs bileti için e-posta yoluyla ulaşacak elektronik bilet çıktısı ve otobüs şirketleri tarafından verilen ve üzerinde seyahatin ücretinin yer aldığı, fatura yerine geçen bilet belgesi. (Önemli not: Sadece otobüs firmaları elektronik bilet verebiliyor.)

elifcokan
Elif Çokan Palaz
18 Yazı
Anadolu Üniversitesi Güzel Sanat Fakültesi ve Seramik Bölümü'nden mezun oldu. Pazarlama hakkında yeni şeyler öğrenmeye hevesli yazar dijital pazarlama eğitimi aldı. Kreatif bir ajansta Intern Copywriter görevine başladı ve çeşitli sektörler için freelance içerikler üretmeye devam etti. İki farklı tatil şirketinde Content Specialist olarak çalıştıktan sonra Enuygun ekibine katıldı. Elif seramik objeler üretmeyi, kamp yapmayı ve fantastik filmler izlemeyi çok seviyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN