Ülkemizden az bilinen 6 benzersiz yer

muratekinay

Ülkemizin her bir köşesinde görülmeye ve keşfedilmeye değer muhteşem yerler var. Bu yerlerden bazıları her yıl çok sayıda ziyaretçiyi çekse de bazıları sahip oldukları güzelliklere rağmen pek fazla bilinmiyor. Eğer bir sonraki tatilinizde daha farklı ve unutulmaz bir yeri görmek isterseniz, bu rotaları kaçırmayın.

İçindekiler

1- Mezovit – Rize

Ayder Yaylası yakınlarında bulunan Mezovit henüz Ayder kadar ünlü ve popüler olmasa da yurdumuzun mutlaka görülmesi gereken doğa harikalarından biri. Baharla birlikte canlanan yemyeşil doğası, tertemiz havası ve birbiri ardına akan serin sularıyla doğada yürüyüş için ülkemizin en iyi rotaları arasında. Eğer kamp yapmayı seviyorsanız, bölgenin yakınlarında benzersiz kamp alanları da var. Buraya geldiğinizde doğada gezinip dolaştıktan sonra başta nefis yayla balları olmak üzere Karadeniz lezzetlerinin de tadına bakma şansınız var. Bölgeye ulaşmak için Trabzon'a uçabilir ve buradan bir araç kiralayarak Mezovit'e doğru yola koyulabilirsiniz.

mezovit

Uçak Bileti

2- Baltalı Gölü – Uşak

Yeşil ve huzur denince bölgede ilk akla gelen yerlerden biri olan Baltalı Gölü de yemyeşil doğasıyla bir anda kendinizi bambaşka bir dünyada bulabileceğiniz yerlerden biri. Banaz ilçesi yakınlarında bulunan göl başta doğa fotoğrafçıları olmak üzere her yaştan gezginin gözdesi. Göl, genellikle günübirlik ziyaretler için tercih ediliyor ancak eğer kalmak isterseniz burada kamp da yapabilirsiniz.

göl

3- Kalem Adası – İzmir

Kendinizi Ege'nin serin sularına bırakırken huzuru ve sakinliği sonuna kadar yaşayabileceğiniz Kalem Adası İzmir Dİkili kıyılarında yer alıyor. İçinde konaklamak isteyenler için otel de bulunan ada kalabalıklardan ve gürültüden uzakta denize girmek, huzur bulmak ve doğaya karışmak isteyenler için benzersiz bir adres. Adaya ulaşmak için Bademli Köyü'nden hareket eden teknelere binebilirsiniz. Buraya gelmek Çeşme gibi şehrin diğer popüler tatil beldelerine kıyasla biraz zor olsa da buna değdiğini göreceksiniz. Bu yaz Kalem Adası'nda huzurlu bir tatil için İzmir uçak biletlerini karşılaştırın.

ada

4- Bilgelik Vadisi – Antalya

Yaz aylarında denize girmek ve güneşlenmek veya mavi dünyanın derinliklerine dalmak için ülkemizde en fazla tercih edilen şehirlerin başında gelen Antalya'da halen fazla bilinmeyen yerlerle karşılaşmak mümkün. Bu yerler arasında kesinlikle görülmeye değer rotaların başında gelen Bilgelik Vadisi ise tam anlamıyla bir doğa şaheseri. Dar kanyonlar arasından akan sular, kayalar üzerinden bir anda görünüp kaybolan manzaralar ve Köprüçay Nehri'nin göz kamaştıran görüntüsü fotoğraf karelerinize ilham verecek türden. Vadiye ulaşmak pek kolay değil. Buraya ulaşım için araçla belirli bir noktaya kadar gelmek ve sonrasında dar patikalardan yürümek gerekiyor. Bu zorlu yol nedeniyle de zaman zaman fotoğraf çekmek için gelen grupların dışında pek fazla ziyaretçisi olduğu söylenemez. Ülkemizin dışına çıkmadan benzersiz bir deneyim yaşamak isterseniz, hemen Antalya'ya uçak biletlerini karşılaştırın!

bilgelik vadisi

5- Salda Gölü – Burdur

Dünyadan ayrılmadan Mars ile tanışmak isterseniz, gelmeniz gereken yer Isparta yakınlarında bulunan Salda Gölü'nden başkası değil. Çünkü burası üzerinde bulunan alüvyonlar ile dünyada Mars yüzeyine en yakın ikinci yer olarak biliniyor. Beyaz kumları ve turkuaz mavisi sularıyla tropikal adalara benzetilen gölün suları ise birçok hastalığa iyi geliyor. Yani hem sağlığınıza hem de gözlerinize iyi gelecek bir macera için Salda Gölü'nü mutlaka görmelisiniz. El dokuması halıları ve gülden yapılan ürünleriyle meşhur Isparta'ya geldiğinizde nefis çömlek kebabını da tatmayı unutmayın.

salda gölü

6- Taşkale – Karaman

Karaman'a bağlı bir kasaba olan Taşkale veya bilinen eski adıyla Kızıllar ülkemizin en eski yerleşim bölgelerinden biri. Dik bir yamacın üzerine kurulan Taşkale'yi farklı ve görülmeye değer kılan özelliği taşların içine oyulan geleneksel evleri. Bu anlamda yurdumuzun önde gelen birkaç yerinden biri olan Taşkale'nin yakınlarında bulunan İncesu Mağarası ise şaşırtıcı sarkıt ve dikitleriyle ziyaretçileri çekiyor. Ermenek Barajı ve Karaman Kalesi gibi çevresinde görülebilecek farklı yerleri de barındıran şehre ulaşmak için Konya'ya uçabilir ve buradan hareket eden servislerle Karaman'a kolayca gelebilirsiniz. Eğer yakınlarda bulunan farklı yerleri de görerek şehrin çevresini dolaşmak isterseniz, havalimanından araç kiralamayı da tercih edebilirsiniz.. Karaman ve çevresini turlarken kalabileceğiniz uygun bir otele ihtiyacınız olursa da hemen tıklayın ve Karaman otellerini karşılaştırarak rezervasyon yaptırın.

taşkale


muratekinay
Murat Ekinay
456 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar