Macaristan, Ukrayna, Singapur, Finlandiya… Daha önce seyahat ettiğiniz veya hep görmek istediğiniz ülkelerin adlarının kökeni neye dayanıyor dersiniz?

İçindekiler

1- Ukrayna

Vizesiz ve pasaportsuz tatil avantajıyla kolayca yurt dışına çıkmak isteyenlerin favori adresi Ukrayna’nın adı yerel dilde ‘’sınır ülkesi’’ anlamını taşıyor. Bu ismin ülkenin coğrafi konumu nedeniyle verildiği düşünülüyor. Lviv, Kharkiv ve Kiev gibi şehirleri ile ülkemizden çok sayıda gezgini cezbeden Ukrayna’ya doğru yola çıkmak isterseniz hemen tıklayın ve güncel uçuş fırsatlarını yakalayın!

Ukrayna

Uçak Bileti

2- Macaristan

Kış aylarında bile keyfini sürebileceğiniz kaplıcalarıyla tam bir keyif merkezi olan ülkenin adı İngilizce ‘’Hungary’’ olarak anılıyor ve ‘’on okçu’’ anlamına gelen ‘’onogur’’ sözcüğünden geldiği tahmin ediliyor. Aslında Buda ve Peşte olarak iki ayrı şehirden meydana gelen efsanevi başkenti Budapeşte de tarihi meydanları, parkları ve eğlenceli geceleriyle görülmeye değer. Budapeşte’ye doğru keyifli bir kaçamak için uçuşlar ise burada!

Macaristan

3- Azerbaycan

Modern mimarisi ve canlı şehir yaşamıyla ziyaretçileri en fazla şaşırtan yerlerden biri ise Azerbaycan’ın başkenti Bakü. Peki, ülke adını nereden alıyor dersiniz? Bir inanışa göre ülkenin ismi Farsça karşılığı ‘’ateş muhafızları’’ olan kelimeye dayanıyor. Diğer bir yaygın inanış ise Perslerin bölgeye hâkim oldukları dönemde yönetimde olan ‘’Atropates’in adının zamanla değişerek Azerbaycan haline geldiği.

Azerbaycan

4- Amerika Birleşik Devletleri

Kıtaya bilinen ilk ayak basan kâşif Kristof Kolomb. Buna karşılık Amerika adını buranın yeni bir kıta olduğunu keşfeden Amerigo Vespuci’den alıyor. Maceralar ülkesi Amerika’yı keşfetmeye New York’la başlamaya ne dersiniz. Şehre gelenleri bekleyen heyecan dolu aktiviteler yazımızda!

USA

5- Finlandiya

İskandinav coğrafyasının baş döndüren ülkelerinden Finlandiya’nın ismi ‘’Fin diyarı’’ anlamına geliyor ve bu adın kökeninin ‘’balık pulu’’ anlamındaki ‘’finna’’ sözcüğüne dayandığı düşünülüyor.

Finlandiya

6- Kazakistan

Doğu Avrupa ve Orta Asya toprakları üzerinde geniş bir alana yayılan Kazakistan’ın ismi ‘’yersiz yurtsuz dolaşmak’’ anlamındaki ‘’Kaz’’ kelimesine dayandırılıyor.

Kazakistan

7- Malta

Orta Akdeniz’de takımadalardan meydana gelen Malta’nın ismi Antik Yunan diline dayanıyor. ‘’Arı’’ ve ‘’bal’’ anlamlarına gelen ‘’melitta’’ ve ‘’meli’’ sözcüklerinin zaman içinde Malta olarak anılmaya başlandığı düşünülüyor. Yaz aylarında denizin tadını çıkarmak için de benzersiz yerlerden olan Malta’ya en uygun uçak bileti fırsatları burada!

Malta

8- Singapur

Sakız çiğnemek gibi ilginç kurallarıyla bilinen Singapur dünyanın en küçük ve düzenli ülkelerinden. Singapur’un ismi Malay dilinde ‘’Singa Pura’’ yani ‘’aslanlar şehri’’ demek. Yasaklar ülkesi Singapur’la ilgili detaylar ise yazımızda.

Singapur


muratekinay
Murat Ekinay
454 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN