Uçakta yanınıza alabileceğiniz 7 şey

muratekinay

Uçakla seyahat ederken uçak içine yani kabine alınması yasak olan birçok eşya var. Belirli bir miktarın üzerinde sıvılar, kesici veya delici aletler ve benzeri parçaları kabin içinde taşıyamıyoruz. Buna karşın kabinde yanımıza alabileceğimiz çok sayıda kullanışlı şey de var. Herhangi bir sorun yaşamadan yanınıza alabileceğiniz bu eşyalar hangileri?

İçindekiler

1- İşten kopamayanlara dizüstü bilgisayar

Yol boyunca veya seyahat öncesi ve sonrasında çalışmanız gerektiğinde, dizüstü bilgisayarınızı, şarj cihazını ve çantasını kabinde yanınıza alabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken dizüstü bilgisayarın diğer eşyalarınızla birlikte ağırlık sınırını aşmaması.

Laptop Kullanan Adamın Arkadan Çekilmiş Görüntüsü

Uçak Bileti

2- Kitap kurtlarına kitap veya dergi

Eğer uzun bir yolculuk olacaksa, yanınıza yol boyunca okumak için kitap ve dergilerinizi de alabilirsiniz. Uçaklarda birçok hava yolu firması yolcular için dergi dağıtıyor ancak kendi ilgi alanlarınıza uygun bir şeyler okumak için kabin bagajınıza bir iki kitap veya dergi atabilirsiniz.

Kitap Okumak

3- Islanmadan gezmek için şemsiye

Uçağa alma konusunda en fazla soru işareti bulunan eşyalardan biri de şemsiye. Gideceğiniz şehir yağmurlu bir yerse ve ıslanmaya niyetiniz yoksa şemsiyenizi uçakta yanınıza almanızda bir sakınca yok.

şemsiyeli kadın

 

4- Gökyüzü fotoğrafçılarına: fotoğraf makinesi ve kamera

Özellikle cam kenarında oturuyorsanız, aşağıda görünen manzarayı ölümsüzleştirmek için fotoğraf makineniz ve kameranız yanınızda olmalı. Bunları uçağın içine almakla ilgili bir soru işareti varsa aklınızda, sadece diğer eşyalarda olduğu gibi boyut ve ağırlıklarına dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın.

fotoğraf makinası

5- Uzun süreli uçanlar için diş fırçası ve macunu

Uzun süreli uçak yolculuklarında veya yemek yedikten sonra uçaktan inmeden dişlerinizi fırçalamak isteyebilirsiniz. Bunun için yanınıza diş fırçanızı ve macununuzu almaktan çekinmeyin. Sadece 100 mililitre sıvı kısıtlaması burada da geçerli. Yani macunun boyutlarının 100 mililitreden küçük olmasına dikkat edin yeter. İyi bir el bagajı hazırlamak için daha fazla öneri isterseniz de yazımıza göz atabilirsiniz.

diş fırçası

6- Yolda acıkanlara kraker ve bisküvi

Sıvı ve akışkan yiyecekler yasak olsa da yolda acıktığınız zaman atıştırabileceğiniz bisküvi ve krakerleri zorluk yaşamdan yanınıza alabilirsiniz. Hatta bunları her yolculukta mutlaka yanınızda bulundurmaya çalışın. Böylece havalimanında veya uçakta satın alabileceğiniz pahalı yiyeceklere ihtiyacınız kalmaz. Uçak yolculuğu sırasında hayat kurtaran diğer ipuçlarını öğrenmek için tıklayın.

kraker

7- Suya para vermek istemeyenlere boş su şişesi

Uçak yolculuğu için el bagajı hazırlarken genellikle ilk aklımıza gelen şey boş bir su şişesi değildir. Ancak bunu yaptığınızda ne kadar işe yaradığını fark edip şaşırabilirsiniz. Özellikle yurt dışında bulunan birçok havalimanında musluklardan akan sular içilebiliyor. Bu sayede uçakta her defasında kabin memurunu çağırmanıza gerek kalmadan şişeden suyunuzu içebilirsiniz. Bu arada, uçak yolculuğunda bedava alabileceğiniz başka şeyler de var! Hiç para ödemeden alabileceğiniz bu şeylerin bazılarına göz atmak isteyenler buraya.

boş su şişesi


muratekinay
Murat Ekinay
452 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN