Uçakta orta koltuktan kurtulmak için 5 öneri

muratekinay

Uçakla seyahat sırasında rahat etmek için oturduğumuz koltuğu doğru seçmek büyük önem taşıyor. Pencereden manzarayı izleme olanağı veren cam kenarı veya dilediğiniz an ayağa kalkıp gezinebileceğiniz, tuvalete gidebileceğiniz koridor tarafında bulunan koltuklar genellikle daha fazla tercih edilse de zaman zaman orta sırada bulunan koltuklarda oturmamız gerekebilir. Peki, bu koltuklarda uçmak istemeyenlerin alabileceği önlemler neler dersiniz?

İçindekiler

İnternetten yer seçimi yapın

Uçakta bulunan orta sıra koltuklar özellikle okyanus ötesine yapılan uzun yolculuklara çıkanlar için fazlasıyla zorlayıcı olabilir. Eğer gün içinde çok sık hareket eden biriyseniz, hareket olannağını azaltan orta sıra koltuklar nedeniyle bu zorluk daha da artacaktır. Ancak alabileceğiniz birkaç basit önlem sayesinde bu durumun önüne geçebilirsiniz. Bu konuda yapabileceğiniz ilk şey henüz yola çıkmadan yer seçimi yapmaktır. Genellikle uçuşa 24 saat kala açılan online check-in işleminizi tamamlayarak yerinizi seçebilir, böylece uçakta oturacağınız koltuğu kendiniz belirleyebilirsiniz. Bu da sizi havalimanında görevlinin vereceği koltuğa bağımlı olmaktan ve tabii orta koltuk riskinden de kurtarır.

Online Alışveriş

Uçak Bileti

Bankoda görevlilerle konuşun

Eğer havalimanına gelmeden önce online check-in yapamadıysanız veya havayolu firması bunun için ekstra ücret talep ediyorsa, havalimanına geldikten sonra check-in işleminizi havayolu bankosundan yapabilir, bu arada görevlilerden size uygun bir yer vermelerini isteyebilirsiniz. Eğer konuştuğunuz havayolu görevlisi bu konuda çok istekli değilse ve eğer bir rahatsızlığınız varsa bundan bahsederek yardımcı olmalarını talep edebilirsiniz. Küçük çocuğunuz varsa ve sık tuvalete gitmeniz gerekiyorsa yine bu nedenle koridor tarafında bulunan koltuklardan birini isteyebilirsiniz.

Bankoda Check In Yapan Adam

Kabin ekibinden yardım isteyin

Eğer havalimanında bu tür bir görüşme için yeterli vaktiniz olmadıysa veya uçakta başka yer kalmaması nedeniyle orta koltukta oturmanız gerekiyorsa, uçağa bindikten sonra kabin memurları ile konuşarak da bu konuda yardım isteyebilirsiniz. Eğer uçakta uygun başka yerler varsa genellikle yardımcı olacaklardır. Ekonomi sınıfında yer kalmadıysa ve durumunuz gerçekten ortada oturmak için çok uygun değilse belki de ücretsiz olarak business gibi bir üst sınıfa da transfer olabilirsiniz. Biletinizi ücretsiz yükseltme konusunda işinize yarayacak diğer öneriler için yazımıza göz atabilirsiniz.

Uçak Kabini

Havalimanına erken gidin

Erken kalkan yol alır. Bu kural uçakta yer seçimi söz konusu olduğunda da geçerli. Eğer uçakta dilediğiniz yerde oturmak istiyorsanız yapabileceğiniz en iyi şey havalimanına mümkün olduğunca erken gelmektir. Bu sayede henüz uçakta yerler dolmadan sizin için en uygun koltuk için check-in yaparak uçağınızı beklemeye başlayabilirsiniz.

Havaalanında Sabah

Uçak tipini önceden öğrenin

Uçakta orta koltuktan kaçınmak ve en iyi koltuğu seçmek için yapabileceğiniz bir diğer şey ise yine yola çıkmadan uçacağınız uçağın tipi ve özellikleri ile ilgili mümkün olduğunca fazla bilgi almak. Böylece koltukların dizilişi ve rahatlığı ile ilgili önceden bilgi sahibi olabilirsiniz. Ancak bunu yaparken dikkat etmekte yar var. Çünkü uçak tipi son ana kadar değişebilir. Eğer okyanus ötesine yapılacak çok uzun bir uçuş değilse, bu kadar detayla uğraşmanıza da gerek yok. Ancak Amerika veya Uzak Doğu gibi uzun mesafeli bir uçuş olacaksa havalimanında banko görevlisinden de bilgi alarak sizin için en rahat koltuğu seçmeniz fazlasıyla yararınıza olacaktır.

Gün batımında çekilmiş uçak fotoğrafı


muratekinay
Murat Ekinay
452 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN