• Anasayfa
  • Bilgi
  • Uçakta kabin ekibini zorda bırakmamak için yapmanız gereken 7 şey

Uçakta kabin ekibini zorda bırakmamak için yapmanız gereken 7 şey

muratekinay

Uçaklarda yolcuların daha rahat ve konforlu bir şekilde seyahat etmeleri için çalışan kabin memurlarının işleri hiç kolay değil. Tüm uçağa yemek ve içecek servisi yapmak, iniş ve kalkış sırasında güvenlik kurallarını uygulamak ve daha birçok konuda iş kabin ekibinin başına düşüyor. Tüm bunların üstüne bir de bitmek tükenmek bilmeyen istekleri olan yolcular eklenince işler daha da zorlaşıyor. Kabin ekibine biraz yardımcı olmak isterseniz, bu maddelere dikkat etmeye çalışın.

İçindekiler

1- Gülümseyin ve selam verin

Kabin ekibini mutlu etmek için yapabileceğininiz ilk şey aynı zamanda en kolaylardan biri olan selam vermek. Uçağa bindiğiniz anda gülümseyerek selam vermekle işe başlayabilirsiniz.

ucak kapısı

Uçak Bileti

2- Bavullarınızı kendiniz taşıyın

El bagajınız taşıyamayacağınız kadar ağırsa, biraz yardım istemenin bir zararı olmaz. Ama yine de kabin memurlarının gün içinde fazlasıyla yorulduklarını ve üstüne bir de bavulunuzu taşımanın bu yorgunluğu daha da arttıracağını unutmayın.

hostes

3- Servis sırasıda yardımcı olun

Yemek, çay veya kahve servisi yaparken kabin memurları genellikle içeceğinizi nasıl istediğinizi sorarlar. Ancak bunu uçaktaki tüm yolculara yaptıklarını bilerek sormaya gerek kalmadan içeceğinizi nasıl istediğinizi söyleyin. Böylece kabin ekibini fazla yormadan işerini kolaylaştırabilirsiniz. Bu arada, servis yapılırken müzik dinliyorsanız, kulaklığınızı çıkarmayı unutmayın.

uçak servisi

4- Kemer ikaz ışıkları açıkken koltuğunuzda olun

Kemer ikaz ışıkları, yolculara yerlerine oturmalarını ve kemerlerini bağlı tutmalarını hatırlatan bir işarettir. Bu işarete kulak asmadan ayağa kalkarak uçak koridorlarında dolaştığınızda kabin memurlarını zor durumda bırakabilirsiniz.

kabin ikaz ışıkları

5- Biletinizin ait olduğu bölümde kalın 

Uçağın birinci sınıf koltukları ekonomiye kıyasla daha rahat ve keyifli bir yolculuk fırsatı sağlıyor. Ancak sırf bu nedenle bu bölüme izinsiz olarak girmeniz, kabin memurlarının işini zorlaştırmaktan başka bir işe yaramıyor. Eğer üst sınıfta seyahat etmek isterseniz, bunun için yapabileceğiniz alternatiflere göz atmak için tıklayın.

Air France First Class

6- Her şeyi bilmelerini beklemek 

Kabin ekibi uçuş hakkında genel olarak bilgi sahibidir ancak uçağın rotası, hava durumu ve diğer konularda tam ve kesin bilgilere sahip olmayabilirler. Bu nedenle kabin memurlarından tüm bunları bilmelerini beklemek biraz hayalperestlik olacaktır.

hostes

7- Kalem ve kağıt getirin

Uçakta bir şeyler yazmanız gerektiğinde yanınızda kağıt ve kalem yoksa ilk aklınıza gelen kabin memurundan istemek olacaktır. Ancak çok mecbur kalmadığınız sürece bunu yapmamaya çalışın. Çünkü kabin memurları gün boyunca çok sayıda benzer istekle karşılaşıyorlar ve yanlarında bulunsa bile bu kalem uçak içinde kalan malzemeleri kaydetmek gibi daha önemli işler için gerekebiliyor. Yani uçağa binmeden önce cebinize veya el bagajınıza bir kalem ve kağıt atmayı unutmayın. 

ucak kagit


muratekinay
Murat Ekinay
454 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN