Daha keyifli bir seyahat için 10 altın kural

muratekinay

Seyahat etmek ve yeni yerler keşfetmek başlan sona bir macera ve keyif. Bununla birlikte seyaht öncesinde ve sırasında bazı ipuçlarına dikkat ederek çok daha eğlenceli ve keyifl,i bir deneyim yaşayabilirsiniz. Tatilde eğlenceyi sonuna kadar yaşamak isteyenler, bu öneriler tam sizlik.

İçindekiler

1- Araştırma araştırma

İster yurt içinde isterseniz de yurt dışında nereye seyahat ederseniz edin öncelikle gideceğiniz yerle ilgili araştırma yapmalısınız. Bu araştırma size mutlaka görmeniz gerekenlerden denemeniz gereken yerel tatlara birçok şeyi öğrenmenizi ve seyahat ederken zamanınızı daha verimli kullanmanızı sağlayacaktır.

araştırma

Uçak Bileti

2- Yerel rehberlerden yardım alın

Eğer turistlerin fazla bilmediği ve genellikle yerel halkın tercih ettiği harika yerleri de keşfetmek isterseniz bunun için yerel rehberlerden yardım alabilirsiniz.

Rehber

3- Gelenekleri öğrenin

Daha önce hiç gitmediğiniz bir şehre veya ülkeye seyahat edecekseniz o şehrin veya ülkenin yerel kültürünü, geleneklerini öğrenmeye çalışın. Bu da size bölgede insanlarla daha rahat iletişim kurma ve kültürlerine ters düşen bir şey yapmaktan kaçınma şansı verir.

yemek kültürü

4- Turist olmayın

Eğer bir turla seyahat ediyorsanız rehberiniz genellikle herkesin bildiği ve ziyaret ettiği yerlere götürecektir. Bu yerleri hızlıca gördükten sonra çok bilinmeyen ama şehrin gerçek sakinlerinin bulunduğu yerleri gezin, buralardan alışveriş yapın.

turist

5- Fazla plan yapmayın

Planlı gitmek bazen kısa sürede daha fazla yer görmenizi sağlayabilir. Ancak bu arada gezdiğiniz yerlerin keyfini çıkarma ve anı yaşama fırsatını kaçırabilirsiniz. En azından bir günü hiç plan yapmadan geçirin.

Plan yapmak

6- Bilmediğiniz yerlere gidin

Bir süre kaybolun. Sonra tekrar yolunuzu bulmaya çalışırken yeni yerler görün. Tabii bunu yaparken tehlikeli olabilecek yerlerden uzak durmaya çalışın. Daha önce hiç gitmediğiniz bir yeri keşfetmek isterseniz uçak biletlerini karşılaştırmakla başlayın!

dağda kaybolan adam

7- Tek başınıza yola çıkın

Arkadaşlarla veya aile ile birlikte tatil yapmak iyidir. Ancak bazen iki günlüğüne de olsa tek başınıza tatil yapın. Bir gruba bağlı olmadan gezmenin getirdiği özgürlüğü yaşayın.

Turist

8- Bedava şeyleri değerlendirin 

Tatil denince akla genellikle çok para harcamak gelse de aslında ihtiyacınız olan tek şey anın tadını çıkarmak. Parkta çimlerde yayılmak veya halk plajında denize girmek gibi bedava ama eğlenceli aktiviteleri değerlendirin. Eğer bedavaya yeni yerler keşfetmeyi seviyorsanız İstanbul'da ücretsiz gezebileceğiniz bu müzelere de göz atın.

çimende yatan insan

9- Çalışarak gezin

Eğer sürekli gezmek için yeterince paranız yoksa dünyada hem çalışıp hem gezebileceğiniz harika yerler var. Önce bunları araştırın ve sonra aklınıza yatan planı uygulayıp yola çıkın. Çalışırken yeni yerler görmek, buralarda yaşayan insanlarla daha fazla iletişim kurmanızı ve kültürlerini daha iyi öğrenmenizi kolaylaştır. Yurt dışında çalışmak için en iyi yerleri keşfetmek isterseniz tıklayın.

kafede çalışan adam

10- Festivallere katılın

Dünya üzerinde kutlanan neredeyse sayısız festival var. Bunlardan bazıları ücretli iken bazılarına hiçbir ücret ödemeden katılabilirsiniz. Böylece yeni yerleri keşfederken eğlenebilir ve unutamayacağınız deneyimler yaşayabilirsiniz. Dünyanın en eğlenceli festivallerine yolculuk için tıklayın.

Pingxi Fener Festivali


muratekinay
Murat Ekinay
452 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN