Uçakta kabin ekibi ile iyi anlaşmak için 5 ipucu

muratekinay

Özellikle uzun mesafeli uçuşlarda en önemli konulardan biri de kabin ekibi ile aranızı iyi tutmaktır. Yolculuk boyunca su, battaniye veya başka bir şeye ihtiyacınız olduğunda, isteklerinize hızlıca kavuşmak için bu önerilere kulak verin.

İçindekiler

1- Çağrı butonu son çare

Uçaklarda başımızın üzerinde bulunan buton kabin ekibini çağırmak için orada olsa da basmak için acele etmeyin. Çünkü siz yolculuk boyunca sadece bir veya iki kez bu butona bassanız bile bu durum kabin memurları için günde yüzlerce çağrı demek.

çagrı butonu

Uçak Bileti

2- Tüm bagajlar kendi yerine!

Uçaklarda kabin bagajı boyut ve ağırlığının sınırları önceden belirlenmiştir. Bazı yolcular için bu sınırlar kuraldan öte sadece bir formaliteden ibaret gibi gelse de aslında öyle değil! Üstelik ağırlık ve boyut sınırını aşan bagajları güvenlik kontrolünden geçirmek için büyük bir şansa ihtiyacınız var. Ancak diyelim bir şekilde bunu başardınız, bu defa kabin ekibini o dar alanlara bavulunuzu sığdırmaya çalışırken zor durumda bırakabilirsiniz.

Uçak bagaj

 

3- Business sınıfına geçme kurnazlıkları

Uçakta daha rahat ve keyifli bir yolculuk için business sınıfının ekonomiden iyi olduğu bir gerçek. Ancak bu bölüme ‘upgrade’ olmanın -kabin memuru görmeden buraya kaymanın dışında- daha iyi yolları var! Mesela mil biriktiren bir kredi kartı alabilir ve uçuş millerinizi kullanarak sınıf atlayabilirsiniz. Yani businees sınıfında bir koltuğun boş olması, o yerin bizim için ayrılmış olduğu anlamına gelmiyor! Bu konuda diğer önerilerimize göz atmak isterseniz tıklayın.

Busines

4- Uçaklar gezmek için en iyi yer değil

Yolculuk sırasında tuvalete gitmeniz gerekirse veya uzun süreli uçuşlarda uyuşan bacaklarınızı biraz açmak isterseniz buna kimsenin itirazı olmaz. Tabii bunu kabin ekibi yemek dağıtırken yapmazsanız! Uçakta iki veya üç kişinin aynı anda geçebileceği kadar yer olsa, buna onlar da itiraz etmez ama yok. Zaten dar olan alandan servis masası ve kabin ekibini aşarak geçmeye çalışmak, bu kategoride Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye çalışanlar için iyi bir fikir ama böyle bir niyetiniz yoksa denemeyin!

ucus

5- Kendimizi restoranda sanmayalım

Bazı hava yolu firmalarının uçakta verdikleri yemekler çok lezzetli, kabul ediyoruz. Ancak bu durumu abartıp yemeğin üzerine fazladan pesto soslar, tatlının yanına dondurmalar istemenin anlamı var mı? Kabin memurları yolcuların isteklerini yerine getirmek için ellerinden geleni yapmaya çalışırlar. Biz yine de sınırları fazla zorlamamalıyız. Özetle keyifli ve sorunsuz bir yolculuk için kabin ekibine yardımcı olmakta ve uçakta seyahat eden diğer yolcuları da düşünerek hareket etmekte yarar var. Yemek işini havalimanında çözmek isteyenler, bunun için dünyanın en iyi havalimanlarından bazılarını öğrenmek isterseniz tıklayın. 

Servis Yapan Hostes


muratekinay
Murat Ekinay
454 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN