Uçak rötarı nedir? Rötara neden olan 7 faktör

busraseymenoglu

Uçakla seyahat ederken en çok zorlandığımız konulardan biri de uzun süren rötarlar. Yani uçağın kalkış saatinin gecikmesi. Peki, bu gecikmenin nedeni neler olabilir biliyor musunuz? Uçak rötarı nedir, neden olur? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Rötar nedir?

Rötar nedir?

Rötar, uçakların planlanan kalkış ve iniş saatinden geç havalanması veya iniş yapmasıdır. Bu gecikme ise başta elverişsiz hava koşulları ve teknik aksaklıklar olmak üzere birçok faktör neden olabilir.

Uçak Bileti

Hava şartları

Hava şartları

Yaşanan rötarların önemli bir bölümü uçağın havalanacağı veya iniş yapacağı havalimanında etkili olan elverişsiz hava koşulları kaynaklıdır. Uçuş ekibi uçuştan önce hava koşulları ile ilgili bilgi alır ve eğer hedef havalimanında şartlar uygun değilse uçuş ertelenir. Bu da en az 2 saatlik bir gecikmeye neden olur.

Teknik nedenler

Teknik nedenler

Uçaklarda oluşan teknik sorunlar da rötarlara neden olabilir. Bu durumda havayolu teknik personeli uçağa bakıma alır ve bir süre yolcular bekletilir. Sonrasında eğer sorun devam ediyorsa bu süre uzayabilir. Eğer havayolunun elinde yedek uçak varsa yolcular bu uçağa transfer edilir ancak yedek uçak bulunmuyorsa teknik sorun giderilene kadar beklemek gerekir.

Geciken yolcular

Geciken yolcular

Uçaklar genellikle dakik ulaşım araçlarıdır ve kalkış saati geldiğinde uçağın kapıları kapanır. Ancak kimi zaman aktarmalı ve bağlantılı uçuşlardan gelecek yolcular bir süre beklenebilir. Bu da uçağın kalkış saatinde gecikmeye yani rötara neden olur.

Hava sahası trafiği

Hava sahası trafiği

Rötarların bir nedeni de hava sahasında yaşanabilecek yoğun trafiktir. Kalkış veya iniş sırasında havalimanının çok yoğun olması nedeniyle uçaklar bir süre beklemek zorunda kalır ve bu da gecikmeye yani rötara neden olur.

Havalimanı kaynaklı sorunlar

Havalimanı kaynaklı sorunlar

Yaşanan rötarın nedeni havalimanında yaşanan aksaklıklar da olabilir. Örneğin uçaklara yakıt sağlayan tankların gecikmesi ve yetkili personelin gecikmesi gibi nedenler havayolu kaynaklı sorunlar arasında.

Yolcu kaynaklı nedenler

Yolcu kaynaklı nedenler

Uçuştan hemen önce yolculardan birinin uçmaktan vazgeçmesi veya uçuş sırasında rahatsızlanması da aksamaya ve rötara neden olabilir. Bu gibi durumlarda yolcunun uçaktan indirilmesi ve gerekirse ambulans çağrılması gibi işlemler uçağın hareket etmesinde gecikmenin sebeplerinden biridir.

Havalimanında yaşanan olaylar

Havalimanında yaşanan olaylar

Çok sık rastlanmasa da havalimnıda yaşanan olaylar ve grevler de uçakların gecikmesinin nedenlerinden biri. Havayolu veya havalimanı personelinin gerçekleştirdiği grevler işlemlerin akmasına ve bu nedenle rötarlara yol açabiliyor.


busraseymenoglu
Büşra Seymenoğlu
26 Yazı
Kocaeli Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Aynı alanda yüksek lisansını tamamlayıp, içerik editörü olarak çalışmaya başladı. Birçok yerde seyahat yazıları yazan yazar, gezmeyi ve keşfetmeyi çok seviyor. 2019’dan beri seyahat ve daha pek çok alanda yazmaya, araştırmaya ve keşfetmeye devam ediyor. Büşra, tiyatroya, kitaplara, müziğe ve doğaya bayılıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN