Uçak ve otobüste maske zorunluluğu kalktı mı?

bengisarihan

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın 29 Mayıs 2022 tarihinde resmi Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamaya göre, Türkiye'de toplu taşımada maske zorunluluğu kaldırıldı. Detayları "Toplu taşımada maske zorunluluğu kalktı" içeriğimizde bulabilirsiniz.

26 Nisan 2022 Bilim Kurulu Toplantısı kararlarının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyu ile paylaşılan açıklamaya göre koronavirüs tedbirleri kapsamında kapalı mekanlarda maske kullanım zorunluluğunun toplu taşıma araçları ve sağlık kuruluşları haricinde tamamen kaldırıldı. Bu karara göre artık toplu taşıma araçları ve sağlık kuruluşları haricinde hiçbir kapalı ve açık alanda maske takma zorunluluğumuz bulunmuyor.

Toplu taşıma ve sağlık kuruluşlarında vakalar binin altına düşmediği sürece maske kullanımı devam ediyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasına göre koronavirüs tedbirleri kapsamında kullanılan maske zorunluluğunun vakalar binin altına düşmediği sürece yalnızca toplu taşıma ve sağlık kuruluşlarında kullanım zorunluluğu devam edecek.

Uçak Bileti

Peki uçakta maske kullanımı kalktı mı?

Enuygun olarak hava yolları ve havalimanları ile konuya ilişkin görüştük. Onların 27 Nisan 2022 tarihinde iletmiş oldukları görüşe göre uçak içi maske takma zorunluluğu devam ediyor.

27 Nisan Çarşamba günü Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konuya ilişkin "Sadece ulaşım ve sağlık kuruluşlarında vaka sayısı binin altına inene kadar olmak üzere maske kullanımı olacak. Dolayısıyla bunun içine uçaklar da girer." şeklinde bir açıklamada bulundu.

Koca konuya ilişkin resmi Twitter hesabından da “Okullarda ve diğer kapalı alanlarda maske mecburiyeti kalktı. Toplu taşıma araçlarıyla sağlık kuruluşları, vaka sayısı 1.000'in altına düşene kadar uygulamada istisnayı teşkil ediyor. Çok yakında yüzümüzün akıyla maskesiz hayata geçiyoruz. Dün 2.604 olan vaka sayısından bu belli!” şeklinde açıklamada bulundu.

Ayrıca 26 Nisan günü Cumhurbaşkanı Erdoğan Bilim Kurulu’nun bundan sonraki süreçte olağanüstü bir durum olmadığı sürece düzenli toplantı yapma gereğinin olmadığını da belirtti.


bengisarihan
Bengi Sarihan
62 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra 3 yıl bir E-ticaret sitesinde Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. Yeni yerler keşfetmeye ve yazı yazmaya büyük bir tutkuyla bağlı olması nedeniyle kariyerine 5 yıl boyunca bir seyahat sitesinde İçerik Uzmanı pozisyonunda devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Bengi kitaplara, yemek yapmaya, seyahat etmeye, pilatese ve sinemaya bayılıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar