Seyahat planları yaparken kimi zaman elimizde sıkı bir bütçe olabiliyor. Bazen seyahat bütçemiz geniş olsa bile gittiğimiz ülke ya da şehirde daha çok gezmek istediğimiz için uçak bileti ve konaklama gibi kalemlere çok harcama yapmak istemiyoruz. Bu durumlarda da aklımıza ilk olarak “Hangi gün ve saatte ucuz uçak bileti bulurum?” sorusu geliyor. Bu soruya en doğru cevabı verebilmek için Enuygun’un uçak bileti verilerine dayalı bir araştırma yaptık. İşte ucuz uçak bileti bulabileceğin saatler!

İçindekiler

Saat 15.00’te uçak biletleri daha ucuz

Uçak bileti al

Enuygun’da yüzlerce hava yolunun uçak biletleri fiyatlarını karşılaştırarak yaptığımız araştırmaya göre saat 15.00’te uçak biletleri daha uygun fiyatlı. Günün diğer saatlerine kıyasla 15.00’te uçak bileti fiyatı araştırması yaparsan ucuz uçak biletlerine ulaşabilirsin. Özellikle Pazartesi günleri saat 15.00, uygun fiyatlı bilet bulmak için en ideal gün ve saat. Uygun fiyata bilet almak için Pazartesi saat 15.00’in yanında 18.00’i de değerlendirebilirsin.

Araştırma sonuçlarına göre, saat 18.00’de de uçak bileti fiyatları daha ucuz oluyor. Veriler, Pazartesi günleri saat 15.00 ve 18.00 seyahat planların için uçak bileti alabileceğin en uygun zamanlar olduğunu ortaya koyuyor. Pazartesi günü biletini almadıysan ve o hafta içinde biletini almak istiyorsan Perşembe günü saat 18.00’de de uygun fiyatlı uçak bileti bulabilirsin.

Uçak Bileti

Cuma günleri 14.00’te uçak biletleri daha pahalı

uçak bileti alış

Araştırma sonuçları, uçak biletlerinin hangi saatlerde ucuz olduğu verisinin yanında pahalı olduğu saatleri de öne çıkardı. Haftanın diğer günleri ve saatlerine kıyasla Cuma günü saat 14.00, uçak bileti fiyatlarının en pahalı olduğu gün ve saat. Uçak biletlerini uygun fiyatlara almak istiyorsan Cuma günlerini ve özellikle Cuma günü saat 14.00’ü tercih etmemelisin. Ayrıca verilere göre, gece 00.00 ile 04.00 arasında da uçak bileti fiyatları daha pahalı. Yurt dışında yapılan araştırmaları da incelediğimizde bu araştırmaların da gece saatlerinde uçak biletlerinin pahalı olduğunu işaret ettiğini görüyoruz.

Biletlerin hem ucuz hem de pahalı olduğu günlere baktığımızda bunun nedeninin hava yollarının düzenlediği kampanyalarla ilgili olabileceği ortaya çıkıyor. Hava yolları kampanyalarını haftanın ilk günleri düzenliyorlar ve genelde Cuma gününden önce sonlandırıyorlar. Böylece uygun fiyatlı olan bilet sınıfları kampanyalar esnasında tükeniyor ve Cuma gününe pahalı olan bilet sınıflarında boş yer kalmış oluyor.

Tatil dönemlerinin farklı olacağını unutma

Uçak bileti

Tatil sezonları uçak bileti fiyatlarını oldukça etkileyen bir durum. Resmi tatiller, uzun bayram tatiller, yarı yıl tatili gibi birçok kişinin seyahat ettiği tarihlerde uçak bileti fiyatları yüksek oluyor. Tatil tarihi yaklaştıkça bilet fiyatları da artıyor. Özellikle önceden tarihleri belirli olan bu tatiller için biletini oldukça erken tarihlerde almanı öneririm. Bu dönemler için nasıl uygun fiyata bilet bulacağını merak edersen seni Ucuz uçak bileti bulma rehberi yazısına davet ediyorum.


nihanbayram
Nihan Bayram
422 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN