İstanbul’un Anadolu Yakası’nda bulunan Tuzla denizcilik mirası, doğal güzellikleri ve endüstriyel faaliyetler gibi çeşitli yönleriyle dikkat çekiyor. Tuzla, Marmara Denizi kıyısında konumlanması nedeniyle tarih boyunca denizciler tarafından üst olarak kullanıldı. Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarına kadar burada Rumlar ve Türkler iç içe yaşadılar.

Tuzla, doğal ve tarihi güzellikleri, lezzetli menüler sunan balık restoranları, eğitici mekanları, şifalı kaplıcaları, denize girilen koyları ile ziyaretçelerini kendine hayran bıraktıran eşsiz bir sahil ilçesi. Siz de sevdiklerinizle güzel vakit geçirmek için Tuzla’yı İstanbul’da gezilecek yerler listenize alın ve bu eşsiz atmosferin tadını çıkarın.

Hafta sonları İstanbul’dan uzaklaşmadan gezmek istiyorsanız Tuzla'da gezilecek yerler tam size göre.

İçindekiler

1-Tuzla Sahili

tuzla-sahili

Tuzla'nın sahil şeridi, güzel bir deniz manzarası sunar. Tuzla sahilde yürüyüş yapabilir, denize girebilir veya sahil boyunca yer alan kafe ve restoranlarda lezzetli yemekler deneyebilirsiniz. Tuzla Sahili çevresinde çeşitli piknik alanları ve dinlenme noktaları bulunur. Sahil boyunca yürüyüş yapabileceğiniz yollar ve yeşil alanlar mevcut. Ayrıca bisiklet sürmek isteyenler için de uygun bir alan sunar. 

Konum Linki

{insightBoxStart}Yazar Notu:Tuzla sahiline Marmaray ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

2-Tuzla Marina

tuzla-marina

Denizcilik ve yatçılıkla ilgilenenler için Tuzla Marina’yı ziyaret etmelerini öneririz. Marina’ya gelmişken burada yürüyüş yapabilir, çevresindeki restoranlarda deniz ürünleri tadabilir ve gün batımında deniz manzarasına karşı keyifli bir kahve molası verebilirsiniz. Tuzla Marina denizcilik tutkunları, yat sahipleri ve deniz manzarasının keyfini çıkarmak isteyenler için özel bir mekan olarak öne çıkıyor. Hem denizcilik faaliyetleri hem de deniz manzaralı dinlenme imkanları sunuyor.

Konum Linki

Yazar Notu:Tuzla Marina gün batımlarının en güzel olduğu yerlerden biridir. Burdaa gün batımına denk gelecek şekilde vakit geçirmeyi ihmal etmeyin.

3-Tuzla Viaport Marina Alışveriş Merkezi

viaport

Tuzla Marina’nın hemen yanında konumlanan Tuzla Viaport Alışveriş Merkezi, İstanbul’un en geniş alışveriş, eğlence ve dinlenme komplekslerinden biri. Hem yerel ziyaretçilerine hem de İstanbul’un diğer ilçelerinden veya başka illerden gelen ziyaretçileri için çeşitli aktivite imkanları sunuyor. Viaport Marina, geniş bir alışveriş alanına sahip ve birçok farklı mağaza ve markayı bünyesinde barındırıyor. Giyim, ayakkabı, aksesuar, kozmetik, elektronik, ev eşyaları gibi farklı kategorilerde mağazaların outletlerinin olması burayı ayrıca cezbedici bir alışveriş merkezi olarak karşımıza çıkarıyor. Alışveriş yorgunluğunuzu gidermek veya lezzetli yemekler denemek isterseniz, Viaport Marina içinde çeşitli restoranlar, kafeler ve fast-food zincirlerinde, deniz manzarası eşliğinde yemek yiyebilirsiniz. Viaport Marina, alışverişin yanı sıra eğlence ve aktivite imkanları da sunar. Sinema salonları, oyun alanları, bowling salonları gibi eğlence seçenekleri bulunur. Ayrıca özellikle yaz aylarında açık hava etkinlikleri ve konserler de düzenleniyor. Viaport Marina’da bulunan İstanbul’un en özel aqua parklarından biri olan Marian Aquapark’ta sahip olduğu 17 farklı su kaydırağıyla 7’den 70’e herkese uygun eğlenceyi garantiliyor.

Ziyaret saati

Her gün 10:00-23:00 saatleri arasında ziyarete açık.

Konum Linki

4-Viasea Akvaryum

Viasea Akvaryum

Viaport Marina’da bulunan İstanbul’un en uzun sualtı tüneline sahip Viasea Akvaryum, 12 bin deniz canlısını ziyaretçileriyle buluşturuyor. Sualtının büyülü dünyasını merak ediyorsanız burayı mutlaka ziyaret edin.

Giriş ücreti

 • Yetişkin 249 TL

 • Öğrenci 229 TL

 • 3-12 yaş 119 TL

 • 0-36 ay ücretsiz

Ziyaret saati

Her gün 10:00-19:00 saatleri arasında ziyarete açık.

Konum Linki

5-Viaport Aslan Park

Viaport Aslan Park

Viaport Marina’da bulunan diğer bir ilgi çekici alan ise dünyanın üçüncü, Türkiye’nin ise tek yırtıcı kedi hayvanat bahçesi olan Aslan Park, nesli tükenmekle karşı karşıya olan hayvanlar için özel koruma programıyla 12 farklı türden 30 canlıya ev sahipliği yapıyor. Bu hayvanlar arasında aslan, kaplan, leopra, jaguar gibi 4 büyük kedi türü ve puma, vaşak, karakulak, serval doğada azalan türler bulunuyor. Dünyada sadece 30 adet bulunan Beyaz Aslan türünden 5’i bu parkta koruma altında.

Giriş ücreti

 • Yetişkin 249 TL

 • Öğrenci 229 TL

 • 3-12 yaş 119 TL

 • 0-36 ay ücretsiz

Ziyaret saati

Her gün 10:00-19:00 saatleri arasında ziyarete açık.

Konum Linki

6-Tuzla Kamil Abduş Gölü

Tuzla Kamil Abduş Gölü

Tuzla’nın gözde yerlerinden biri olan Tuzla Kamil Abduş Gölü, Tuzla Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ortak projesi olarak İstanbul’a kazandırıldı. Burada Göl kenarında yürüyüş yapabilir, piknik alanarında dinlenebilir, bisiklet sürebilir, sosyal tesislerinde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Konum Linki

7-Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı

Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı

Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı, içinde barındırdığı Uzay evi Gözlem Evi, Kutup Bilim Evi, yüzme havuzları, amfi tiyatro gibi birçok fonksiyonla her yaştan çocuğa ve yetişkine hitap ediyor. Burada çocuklarınız veya arkadaşlarınızla beraber birçok aktiviteye katılabilir, hem eğitici hem eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Burada bulunan şelale parkın en dikkat çekici güzel yerlerinden biri. Şelalenin huzur veren sesi eşliğinde, etrafında yürüyüş yapabilir, oturabilir, piknik yapabilirsiniz.

Ziyaret saati

Her gün 07:00-22:00 saatleri arasında ziyarete açık.

Konum Linki

8-Planetaryum Gözlem Evi

Planetaryum Gözlem Evi

Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı’nda bulunan Planetaryum Gözlem Evi’nde hem gündüzleri hem de geceleri burada bulunan teleskopla astronomla eşliğinde daha önce hiç görmediğiniz birçok gökcismini gözlemleme fırsatı sunuluyor. Burada bilim temalı filmler gösteriliyor. Özellikle okul gezileri için eğitici ve eğlenceli bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Ziyaret saati

Her gün 08:50-16:50 saatleri arasında ziyarete açık.

Konum Linki

Yazar Notu:Okul gezileri veya kalabalık grupla ziyaretler için önceden arayarak randevulu gitmenizi öneririz.

9-Holografik Hayvanat Bahçesi

Holografik Hayvanat Bahçesi

Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı içinde Nuh’un Gemisi’nden ilham alınarak hologram teknolojisiyle tasarlanmış bir hayvanat bahçesi olan Nuh’un Gemisi HoloZoo Türkiye’nin ilk ‘Holografik Hayvanat Bahçesi. Bu proje 50’den fazla nesli tükenmiş ve yaşamı devam eden hayvan birebir boyutlarıyla hologram teknolojisi kullanılarak bir hayvanat bahçesi alanına dönüştü. Nuh’un Gemisi Holozoo çocukların hayvanları öğrenebilmeleri açısından eğitici ve eğlenceli bir hayvanat bahçesi.

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Ziyaret saati

Her gün 08:50-16:50 saatleri arasında ziyarete açık.

Konum Linki

Yazar Notu:Okul gezileri veya kalabalık grupla ziyaretler için önceden arayarak randevulu gitmenizi öneririz.

10-Tuzla Kent ve Mübadele Müzesi

Tuzla Kent ve Mübadele Müzesi

Tuzla’nın tarihine ışık tutan bir müze olan Tuzla Kent ve Mübadele Müzesi’nde, 30 Ocak 1923 yılında imzalanan mübadele antlaşması ile Selanik’teki Türkler ile buradaki Rumlar karşılıklı olarak göçüyor. Bu müzede Selanik’ten gelen Türk vatandaşlarının eşyaları sergileniyor. Müzede, mübadele döneminde Tuzla’ya yerleşen insanların yaşamları, kültürel deneyimlerini yansıtan fotoğraflar, belgeler, kıyafetler göreceksiniz. Burada aynı zamanda çeşitli sergiler ve etkinlikler düzenleniyor. Müze, tarihi ve kültürel mirasın korunması ve gelecek nesillere aktarılması anlamında değerli bir müzedir.

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Ziyaret saati

10:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açık. (Pazartesi günleri kapalı.)

Konum Linki

11-Tuzla İçme ve Kaplıcaları

Tuzla İçme ve Kaplıcaları

Hem sağlıklı hem de rahatlatıcı bir deneyim sunan kaplıcalar doğal güzellikleri bakımından çeşitlilik sunan Tuzla’ya gitmemiz için başka güzel bir neden olabilir. Bilindiği gibi kaplıcalar çeşitli sağlık problemlerine iyi gelen faydalı mineraller ile dolu sulardır. Tuzla, kaplıcalarıyla ziyaretçilerine bedensel açıdan dinlenme ve rahatlama imkanı sunar. Tuzla kaplıcalarının olduğu bölgelerde konaklamak da mümkün. Kısa bir tatil ile hem Tuzla’nın tarihi doğal güzelliklerini keşfedebilir hem de kaplıcalarında şifa bulabilirsiniz. Kaplıcaların sıcak suyunun içinde rahatlayabilir, stresinizi atabilirsiniz.

Konum Linki

12-Davut Ağa Çeşmesi

Osmanlı döneminden miras kalan yapılardan biri olan Davut Ağa Çeşmesi 1668 yılında Davut Ağa isimli biri tarafından yaptırılmış. Zamanla çeşmenin bir bölümü toprak altında kalmış ve kullanılamaz hale gelmiş. 2013 yılında aslına sadık kalınarak restore edilen çeşme yeniden kullanılmaya başlandı.

Konum Linki

13-Aydınlı Nişancı Mehmet Paşa Camii

Osmanlı dönemi eserlerinden biri olan Aydınlı Nişancı Mehmet Paşa Camii, Sultan III. Ahmet’in sadrazamlarından Nişancı Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış, 1714 tarihinden beri ibadete açılmış. Birkaç defa tamirat geçiren bu cami, tarihi yapısıyla günümüze kadar gelebilmiş kültürel bir değer.

Konum Linki

14-Tuzla Mercan Koyu

Tuzla’nın en güzel koylarından biri olana Mercan Koyu’nun berrak sularında denize girebilir, ağaçlarla çevrili sahilinde yürüyüş yapabilirsiniz. Tuzla Manastır Burnu da Mercan Koyu’nda bulunuyor. Adını burada bulunan tarihi manastır kalıntılarından alıyor.

Konum Linki

Yazar Notu:Tuzla Mercan Koyu adeta bir balıkçı sahil kasabası tadında bir yerdir. Buradaki balık restoranlarında gün batımı eşliğinde akşam yemeği yemenizi öneririz.

Otel


ipekincir
İpek İncir
477 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN