• Anasayfa
  • Bilgi
  • Türkiye’de EN güzel sonbahar fotoğraflarının çekileceği yerler

Türkiye’de EN güzel sonbahar fotoğraflarının çekileceği yerler

busraguzeller

Yılın en romantik mevsimlerinden biri olan sonbahar, rengarenk görünümü ile şüphesiz doğa fotoğrafçılarının da favorisi. Kış gelmeden önce keyif dolu bir seyahate çıkabileceğin bu mevsimde muhteşem fotoğraf kareleri yakalayabilmek için profesyonel fotoğrafçı olman şart değil. İşte ülkemizde en güzel sonbahar fotoğraflarını çekebileceğin yerler.

İçindekiler

Karagöl - İzmir

İzmir Karagöl Tabiat Parkı

İzmir merkezine yalnızca 40 km uzaklıkta yer alan Karagöl, özellikle İzmirliler için hafta sonlarını değerlendirebilecekleri muhteşem bir destinasyon. Gölün etrafında piknik, doğa yürüyüşü ya da kamp yapma olanağı sunan Karagöl, çoğunlukla da günübirlik seyahatler için tercih ediliyor. Karagöl aslında tabiat parkı statüsüne sahip ve şehir merkezine yakın olmasına rağmen sakinliğinden hiçbir ödün vermiyor. Burada hem çadır hem de karavan kampı yapılabiliyor. Sonbaharda ise doğası ile görülmeye değer harika bir destinasyon haline geliyor. Daha önce gitmediysen bölgeyi ziyaret etmek için ekim ve kasım ayları muhteşem bir dönem, bizden söylemesi.

Uçak Bileti

Yedigöller - Bolu

Bolu Yedigöller

İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlere olan yakın konumuyla dikkat çeken Yedigöller, Türkiye’nin en güzel sonbahar rotalarının başında geliyor. Bağlı olduğu Bolu merkezine yaklaşık 40 km uzaklıkta yer alan Yedigöller, toplamda 7 adet gölden meydana gelen bir milli park. Milli parkın içerisinde hem kamp hem de piknik alanları bulunuyor. Ayrıca park doğa yürüyüşü yapmak için de ayrı bir alana sahip.

Yedigöller’de ekim ve kasım ayları geldiğinde ağaçlar sararan yapraklarını dökmeye başlıyor ve ortaya göz alıcı bir sonbahar manzarası çıkıyor. Dolayısıyla burası en harika sonbahar manzaralarını fotoğraflayabileceğin yerler listesinde yer almayı fazlasıyla hak ediyor.

Borçka Karagöl - Artvin

Artvin Borçka

Karadeniz’in doğusunda yer alan Artvin’e bağlı bir ilçe olan Borçka, yemyeşil alanlarıyla büyüleyici bir güzelliğe sahip. Bünyesindeki Borçka Karagöl Tabiat Parkı ise ilçenin doğa tutkunları tarafından en sevilen yerlerden biri. Sonbaharda ve ilkbaharda dünyanın pek çok yerinden sayısız turisti ağırlayan Borçka Karagöl, aynı zamanda doğa fotoğrafçıları ve kampçıların favori tabiat parklarından. İçerisinde piknik alanının yanı sıra çadır ve karavan kampına uygun alanı mevcut.

Borçka’ya gelmişken hemen sınır komşusu olan Gürcistan’ın sevilen şehirlerinden Batum’u da seyahat planına dahil edebilirsin. Batum pasaportsuz ve vizesiz yalnızca T.C. kimlik kartı ile ziyaret edilebiliyor ve yalnızca bir adet Batum otobüs bileti uzağında yer alıyor.

Yeşilyurt - Çanakkale

Çanakkale Yeşilyurt

Çanakkale – Ayvacık’a bağlı bir yerleşim yeri olan Yeşilyurt, Kazdağları sınırları içerisinde konaklama için ya da günübirlik olarak tercih edebileceğin bir keşif noktası. Assos ve Cunda gibi yaz ayılarının popüler tatil beldelerine olan yakın konumu sebebiyle yazı ve ilkbaharda sıklıkla ziyaretçi ağırlayan Yeşilyurt, sonbahar ve kış ayları geldiğinde ise daha sakin bir havaya bürünüyor. Bu dönemde Kazdağları’nın dönüşüme uğrayan doğasını yakından izleme şansı bulabileceğin gibi seyahatinde bol bol kafa dinleyebiliyorsun.

Ziyaretin sırasında Adatepe Zeus Altarı’nı, Hasanboğuldu Göleti’ni, Sütüven Şelalesi’ni mutlaka ziyaret etmeli, bölgenin meşhur lezzetlerinden manlamanın tadına bakmalısın. Yeşilyurt otelleri ise he bütçe ve zevke uygun alternatifleriyle seyahatini çok daha keyifli bir hale getirmeyi başaracak.

Yenice Ormanları - Karabük

Yenice Ormanları

Karabük’te yer alan Yenice ormanları doğa içerisinde yapmak istediğin neredeyse tüm aktivitelere olanak sunuyor. Sonbaharda amatör ya da profesyonel muhteşem doğa fotoğrafları çekilebilecek orman aynı zamanda bisiklet, yürüyüş, kamp, kaya tırmanışı ve kuş gözlemciliği gibi aktiviteler için de ideal bir ortama sahip. Orman içerisinde bisiklet ve yürüyüş için özel parkurlar bulunuyor.

Bağlı olduğu Karabük il merkezine yalnızca 35 km uzaklıkta yer alması da onu hafta sonlarını değerlendirmek isteyenler için uygun bir konuma getiriyor. Darıyazısı, Şekermeşe, Sorgun Yaylası ve Eğriova Göleti Yenice Ormanları’nda muhteşem bir kamp deneyimi sunarken, Karabük otelleri ise otel konaklaması tercih edenlere hitap ediyor.

İğneada Longoz Ormanları - Kırklareli

İğneada longoz ormanları

Longoz ormanları ve 22 km boyunca uzanan sahil şeridiyle yılın her dönemi seyahat imkanı sunan İğneada, doğa tatillerinin vazgeçilmezi. Tertemiz kumsalında yazın deniz tatilcilerini ağırlarken İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı’nda ise kanodan ATV turuna, kamptan trekkinge kadar çok fazla aktivite yapılabiliyor. Sonbaharda ise görülmesi gereken bir güzelliğe bürünen İğneada’da longoz ormanının yanı sıra Dupnisa Mağarası, İğneada Feneri ve İğneada Plajı’nı mutlaka ziyaret etmelisin.

Gününü değerlendirmek için dilersen Mert Gölü’nde kano kiralayarak longoz ormanının bir kısmını görme şansı bulabilirsin. İğneada’da otel, bungalov ve çadır kampı seçenekleri bulunuyor. En kolay ulaşım alternatifi ise İğneada otobüs bileti ile İğneada merkezine ulaşmak.

Maşukiye - Kocaeli

Maşukiye

Maşukiye, İstanbul’a yakın konumu sebebiyle hafta sonları kısa süreli konaklama ya da günübirlik geziler için sıklıkla tercih ediliyor. İlkbaharda piknik yapabileceğin Maşukiye’de dere kenarındaki alabalık restoranları ve kır bahçeleri sonbahar ayları boyunca da hizmet vermeye devam ediyor. Sen de piknik, ATV turu, bisiklet gezisi ya da eşsiz sonbahar kareleri yakalamak istersen Maşukiye’yi ziyaret edebilirsin. İlçe Kocaeli’ne 20 km, İstanbul’a ise ortalama 120 km uzaklıkta yer alıyor. En kolay ulaşım alternatifinin başında araç kiralama seçeneği geliyor.

Atatürk Arboretumu - İstanbul

Atatürk Arboretum

İstanbul merkezinde gidilebilecek eşsiz bir sonbahar rotasına ne dersin? Eğer şehrin kalabalığından biraz olsun uzaklaşmak istersen bu önerimiz tam da sana göre. Yazın ve baharda yemyeşil olan Atatürk Arboretumu sonbaharda ise bambaşka bir görünüme bürünüyor. Sarıyer’de yer alan arboretumun içerisinde sayısı 1500’ü aşkın ağaç bulunuyor ve bu ağaçlar dünyanın çeşitli yerlerinden getirilmiş. Ayrıca içerisinde 3 ayrı yapay göl bulunuyor. Dışarıdan yiyecek getirmenin yasak olduğu Atatürk Arboretumu’nda bol oksijen eşliğinde doğa yürüyüşü yapabilir ve kartpostalları aratmayacak güzellikte fotoğraflar çekebilirsin.


busraguzeller
Büşra Güzeller
168 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar