Kırşehir Otobüs Bileti Ara

Kırşehir Hakkında

İç Anadolu’nun adeta uçsuz bucaksız gibi görünen düzlüklerinde kurulan Kırşehir, adını da bu özelliği sayesinde alıyor. Gerçekleşen son sayımlara göre nüfusu neredeyse 250 bine yaklaşan şehrin tarihi günümüzden binlerce yıl öncesine, Hititler devrine dek uzanıyor. Ahilik geleneğinin çıkış noktası olarak bilinen Kırşehir ayrıca geçmişten bu yana yardımsever ve hoşgörülü halkıyla ün kazanan yerleşimlerden. Üstelik her geçen yıl daha fazla gelişen turizme bağlı olarak şehirde inşa edilen otel ve turistik tesislerin sayısında ciddi bir artış yaşanıyor.  

Kırşehir’in önceki yüzyıllarda ilk Hristiyanlar ile puta tapanlar arasında yaşanan çekişmelere sahne olduğu biliniyor. Üstelik Mucur Yeraltı Şehri gibi bu dönemden miras kalan tarihi yerleri günümüzde de şehrin en fazla dikkat çeken cazibe noktalarından. Yüzeyden metrelerce aşağıda inşa edilen yeraltı şehirlerinde saklanma ve ibadet amacıyla kullanılan odalar, dehlizler, geçitler ve hayvanların tutulduğu ahırlar yer alıyor. Burada gizlenenlerin rahatlıkla yaşamlarını sürdürebilecekleri şekilde tasarlanan yeraltı şehirlerinde ayrıca havalandırma boşlukları da bulunuyor. Kırşehir’de yüzlerce yıldır devam eden geleneği temsil eden Ahi Evran Camii ve Türbesi, Selçuklular zamanında yaptırılan ve göz kamaştıran mavi renkli çinileriyle ünlenen Cacabey Medresesi, Bizans döneminde iki farklı mezhebe mensup olanların bir arada ibadet etmesi için inşa edilen Üç Ayak Kilisesi ve 5000 yıldan daha eski olduğu tahmin edilen Çağırkan Kale Höyük şehirde görülmeye değer başlıca tarihi miraslardan.  

Kırşehir sınırlarında yer alan Seyfe Gölü ise başta pelikan ve ördekler olmak üzere çok sayıda kanatlı türüne ev sahipliği yapan harika bir yer. Bu özelliğinden ötürü yıl içinde kuş gözlemciliğine merak duyan ziyaretçileri çeken göl ayrıca fotoğraf safarisine çıkmak için de hayli ideal. Eğer çeşitli eklem rahatsızlıkları veya romatizmadan şikayetçiyseniz, Kırşehir’de bulunan Terme, Mahmutlu, Bulamaçlı ve Karakurt gibi isimlerle bilinen kaplıcalara gelerek şifa arayabilirsiniz. Hem içme kürü hem de banyo olarak yararlanabileceğiniz kaplıcaların bazılarında konaklama yerleri de mevcut. Otobüslerle İç Anadolu Bölgesi’nin diğer şehirlerinden ve tüm Türkiye’den rahatça ulaşılabilen Kırşehir, başkent Ankara’dan karayoluyla yaklaşık 3 saat uzaklıkta.

Sefer Süreleri
 • İstanbul
  0 saat schedule
 • İzmir
  11 saat schedule
 • Ankara
  3 saat schedule
 • Bursa
  8 saat schedule
 • Antalya
  11 saat schedule