Kırşehir Otobüs Bileti Ara

Kırşehir Hakkında

İç Anadolu’nun adeta uçsuz bucaksız gibi görünen düzlüklerinde kurulan Kırşehir, adını da bu özelliği sayesinde alıyor. Gerçekleşen son sayımlara göre nüfusu neredeyse 250 bine yaklaşan şehrin tarihi günümüzden binlerce yıl öncesine, Hititler devrine dek uzanıyor. Ahilik geleneğinin çıkış noktası olarak bilinen Kırşehir ayrıca geçmişten bu yana yardımsever ve hoşgörülü halkıyla ün kazanan yerleşimlerden. Üstelik her geçen yıl daha fazla gelişen turizme bağlı olarak şehirde inşa edilen otel ve turistik tesislerin sayısında ciddi bir artış yaşanıyor.  

Kırşehir’in önceki yüzyıllarda ilk Hristiyanlar ile puta tapanlar arasında yaşanan çekişmelere sahne olduğu biliniyor. Üstelik Mucur Yeraltı Şehri gibi bu dönemden miras kalan tarihi yerleri günümüzde de şehrin en fazla dikkat çeken cazibe noktalarından. Yüzeyden metrelerce aşağıda inşa edilen yeraltı şehirlerinde saklanma ve ibadet amacıyla kullanılan odalar, dehlizler, geçitler ve hayvanların tutulduğu ahırlar yer alıyor. Burada gizlenenlerin rahatlıkla yaşamlarını sürdürebilecekleri şekilde tasarlanan yeraltı şehirlerinde ayrıca havalandırma boşlukları da bulunuyor. Kırşehir’de yüzlerce yıldır devam eden geleneği temsil eden Ahi Evran Camii ve Türbesi, Selçuklular zamanında yaptırılan ve göz kamaştıran mavi renkli çinileriyle ünlenen Cacabey Medresesi, Bizans döneminde iki farklı mezhebe mensup olanların bir arada ibadet etmesi için inşa edilen Üç Ayak Kilisesi ve 5000 yıldan daha eski olduğu tahmin edilen Çağırkan Kale Höyük şehirde görülmeye değer başlıca tarihi miraslardan.  

Kırşehir sınırlarında yer alan Seyfe Gölü ise başta pelikan ve ördekler olmak üzere çok sayıda kanatlı türüne ev sahipliği yapan harika bir yer. Bu özelliğinden ötürü yıl içinde kuş gözlemciliğine merak duyan ziyaretçileri çeken göl ayrıca fotoğraf safarisine çıkmak için de hayli ideal. Eğer çeşitli eklem rahatsızlıkları veya romatizmadan şikayetçiyseniz, Kırşehir’de bulunan Terme, Mahmutlu, Bulamaçlı ve Karakurt gibi isimlerle bilinen kaplıcalara gelerek şifa arayabilirsiniz. Hem içme kürü hem de banyo olarak yararlanabileceğiniz kaplıcaların bazılarında konaklama yerleri de mevcut. Otobüslerle İç Anadolu Bölgesi’nin diğer şehirlerinden ve tüm Türkiye’den rahatça ulaşılabilen Kırşehir, başkent Ankara’dan karayoluyla yaklaşık 3 saat uzaklıkta.

Kırşehir Hakkında

Kırşehir Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım

Kayseri-Kırşehir Yolu üzerinde yer alan ve şehir merkezine biraz uzak bir konumda yolculara hizmet veren Kırşehir Terminali’nden şehir merkezine belediye otobüsleri, minibüsler, ücretsiz yolcu servisleri ve taksiler ile kısa sürede ulaşılabiliyor.

Belediye Otobüsleri

Terminal yanındaki 27 Aralık Caddesi üzerindeki duraklarına terminalden sadece 2 dakikada ulaşabileceğiniz terminal belediye otobüsleri, sabah saat 06:30’dan gece 22:30’a kadar yolculara hizmet veriyor.

Minibüsler

Minibüslerle terminalden hem şehrin her mahallesine hem de ilçe ve köylerine ulaşım mümkün. Şehir içi minibüsler terminal önünden, ilçe ve köy minibüsleri ise terminal içinden kalkıyor.

Ücretsiz Yolcu Servisleri

Seyahat edeceğiniz otobüs firmasının size sunacağı ücretsiz yolcu servisleriyle de kısa sürede şehrin ana caddelerine gidebilirsiniz.

Taksi

Kırşehir Terminal Taksi, 7/24 hizmet veriyor. Aceleniz varsa (0530) 672 70 40 numaradan ulaşabileceğiniz taksi hizmeti ile de Kırşehir’in her yerine terminalden gidebilirsiniz.

Kırşehir Hakkında

Şehir Merkezinden Kırşehir Terminali’ne Ulaşım

Son yıllarda yenilenerek son derece modern ve güzel bir tasarıma sahip olan Kırşehir Terminali’nde yolculara rahat bir yolculuk için her saat ulaşım aracı sunuluyor. Yolcu servisleri hem dakik hem de rahat olduğu için, belediye otobüsleri şehir merkezinde kolayca bulunduğu için ve minibüsler Kırşehir’in ilçe ve köylerinden ulaşım sağladığı için tercih ediliyor.

Minibüsler

Şehir içi minibüsleri, her semtten kısa sürede terminale gitmenizi sağlıyor. Minibüslerle Mucur Yeraltı Şehri, Seyfe Gölü, Kırşehir Kaplıcaları ve Terme Termal Turizm Merkezi gibi Kırşehir’in turistik yerlerinden, şehre oldukça yakın olan Hacıbektaş, Gülşehir ve Avanos gibi Kapadokya’nın turistik merkezlerinden, Kırşehir’in ilçelerinden ve köylerinden de terminale ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz Yolcu Servisleri

Şehir merkezinden otobüs terminaline gitmek için en ekonomik yöntem olan ücretsiz yolcu servisleri, yolcular tarafından sıkça kullanılıyor. Kırşehir merkezinde onlarca otobüs firmasının bilet satış ofisi var ve bilet aldığınız firmanın size sunacağı servis ile rahatça terminale gidebilirsiniz. Yolcu servisleri, bilet ofisleri önünden kalkıyor.

Belediye Otobüsleri

Son yıllarda yenilenen Kırşehir belediye otobüsleri, oldukça modern ve geniş bir güzergah rotaları var. Mehmet Ali Yapıcı Bulvarı, Mado Kentpark, Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi gibi pek çok merkezi noktada durakları olan ve gece yarısına kadar hizmet veren terminal otobüsleri var. Kırşehir’in mahallelerinden de terminal çevresine belediye otobüsü bulunabiliyor.

Taksi

İmaret Caddesi’nde hizmet veren (0386) 212 41 40 numaralı Medrese Taksi, (0386) 212 30 64 numaralı telefonla ulaşabileceğiniz Terme Taksi, Cacabey Caddesi’nde bulabileceğiniz Park Taksi ve Şht. Nevzat Aslan Bulvarı üzerinde hizmet veren Pazar Taksi ile de bulunduğunuz noktaya taksi çağırarak kolayca terminale gitme şansınız var.

En Çok Tercih Edilen Kırşehir Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİstanbul - Kırşehir
180 TL13 sa 30 dk
roomİzmir - Kırşehir
136 TL111 sa 30 dk
roomAnkara - Kırşehir
61 TL12 sa 30 dk
roomAdana - Kırşehir
72 TL1
roomBursa - Kırşehir
80 TL68 sa 30 dk
roomAntalya - Kırşehir
136 TL111 sa