Havalar ısındı ancak henüz deniz mevsimi başlamadı. Bu havalarda yapılabilecek en keyifli aktivitelerden biri de pikniktir. Piknik yapalım ama nerede sorusuna yanıt arıyorsanız bu galeriye göz atın. Sadece İstanbul değil, İzmir, Ankara, Bursa, Konya ve Gaziantep gibi şehirlerin de en popüler piknik mekanlarına göz atabilirsiniz.

Belgrad Ormanları

Belgrad Ormanları

Belgrad Ormanları İstanbul’un en popüler piknik ve yürüyüş alanlarından birisidir. Fatih Ormanları ya da Atatürk Arberetumu bölümlerinde de piknik yapılabilir. Sarıyer ya da Maslak’tan ulaşabilirsiniz. Yürüyüş parkuru da bulunuyor.

Uçak Bileti

Kaymakdonduran(Beykoz)

Kaymakdonduran(Beykoz)

Beykoz’da suyunun soğukluğuyla ünlü bir mesire alanıdır. Tahta masalarda piknik yapıp, günün sonunda boğazda mini bir yürüyüş de planlayabilirsiniz. Hatta oradan Anadolu Kavağına doğru da yol alabilirsiniz.

Heybeliada

Heybeliada

Heybeliada’nın tepesinde yeşillikler içerisinde güzel manzaraya sahip bir piknik alanıdır. Tepeye faytonla ya da bisiklet kiralayarak çıkabilirsiniz. Dönüşte mini bir ada turu atıp oradan diğer adalara da gezintiye çıkabilirsiniz.

Aydos ormanı

Aydos ormanı

İstanbul’un en yüksek noktasında Aydos Tepesi ve etrafında yer alan piknik alanıdır. Ormanlık alanda bir de gölet yer alır. Piknik yapmak için masalar mevcuttur. Hafta sonları kalabalık olabiliyor.

Cumhuriyet Köyü

Cumhuriyet Köyü

Polenezköy’den aşağıya doğru indiğinizde sizi yeşillikler içerisinde çok güzel piknik alanları karşılar. Cumhuriyet Köyü’ndeki bu piknik alanlarında çocuklarınızla birlikte ata binebilir, mangal yakabilirsiniz. Piknik alanlarına ya giriş ücreti ödeyip faydalanıyorsunuz ya da oradan et meşrubat vs alıp giriş ücreti ödemiyorsunuz. İstanbul piknik alanları sevdikleriyle keyifli bir gün geçirmek isteyen herkes için ideal seçeneklerden 

Kozağaç Parkı (Konya)

Kozağaç Parkı (Konya)

Meram’daki bu piknik alanı, süs havuzları ve çeşitli süs bitkileriyle ünlü bir yer. Konyalılar hafta sonu buraya akın ediyor. Daha sakin bir piknik yapmak isterseniz hafta içini tercih edin.

Bela Meynam (Ankara)

Bela Meynam (Ankara)

Ankara’ya 45 km uzaklıktaki Bela mesire yerinde tuvalet, oyun alanları gibi piknik yapanların ihtiyacı olan her şey var. Ankara’da ayrıca Nallıhan Hoşebe, Kozan Kurtboğazı, Kızılcahamam gibi yerlerde de piknik yapılabilir.

Karagöl (Ankara)

Karagöl (Ankara)

Çubuk ve Kızılcahamam arasında kalan bir bölgede krater gölünün etrafında yer alan doğal güzellikleriyle ünlü bir piknik alanıdır. Etrafı çam ağaçlarıyla kaplıdır, göl manzarası şahanedir. 

Buca Gölet (İzmir)

Buca Gölet (İzmir)

Buca’da belediye tarafından yaptırılan oldukça geniş bir alana yayılmış büyük bir parkın yer aldığı bu alanda her türlü etkinlik yapılabilir. Piknik ve yürüyüş yapabilirsiniz çocuklarınız parklarda eğlence vakit geçirebilir. Bir İzmir uçak bileti alarak şehre gidebilir, burada piknik yapabilir ve keyifli bir tatil geçirebilirsin. 

Çiçekli Göl (Bornova)

Çiçekli Göl (Bornova)

Çiçekli Göl, İzmir-İstanbul yolu üzerinde Bornova’ya yakın bu alan çam ağaçlarıyla kaplı güzel bir piknik alanıdır. Genelde Bornovalılar burayı tercih ediyor. Şehir gürültüsünden kaçmak isteyenler için ideal.

Nilüfer Atatürk Ormanı (Bursa)

Nilüfer Atatürk Ormanı (Bursa)

Uludağ’ın eteklerindeki bu mekan kızılçam ve meşe ağaçlarıyla kaplıdır. Yürüyüş ve koşu için de ideal bir yerdir. Bol oksijen altında keyifli bir piknik geçirebilirsiniz.

Kocayayla (Bursa)

Kocayayla (Bursa)

Keles ilçesinde yer alan bu yayla hem piknik hem de spor faaliyetlerinin yapılabildiği bir alandır. Çim kayağı, futbol ve güreş müsabakaları düzenlenmekte aynı zamanda da kamp yapılabilmektedir.

Dülükbaba (Gaziantep)

Dülükbaba (Gaziantep)

Karaçam ve sedir ağaçlarıyla kaplı Dülükbaba, Türkiye’nin en büyük kamp ve karavan konaklama tesislerini de barındırıyor. 5 bin kişinin yaşayabildiği bir kamp tesisi var. Antep merkeze de yakın. İçerisinde çok şık göletleri de var.

Maşukiye-Kartepe

Maşukiye-Kartepe

İstanbul, Kocaeli, Adapazarı yakınlarında doğasıyla ünlü bir başka piknik bölgesi de Maşukiye-Sapanca'dır. Kocaeli-İzmit sınırındaki bu bölgede çok sayıda piknik yeri var. Maşukiye Dereler Vadisi bölgesinde alabalık çiftlikleri var. Taze balık yiyebilir ya da organik kahvaltı edebilirsiniz. Burada alışveriş yapılacak bir kaç tane dükkan da bulunuyor. Maşukiye'den isterseniz 20-25 dakikalık bir yolculukla Kartepe'ye çıkabilirsiniz. Kışın günübirlik ya da konaklamalı kaymaya gelenler var.

Sapanca

Sapanca

Kartepe'de yaz kış teleferik çalışıyor. Teleferiğe binip zirvenin muhteşem manzarasına göz atabilirsiniz. Hava açıksa sizi bir yanda Sapanca Gölü diğer yandan İzmit Körfezinin manzarası karşılar. Yol boyunca piknik yapılabilecek yerler var. Günün sonunda Sapanca Gölü çevresinde küçük bir yürüyüş yaparak gezinizi noktalayabilirsiniz. Bu keyifli yere bir otobüs bileti alarak gidebilirsin. 


nihanbayram
Nihan Bayram
422 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar