Yalnızca Üsküp değil tüm Balkanlar ve Avrupa’da da ünlü olan Taş Köprü mimari ve tarihi açıdan turistlerin ilgisini çekmektedir. Vardar Nehri’nin de en önemli yerlerinin başında gelmektedir.

Yapım Yılı

Yapım Yılı

Fatih Sultan Mehmet Dönemi’nde yaptırılan köprü bazı kaynaklara göre Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Kesin olan ise 1451 ile 1469 yılları arasında yapılmıştır.

Uçak Bileti

Diğer ismi

Diğer ismi

Taş Köprü, Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırıldığı için Fatih ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü olarak da anılmaktadır. Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşımaktadır.

Boyutları

Boyutları

Katı taşlardan yapılmış olan köprü 214 metre uzunluğunda ve 6 metre genişliğindedir. Köprüde 12 tane yarım yay şeklinde kemer vardır.

Kemerleri

Kemerleri

Köprünün kemer gözleri köprünün derin olduğu yerlerde 13 metre genişliğe ulaşırken en dar yerinde yani kıyıda ise 4 metre civarındadır.

Kitabe

Kitabe

Köprünün tam ortasında bir kitabe bulunmaktadır ve bu kitabe Osmanlı Dönemi’ndeki halini koruyor. Burada bulunan mihrap kısmı Osmanlı’yı çağrıştırdığı için restorasyonlarda kaldırılmaya çalışılsa da yerini korumuştur.

Deprem

Deprem

Köprünün 1555 yılında gerçekleşen depremden önemli ölçüde etkilendiği söylenmektedir. 4 kemeri zarar görse de sonradan bu kemerler onarılmıştır.

Manzara

Manzara

Taş Köprü, özellikle akşam saatlerinde ışıklandırmalar ve Vardar Nehri’nin görüntüsüyle yürüyüşler için oldukça elverişli.


nihanbayram
Nihan Bayram
481 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar