İçindekiler

Yaşayanı zaman zaman çileden çıkartan, dışarıdan geleni kendisine aşık eden, aradığınız her şeyi bulabileceğiniz ama trafik ve kalabalıklardan da yaka silkebileceğiniz, kendine has enerjisi olan bir şehir İstanbul. Ama bir o kadar da muhteşem. Adına şarkılar bestelenmiş şiirler yazılmış turkuaz rengi boğazın kenarına kurulmuş bu şehrin her mevsimi ayrı güzel ama Sonbaharı İstanbul’da yaşamak bir başka güzel. Hafta sonu, hafta içi hiç fark etmez, kendinize birazcık soluklanacak zaman ayırın. İşte Sonbaharın tüm güzelliklerini İstanbul’da yaşamak isteyenlere önerilerim…

1-Beylerbeyi-Kanlıca-Anadolu Hisarı

Geziye Beylerbeyi Sarayı’nı gezerek başlayın. Beylerbeyi’nde kahvaltı edin ya da kahvenizi için. Çengelköy ya da Kanlıca’da öğle yemeği molası verin. Deniz kenarı güzel balıkçılar ya da küçük kafeler var.

2-Anadolu Kavağı-Poyrazköy

Anadolu yakası sahil hattını bir günde gezip bitirmek zor. Karadeniz’e doğru uzanan bir rotaya başlayalım öyleyse. Beykoz ve Anadolu Kavağı gezintisi yapın. Yoros Kalesi, Yuşa Peygamber türbeleri gezilebilir. Sonrasında akşam yemeğini 3. Köprü manzarası eşliğinde Karadeniz’e açılan koyda Poyrazköy’de yiyin.

3-Kalamış, Kadıköy- Moda

Kalamış, Caddebostan, Fenerbahçe parkı ve sahili Anadolu yakasının en popüler yerlerinden. Güne güzel bir sahil yürüyüşüyle başlayıp kahvaltınızı Kalamış’ta yapıp öğle saatlerinde Kadıköy’e geçin. Kadıköy’de alışveriş yapmak için şahane yerler var. Akşama Moda’daki kafeler ya da sahildeki çay bahçeleri güneşi batırmak için şahane yerler.

4-Sultanahmet-Kapalıçarşı

Tarihi İstanbul’du gezmeden olmaz. Kapalıçarşı ve Sultanahmet’i aslında bir günde bile gezmek zor. Ayasofya, Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı, İslam Eserleri Müzesi, Kapalıçarşı, yeni açılan Şerefiye Sarnıcı gibi yerler bir günde gezip bitirilemeyecek kadar görkemli yerler.

5-Müzeler

İstanbul’da sayısız müze var. Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, diğer saraylar, Ayasofya, Kariye Müzesi, Arkeoloji Müzesi gibi klasik müzelerin yanında özel ve farklı pek çok müze daha var. Koç Müzesi, Modern Sanatlar Müzesi gibi pek çok müze için kendinize bir rota belirleyin.

6-Bomonti-Karaköy-Ortaköy

Şişli’deki Bomonti semti son yıllarda popüler oldu. Tarihi bira fabrikası güzel mekanların yer aldığı bir buluşma yerine dönüştü. Karaköy’de hemen her ay yeni bir mekan açılıyor. Günü Ortaköy’de tamamlamak mümkün.

7-Taksim-Beyoğlu-Beşiktaş

Beyoğlu son yıllarda özellikle Arap turistlerin ilgi gösterdiği bir yer olunca gençler fazla gitmemeye başladır. Yine de Taksim’den Tünel’e kadar İstiklal Caddesi’ni gezmeden İstanbul’a geldim denmez. Sonrasında Beşiktaş çarşını gezip balıkçılar pazarındaki lokantalardan birine oturup karnınızı doyurun. Ya da araya Nişantaşı sokaklarını gezebilecek bir vakit sıkıştırın.

8-Bebek-Arnavutköy

Bebek’ten başlayıp Arnavutköy’e kadar uzanan sahil yolu ünlü isimleri de yürürken görebileceğiniz bir yer. Kafe, restoran, boğaz manzarası ne ararsanız var.

9-Cumhuriyet Köyü - Polenezköy

Sonbaharın bütün renklerini görebileceğiniz kendinizi Polonya’da bir köy evinde hissedebileceğiniz farklı bir atmosferi var Polenezköy’ün. Cumhuriyet köyünde güzel bir piknik ardından Polezköy’de yürüyüş ciğerlerinize iyi gelecektir. Aslında aynı güne sığdırmanız zor ama fırsatınız olursa Şile ve Ağva turu yapmanızı da öneririz.

 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2030 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar