Şeytan Sofrası hakkında merak edilenler

seyhanahen

Türkiye’nin en güzel gün batımlarından birine şahit olacağın, irili ufaklı 22 adadan oluşan Ayvalık Adaları'nı ve Midilli Adası’nı panoramik olarak görebileceğin Şeytan Sofrası, birbirinden güzel manzaralara dört mevsim ev sahipliği yapması yanında, Şeytan’ın ayak izinin olduğuna inanılan lav birikintisi nedeniyle de sırrına ortak olabileceğin bir doğa harikası. Şeytan Sofrası, Ayvalık gezilecek yerler içinde ilk sırada yer alması ile de her daim ziyaretçi akınına uğrayan turistik bir nokta. Ayvalık’ta gün batımını izleyebileceğin en güzel noktalar arasında bulunan Şeytan Sofrası tepesine ve Şeytan’ın Ayak İzi Efsanesine istersen bir yakından bakıp, buranın neden bu kadar popüler olduğu konusunda seni aydınlatalım, ne dersin?

Şeytan Sofrası nerede?

Balıkesir ilinin Ayvalık ilçesinde konumlanan Şeytan Sofrası, Ayvalık ilçe merkezine 8 km mesafede kayalık bir tepede yer alıyor. Bu tepeye çıktığında eşsiz Ayvalık manzarasına karşı büyülenmemek elde değil.

Konum linki

Otel

Şeytan Sofrası nasıl oluşmuş?

şeytan sofrası nasıl oluşmuş

Şeytan Sofrası olarak adlandırılan tepe esasında eski çağlarda aktif olan volkanik bir arazide yer alıyor. Eski lav birikintilerinin aynı bölgede birikmesi sonucu oluşan kaya formları, yukarıdan bakıldığında sofraya benzetiliyor. Tepenin ucunda bulunan çukur ise Şeytan’ın ayak izi şeklinde yorumlandığı için bu bölgeye ‘’Şeytan Sofrası’’ adı verilmiş.

Şeytan Sofrası’nın hikayesi nedir?

Rivayete göre Osmanlı Dönemi’nde, 1500’lü yıllarda Rumların yaşadığı bu bölgede Penelope adında bir Rum sakin dönemin kilisesine karşı gelmiş ve bu nedenle kilise ve halk tarafından cezalandırılmış. Kilise tarafından ‘’Şeytan’’ olarak ilan edilen Penelope, şehirden kovulunca çareyi bu tepeye yerleşerek bulmuş. Uzun yıllar bu tepede yaşamını sürdürürken ilerleyen yıllarda bölgede uzun süren bir kıtlık ve kuraklık yaşanmış. Şehirdeki insanlar bu kuraklığın sebebinin dine karşı gelen ve ‘’Şeytan’’ olarak adlandırdıkları Penelope nedeniyle olduğunu düşünüp, onu linç etme girişimi ile tepeye doğru gitmişler. Penelope uzun süredir kuraklık ve kıtlık çeken halka zengin bir sofra hazırlamış. Uzun süredir aç olan halk sofranın ihtişamı karşısında Penelope’yi unutup, karnını bir güzel bu sofrada doyurmaya başlayınca Penelope fırsattan istifade halkın olası hücumundan kaçıp kurtulmayı başarmış. Kurulan bu sofra nedeniyle halk arasında bu tepe ‘’Şeytan Sofrası’’ olarak kalmış.

Şeytan Sofrası'ndaki Şeytan’ın Ayak İzi nasıl oluşmuş?

Mitolojik bir hikayesi de bulunan Şeytan’ın Ayak izi efsanesi, yıllardır anlatılan rivayete göre şöyle oluşmuş; Zeus’un İda adındaki süt annesi, Şeytan’ın oğluna zarar vereceğini düşünür ve bu durumdan korktuğu için Zeus’a ‘’Şeytan’ı Cennetten kovmalıyız!’’ emri verir. Zeus harekete geçerek Ay Işığı Tanrıçası Selena’ya bu görevi verir. Selena tarafından Cennetten kovulan Şeytan’ın üç ayaklı olduğu mitolojide geçmektedir. Bu hikaye ile bir ayak izinin bu tepede, diğer ayak izinin İda Dağları eteğinde, bir ayak izinin ise  Midilli Adası’nda olduğuna inanılmaktadır.

Şeytan Sofrası nasıl bir yer?

şeytan sofrası nasıl bir yer

Türkiye’de gün batımını en güzel izleyeceğin noktalardan biri olan Şeytan Sofrası, tepede büyük kayalıkların üzerinde konumlanması nedeniyle muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapıyor. Bir yanda Midilli Adası’na bir yanda Ayvalık’a hakim konumu ile temiz ve açık bir havada müthiş bir kızıllığa bürünen gökyüzünün Egenin muhteşem mavi denizi ile birleştiği ana tanık olabilir, fotoğraf makinen ile anı ölümsüzleştirebilirsin. Gün batımının sunduğu muhteşem görsel şölen karşısında nutkunun tutulacağı ve anda kalmak isteyeceğin bir yer olan Şeytan Sofrası’nın çok rüzgarlı bir tepe olduğunu da eklemek isterim. Geçmişten günümüze kadar gelen batıl inançlar sayesinde de insanlar Şeytan’ın Ayak izi olarak yorumladıkları çukura para atıyor, demir parmaklıklarla çevrili çukurun demirlerine kırmızı kurdeleler bağlıyor ve dileklerinin gerçekleşmesi için dua ediyorlar. Sen de gitmişken bir dileğinin gerçekleşmesi için Şeytan’ın Ayak izine dilek parası atabilirsin.

Şeytan Sofrası giriş ücreti ne kadar?

şeytan sofrası giriş ücreti

Şeytan Sofrası girişi ücretsiz. Şahsi aracınla gelirsen otopark ücreti mevcut. Şeytan Sofrası giriş otopark ücreti 2022 yılı için 30 TL olarak belirlenmiş. Şeytan Sofrasını her saat ziyaret edebilirsin fakat özellikle akşam 18.00 sonrası oldukça kalabalık olduğunu söylemeliyim.

Ayvalık'ta gezilecek yerler ve yapılacak aktiviteler

ayvalık'ta gezilecek yerler

Ayvalık’a gelmişken bunları görmeden gitme, deneyimlemeden dönme dediğim bazı önerilerim olacak;

  • Tarihi Rum Konaklarının olduğu sokaklarda kaybol.
  • Ayvalık’ın 15.yy’dan kalma, ilk kilisesi olan Taksiyarhis’i ziyaret et.
  • Ayvalık Saatli Cami’nin kiliseden camiye çevrilme hikayesini dinle.
  • Cunda (Alibey) Adası’nda bir gününü geçir, deniz manzarasına karşı Taş Kahve’de meşhur damla sakızlı Türk kahveni yudumla.
  • Yaz mevsiminde gittiysen Cunda’nın en güzel koylarında denize gir, günübirlik mavi yolculuk yap.
  • Birbirinden güzel Ayvalık lezzetlerini mevsiminde mutlaka dene. Ege’nin meşhur zeytinyağlıları yanı sıra bölgeye özgü papalina balığını tatmadan dönme.
  • Ayvalık tostu yemeden güne başlama. Sakızlı muhallebi, lor tatlısı ve lor kurabiyesi gün içerisinde denemen gereken diğer lezzetlerden.
  • Vaktin varsa günübirlik Rumlardan kalan şirin mi şirin evlerin oluşturduğu, günümüzde sanat köyü olarak kullanılan Küçükköy’e mutlaka uğra.
  • Son olarak Şeytan Sofrası’nda günü batır.

Ayvalık Gezilecek Yerler yazımız bu önerilerimden daha fazlasına sahip. Ayvalık’ı ve çevresini keşfetmen için en az 3-4 gün ayırmanı öneririm.

Şeytan Sofrası’na nasıl gidilir?

Eğer şahsi aracın varsa Ayvalık ilçe merkezinden Sarımsaklı yönüne doğru ilerlemeli, sonrasında Şeytan Sofrası tabelalarını takip ederek, Şeytan Sofrası’nın olduğu tepeye ulaşabilirsin. Şeytan Sofrası Ayvalık ilçe merkezine yaklaşık olarak 8 km, Küçükköy’e 6 km uzaklıkta bulunuyor. Cunda Adası’ndan Şeytan Sofrasına ulaşmak ise 9 km ve yaklaşık 20 dk sürüyor. Toplu taşıma ile gelmek istersen Ayvalık merkezden kalkan ya da Sarımsaklı beldesinden kalkan minibüslerle Şeytan Sofrası’na ulaşman çok kolay. Yaz mevsiminde bile belirli saatlerde işleyen dolmuş seferlerini ilçeye gittiğinde öğrenmeni tavsiye ederim.

Şeytan Sofrası’nda ne yenir?

Şeytan Sofrası’nda Belediye tarafından işletilen bir kafe mevcut. Burada ihtiyacın olan basit şeyleri bulabilirsin. Şeytan Sofrası menüsünde yer alan yerel atıştırmalıkları ve çay&kahve gibi içecekleri bulabilir, eşsiz Edremit Körfezi manzarasına karşı keyif yapabilirsin. Şeytan Sofrası yemek fiyatlarını çevrede başka bir alternatif olmamasından dolayı biraz yüksek bulabilirsin.

Ayvalık’ta nerede kalınır?

ayvalık'ta nerede kalınır

Ayvalık geçmişe ışık tutan tarihi Rum konakları, sessiz ve sakin sokakları, cumbalı ve rengarenk kapılı evleri, restore edilen eski tarihi yapıları ile her mevsim ayrı güzelliğini görebileceğin bir yerleşim yeri. Eğer konaklama seçeneklerini merak edersen Ayvalık Otelleri sayfasını inceleyebilir, ihtiyacın olan tesisi bütçe ve zevkine göre seçebilirsin.

 


seyhanahen
Seyhan Ahen
11 Yazı
Kocaeli Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Bölümü'nden mezun oldu. Çeşitli kurumsal firmaların Dış Ticaret departmanlarında 15 yıl boyunca satış ve operasyon süreçlerinde yer aldı. Bu süreçte çok sevdiği seyahat yazarlığını hobi olarak yaptı ve çeşitli turizm oluşumlarına gönüllü olarak içerik üretti. Şu an seyahat üzerine çeşitli firmalara freelance yazar olarak tam zamanlı içerik üretiyor. Profesyonel olarak fotoğrafçılık yapmayı, el işi çanta ve dekor tasarlayıp üretmeyi, doğa yürüyüşlerini ve dünyanın dört bir yanına yolculuk yapmayı seviyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar