• Anasayfa
  • Bilgi
  • Seyahatlerde konaklamayı nasıl bedavaya getiririz?

Seyahatlerde konaklamayı nasıl bedavaya getiririz?

cemdisbudak

Seyahat edecekler için keyfi harcamalar dışında başlıca masraf kalemleri üçe ayrılır; ulaşım, konaklama ve yemek. Ulaşım için en uygun zamanda karşılaştırma yaparak, promosyonlardan faydalanarak bilet almamız gerektiğini daha önceki yazılarda sizlerle paylaşmıştım. Yemek için de kendi tercihlerinize göre ucuz seçenekleri her ülkede bulabilirsiniz. Konaklamada ise size ucuzdan daha güzel bir kelime sunacağım; ücretsiz. Ücretsiz konaklamak demek tatil, seyahat masraflarınızın neredeyse %50’lik bir kısmının cebinizde kalması anlamına geliyor.

İçindekiler

ÜCRETSİZ KONAKLAMA

Dünyanın her ülkesinde bedava konaklama yapabileceğiniz Couchsurfing ve The Hospitality Club sistemleri ile seyahatlerinizde ucuz otel arama derdinden kurtulabilirsiniz. Paranız da cebinizde kalır. Öncelikli olarak daha popüler bir sistem olan Couchsurfing ile başlayalım. Sistemin ana mantığı ev sahibi misafir ilişkisine dayanıyor. Evine misafir almak isteyenler, benim evimde biri kalabilir diye, host yani ev sahibi olarak sitede duyuru yapıyor. O bölgeye seyahat edecek kişiler de bu ev sahibimiz gibi o yerdeki evlerden birini seçiyor ve orada ücretsiz olarak kalıyor. Sistem kesinlikle para istenmesini yasaklıyor.  Bu sistemde öncelikli olarak internet sitesine kaydolmanız gerekiyor. Gideceğiniz evi seçme ve güvenlik konusuna gelince, o evde misafir olarak daha önceden kalmış olanların puanlamalarından ve yorumlarından faydalanabiliyorsunuz. Dünyanın her tarafından, her yaştan insanı bu sistemde bulabilirsiniz. Eğer seyahat edecekseniz de gideceğiniz bölgeyi yazıyor ve orada kendiniz için ev arıyorsunuz. Örneğin Paris’e geliyorum, 25 – 27 Mayıs arası kalacak yer arıyorum yazıyorsunuz ve ev sahiplerinden davet bekliyorsunuz.

Uçak Bileti

 

Sistemden beklentilerinizi sadece kalacak yer ile sınırlı tutmanız gerekiyor. Sitenin genel amacı bu yönde yemek ve geziler için rehberlik ya da arkadaşlık sitede garanti edilenlerden birisi değil. Tabii ki bu sizi ağırlayan kişinin seçimine göre belirlenen bir şey olduğundan iyi bir ev sahibine de denk gelebilirsiniz. Herkesin bir profil sayfası olduğundan dolayı seçim yaparken iyi bir inceleme şansına sahipsiniz.

The Hospitality Club da ev sahipliği konularında aynı mantığa sahip, evini yurt dışı ya da içinden misafirlere açanlardan oluşan bir site. Bu sitenin farkı aynı zamanda arkadaşlık için de kullanılabiliyor olması. Bu özelliği dışında dilediğiniz yerde ücretsiz konaklama sağlayabileceğiniz güzel bir sistem.

Her iki sistemde de evinizde birini ağırlama zorunluluğu yok. Ben daha çok insan olmasından ve daha önce de bir iki güzel deneyimim olduğundan dolayı Couchsurfing’i kullanıyorum ve bedava tatil yapıyorum, sizlere de öneririm.


cemdisbudak
Cem Dişbudak
62 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN