Balkan coğrafyasının en güzel şehirlerinden Selanik sıcakkanlı insanları, hiç yabancılık çekmeyeceğin yeme içme kültürü, İzmir’i andıran sahili ve tarih kokan sokaklarıyla fark yaratıyor. Selanik elbette ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu yer olmasından dolayı bizler için apayrı bir öneme de sahip.

Yunanistan’ın kuzeyinde yer alan ve başkent Atina’dan sonra en çok ziyaret edilen şehir olan Selanik’te Roma ve Osmanlı dönemine ait birçok tarihi yer görebilir, lezzetli yemeklerin tadına bakabilirsin. Hadi gel Selanik’te gezilecek yerlere merak edilen sorulara yanıtlarla başlayalım.

Selanik-Atina arası kaç kilometre?

Selanik ile Atina arası 500 kilometre yani yaklaşık 5 saat sürüyor.

İstanbul-Selanik arası kaç kilometre?

İstanbul ile Selanik arası yaklaşık 600 kilometre yani yaklaşık 7,5 saat sürüyor.

Selanik'te ne yenir?

Selanik gevreği, paskalya, fırında kabak, güveç, deniz ürünleri ve frappe kentin ünlü lezzetleri.

1. Atatürk Evi ve Müzesi

Atatürk Evi ve Müzesi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çocukluk ve gençlik yıllarının bir kısmı Selanik’te geçti. Daha sonradan Atatürk Evi ismiyle müzeye dönüştürülen ev, Türk Konsolosluğu ile yan yana bulunuyor.

Aya Dimitriya isimli semtte konumlanan Atatürk Evi ve Müzesi’nde ulu öndere dair kişisel eşyalar ve çalışma belgeleri ağırlıkta. Müzeye ev sahipliği yapan binada sadece Atatürk ve ailesi değil, zaman içerisinde çok farklı ailelerin de yaşadığı biliniyor. Selanik içerisindeki kayıtlara göre Atatürk’ün babası olan Ali Rıza Bey, bu evi 1800’lerin sonlarına doğru kiralamış.

Toplamda 3 katlı olan evde haremlik-selamlık bölümleri bulunuyor. Atatürk’ün şömineli odada doğduğu, babasının ölümü sonrasında ekonomik sorunlar nedeniyle evden taşınmak zorunda kaldıkları aktarılan bilgiler arasında bulunuyor. Pembe renkli dış cephesi, kiremit çatısı ve ahşap kafesli pencereleriyle dikkat çeken ev, 1937 yılından bu yana Türk Konsolosluğu’nun kontrolünde. Bu arada tarihi yapı, 2011 senesinde Yunan hükümetince “modern anıt” olarak tescillendi.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi hariç 10.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Yazar Notu: Bahçe alanına çıktığın zaman Ali Rıza Efendi tarafından dikilen nar ağacını görmeden geçme.

2. Beyaz Kule

yeşillikler arasında Beyaz Kule

Selanik’in sembollerinden biri olarak kabul gören Beyaz Kule’yi ziyaret ederek, şehrin tarihi hakkında detaylı bilgiler edinebilirsin. Kent merkezindeki White of Thessaloniki’nin geçmişi 15’inci yüzyıla uzanıyor. Osmanlılar tarafından inşa edildiği tahmin edilen bu görkemli kule, aynı zamanda sahile de oldukça yakın. Zaten kulenin yapılma amacı, denizden gelebilecek her türlü saldırıya engel olmak. Şehirle alakalı hediyelik eşyaların pek çoğunda bu kuleye rastlaman mümkün.

Yerden yüksekliği 35 metre civarında olan Beyaz Kule, bir dönem hapishane, meteorolojik gözlem ve arkeolojik eserlerin saklandığı bir yer olarak kullanılmış. Günümüzde kulenin her katında apayrı koleksiyonlar bulunuyor. Her katta koleksiyonları uzun uzun inceledikten sonra 6’ncı ve son katta şehri geniş bir açıdan görme şansı bulabilirsin. Burada aynı zamanda yöresel lezzetlerin ağırlıkta olduğu bir restoran da yer alıyor. Kule içerisinde Türkçe çevirilerin de olduğu videolar ziyaretçilere bilgi aktarıyor. Bu arada Mimar Sinan eseri olan Beyaz Kule, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • 6 euro

Açık olduğu saatler

 • Her gün 08.00 ile 20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Yazar Notu: Şehir merkezinden sahile doğru yürüdüğünde 5 dakikalık bir yürüyüş sonrasında kule hemen karşına çıkacak.

3. Aristotelous Meydanı ve Selanik Kordon

Aristotelous Meydanı ve Selanik Kordon havadan görünümü

Şehrin bir diğer sembol yeri olan Aristoteles Meydanı, Kordon üzerinden konumlanıyor. Bölge, Selanik’te sosyal ve kültürel aktivitelerin kalbi olarak da görülüyor. Bölge halkının hafta boyunca burada vakit geçirmekten keyif aldığını görebilirsin. Meydan aynı zamanda tarih boyunca çok sayıda siyasi olaya ve gösteriye de ev sahipliği yapmış.

Kordon üzerinde yer aldığı için günün her saati canlı olan Aristoteles Meydanı, deniz manzarasına sahip kafe ve restoranları ile öne çıkıyor. Şehirde 1917 senesindeki yangından sonra Fransız bir mimarın girişimleri ile yeniden tasarlanan bu devasa meydan, turistler için de bir buluşma noktası. Yapılan restorasyon sonrasında daha da çağdaş bir çehreye kavuşan meydanın etrafında tiyatro binası gibi tarihi kimliğe sahip binalar yer alıyor. Tam olarak Nikis Bulvarı’nda yer alan Aristoteles Meydanı, Büyük İskender heykeline de ev sahipliği yapıyor. Meydana geldiğinde alışveriş için Kapani Çarşısı’nı keşfedebilirsin.

Konum Linki

Yazar Notu: Yunanistan’ın meşhur içeceği frappeyi buradaki kafelerde denemeyi unutmamalısın.

4. Selanik Arkeoloji Müzesi

Selanik Arkeoloji Müzesi iç görünümü

Selanik’in tarihi hakkında sayısız eseri bünyesinde barındıran Selanik Arkeoloji Müzesi’ne uzunca bir vakit ayırman gerekiyor. 1962 senesinde oluşturulan ve şehre kazandırılan bu önemli müzenin tasarımında Patroklos Karantinos ismini görüyoruz. Müzede genel olarak çağdaş Yunan mimarisinden izlere rastlamak mümkün.

Selanik Arkeoloji Müzesi, sadece Yunanistan değil aynı zamanda Makedonya tarihi ve kültürü açısından da pek çok doneye sahip. Genel olarak Helenistik ve Roma dönemlerine odaklanan müzede katlar, kronolojik sıraya göre oluşturulmuş. Toplamda 6 ayrı bölümden meydana gelen Selanik Arkeoloji Müzesi’ndeki koleksiyonların oluşumunda Yunan mimar Patroklo Karantino’nun önemli bir rolü bulunuyor. Mozaiklerin, seramik örneklerinin, fresklerin ya da duvar resimlerinin damga vurduğu müze, son olarak 2006 senesinde yenilenmiş. Selanik Arkeoloji Müzesi’nde özellikle de “Makedonya’nın Altını” ile “Tarih Öncesinde Selanik” adlı bölümler büyük ilgi görüyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • 15 euro

Açık olduğu saatler

 • Her gün 08.00 ile 20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Yazar Notu: Müzeyi ziyaret ettiğinde özellikle Truva Savaşı’nın betimlendiği lahite göz atmanı öneriyoruz.

5. Selanik Antik Agorası

Selanik'teki antik Yunan Agorası'nın (daha sonra Roma Forumu) kalıntıları. Makedonya, Yunanistan, Avrupa

Aristoteles Meydanı’na yürüme mesafesinde olan Selanik Antik Agorası ya da bir başka deyişle Roma Forumu, antik bir Yunan kenti olarak tanımlanabilir. Bazı kaynaklarda “Ancient Agora” olarak da anılan bu önemli bölge, geçmiş dönemlerde şehrin hem politik hem de kültürel merkeziymiş. Kenti dolaştığında günümüze dek başarılı bir şekilde korunmuş olan çok sayıda Roma yapıtına tanıklık edebilirsin.

Yaklaşık 5 bin yıllık bir geçmişi bulunan Selanik Antik Agorası, yabancı ziyaretçilerin tam anlamıyla uğrak mekânı. Agoradaki Hephaestus Tapınağı sonradan bir kiliseye dönüştürülmüş ve bugüne dek korunarak gelebilmiş. Helenistik dönemde inşa edilen Attalos Stoası ise bugün ufak bir müze alanı olarak kullanılıyor. Selanik Antik Agorası’nın günümüzdeki formuna ulaşması adına 300’ün üzerinde modern binanın yıkıldığı biliniyor. Bölgedeki kazılar, 1859 senesinde başlayıp 1912 yılında son bulmuş.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • 10 euro

 • İndirimli 5 euro

Açık olduğu saatler

 • Her gün 08.30 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Yazar Notu: Kapanıştan önceki son saatler çok kalabalık olabiliyor. Bu nedenle sabah saatlerinde ziyaret etmeni öneriyoruz.

6. Galerius Kemeri

Galerius Kemeri, Yunanistan'ın kuzeyindeki Orta Makedonya'daki Selanik şehrinde bulunan 4. yüzyılın başlarından kalma anıt

Kamara adıyla da bilinen Galerius Kemeri, aynı adı taşıyan meydanda yer alıyor. Kemerin ve bitişiğindeki meydanın çevresinde çok sayıda taverna yer alıyor. Bu durum, turistlerin bölgeye ilgi duymasını sağlıyor. Yerel halkın da sıklıkla yöneldiği bölge, sunduğu materyaller sayesinde fotoğraf çekmek adına da oldukça ideal. Antik bir kemer olan Galerius Kemeri, şehirdeki Roma yapılarından biri.

Orijinalinde 4 sütun olmasına karşın günümüze 2 sütunun gelebildiğini görüyoruz. Sütunların üzerinde, yapılan savaşları simgelemek adına kazınmış olan çeşitli figürleri inceleyebilirsin. Dimitriou Gounari Caddesi’ne de komşu olduğu için her zaman yoğun bir kalabalığa ev sahipliği yapan Kamara’nın M.S.4’üncü yüzyılda inşa edildiği tahmin ediliyor. Bu arada kemerin yer aldığı nokta, Osmanlı’dan kalma Rotonda Camisi’ne de yürüme mesafesinde.

Konum Linki

İpucu: Otobüs biletini ENUYGUN'dan kolayca alabileceğini unutma! Otobüs biletinde değişiklik ve iptal işlemlerini tek tıkla yapabilir, farklı firma ve seferleri karşılaştırabilirsin. Yola çıkmaya hazırsan Selanik otobüs bileti almak için tıkla!

Otobüs Bileti

7. Yorgo Rotundası

Selanik'teki Galerius mozolesinin Rotunda'sına bakış.

İsmini, yuvarlak manasına gelen “rotunda” sözcüğünden alan Yorgo Rotundası, 306 senesinde inşa edilmiş. Bu anlamda Yunanistan’ın en eski yapılarından biri olarak kabul gören Yorgo Rotundası, ilk başlarda tapınak amacıyla kullanılmış. Zaman içerisinde çok ciddi depremlere ve yağmalara maruz kalan bu yapıdan geriye Hristiyanlık mozaikleri kalmış.

Osmanlı’nın egemen olduğu yıllarda ise büyük bir dönüşüm yaşayarak Sultan Hortaç Camii adıyla hizmet vermeye başlamış. Günümüzdeki ziyaretlerde bile iki dine dair oldukça önemli izlere rastlamak olası. Egnatia Caddesi’nde yer alan Yorgo Rotundası ya da bir başka deyişle Sultan Hortaç Camii, günümüzde bir heykel müzesi olarak işlev görüyor. Duvar kalınlıkları 6 metreyi bulan güçlü yapıdaki minare kısmı hala ayakta.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • 2 euro

Açık olduğu saatler

 • Her gün 08.00 ile 21.30 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

8. Aya Dimitri Kilisesi

Aya Dimitri Kilisesi dış görünümü

Aya Dimitri Kilisesi, Osmanlı zamanında camiye dönüştürülen yapılar arasında bulunuyor. O dönem Kasimiye Camii adıyla dönüşüme uğrayan yapı, tarihi kaynaklarda ise “Hagios Demetrios” olarak geçiyor. Buradaki ilk kilise Erken Hristiyanlık dönemine ait; ancak 5’inci yüzyılda aynı yere çok daha büyük bir kilise inşa edilmiş.

İsmini şehrin koruyucu azizi Dimitrios’tan alan kilise, Bizans İmparatorluğu zamanında yoğun şekilde ziyaret edilen bir hac merkeziymiş. Kilise içerisinde yüzlerce yıldır ayakta duran mozaikler ve hemen yan taraftaki hamamdan kalan kalıntılar turistlerin burayı ziyaret etmelerinde önemli bir neden. Bu arada Aya Dimitri Kilisesi, 1988 senesinde UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınarak onurlandırılmış.

Konum Linki

10. Heptapyrgion

Yedikule görünümü

Şehri kuşbakışı bir noktadan izlemek istersen Yedikule ya da bir başka deyişle Heptapyrgion’a yönelebilirsin. Şehir merkezinin en zirve noktası olan Yedikule, Osmanlı döneminde uzunca bir süre hapishane olarak da kullanılmış. Bugün ise şehrin en turistik yerlerinden biri olan Heptapyrgion’un bulunduğu alanda çok sayıda kafe ve restoran yer alıyor.

Bölge, adından da anlaşılacağı üzere korunarak günümüze ulaşabilen 7 kuleden ve 1 kaleden oluşuyor. 1431’de Çavuş Bey’in girişimleri ile Bizans surlarının içine inşa edilen kuleler, o dönemlerde “Zincirli Kule” adıyla anılıyormuş. Bugün tam anlamıyla bir açık hava müzesi olarak hizmet veren Yedikule, Akropol’ün kuzey yönünde konumlanıyor.

Konum Linki

11. Ano Poli

Yunanistan'ın Selanik Kaleleri'ndeki geleneksel evler. Trigonion Kulesi'nin yanındaki Ano Poli bölgesi.

Geçmiş dönemlerde etrafı genel olarak surlarla çevrili olan Ano Poli, günümüzde ise özel olarak korunuyor. Bu sayede de alan içerisindeki çok sayıda tarihi yapının da orijinalliğini koruyabildiğini görüyoruz. Ano Poli de tıpkı Yedikule gibi şehrin en tepe noktalarında yer alıyor. Zaten Ano Poli, “yukarı şehir” anlamına geliyor.

Heptapyrgionk ve hatta Atatürk Evi’ne oldukça yakın bir konumda yer alan Ano Poli, çok sayıda tarihi manastıra ev sahipliği yapıyor. Bölgede hem Osmanlı hem de Bizans mimarisinden bugüne taşınabilmiş yapılar bulunuyor. Şehrin tarihi ve kültürel mirasının ne denli zengin olduğunu anlamak adına buraya adım atma yeterli.

Konum Linki

Yazar Notu: Ano Poli’ye ulaşmak adına 22 ya da 23 numaralı otobüsleri değerlendirebilirsin.

12. Ladadika

Ladadika, ortada çeşme ve çevresinde turistik restaurantlar

Selanik’te yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği bir diğer yer olan Ladadika’nın her bir köşesinden tarih fışkırıyor. Limana yakın bir konumda yer alan Ladadika, özellikle de 1917 senesinde gerçekleşen büyük yangına dek şehrin en popüler yerleşim bölgelerinden biri olarak öne çıkıyormuş. Fakat yangın, şehirdeki ticari faaliyetlerin oldukça zayıflamasına yol açmış.

Yangından sonra ne yazık ki kaderine terk edilen Ladadika, günümüzde ise daha çok hareketli gece hayatı ile anılıyor. Yunan ezgilerinin renklendirdiği tavernaları ve sokaklara taşan eğlenceleri seviyorsan, Ladadika bölgesinin tam olarak sana göre olduğunu belirtelim. Tsimiski Sokağı’nda bulunan bu özel bölge, sahile de oldukça yakın.

Konum Linki

13. Bizans Kültürü Müzesi

Bizans Kültürü Müzesi dış binası

Açılışı 1994 senesinde gerçekleştirilen Bizans Kültürü Müzesi, Selanik şehrinde Bizans İmparatorluğu’na dair en kapsamlı bilgilere ulaşacağın yerlerden biri. Tarihi Selanik Belediye Binası ile komşu olan müzede yaklaşık 3 bin civarında nesneye yer veriliyor. Bizans Kültür Merkezi’nde yer alan koleksiyonlar tematik olarak ayrılmış. Bu sayede belli bir tarihsel çizgi içerisinde tüm nesneleri inceleyebilirsin.

Kendi koleksiyonları haricinde müze, yılın belli özel zamanlarında geçici sergilere de yer veriyor. Bu arada Bizans Kültürü Müzesi’nin 2005 senesinde Avrupa Konseyi Müze Ödülü’nün sahibi olduğunu belirtelim. Mezar yapıtları, geleneksel araç gereçler ve resimlerin ağırlıkta olduğu müze, 12 bin metrekarelik bir alanda hizmet veriyor. Genel itibarıyla “Erken Hristiyan Konutları” ve “Erken Hristiyan Kiliseleri” isimli bölümler, müzenin en çok ilgi gören yerlerini oluşturuyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • 4 euro

Açık olduğu saatler

 • Her gün 08.00 ile 20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

14. Makedonya Halk Cumhuriyeti ve Trakya Etnoloji Müzesi

Makedonya Halk Cumhuriyeti ve Trakya Etnoloji Müzesi dış görünümü

Selanik’e geldiğinde Makedonya’ya dair pek çok unsurla karşılaşabilirsin. Bunlardan biri olan Makedonya Halk Cumhuriyeti ve Trakya Etnoloji Müzesi, mücadelelerle dolu ve oldukça zorlu bir dönemi yansıtan eşyalardan oluşuyor. Dolayısıyla müze, halk için büyük bir gurur kaynağı. Mimar Ernst Ziller’in çabaları ile 1892 yılında inşa edilen yapı, ilk başlarda konsolosluk binası olarak kullanılmış. O dönemde Makedon mücadelesini yürüten subaylar gizli toplantılarını genellikle burada gerçekleştirmiş.

Balkan Savaşı’nın bitmesiyle beraber konsolosluk binası eski önemini yitirmiş. Daha sonraki yıllarda eğitim kurumu ve hapishane olarak da kullanılan yapı, 1978 senesinde ortaya çıkan yangınla beraber kullanılamaz hale gelmiş. Yapılan onarım çalışmalarının ardından 1982 senesinde açılışı yapılan Makedonya Halk Cumhuriyeti ve Trakya Etnoloji Müzesi, rütbelilerin silahlarına, üniformalara, cephanede kullanılan materyallere ve ilgili döneme dair çeşitli belgelere sahip. Öte yandan müze içerisinde mücadele koşullarını yansıtan sunumlar da mevcut.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • 2 euro

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi hariç 09.00 ile 14.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

15. Zongolopoulos’un Şemsiyeleri Heykeli

Zongolopoulos’un Şemsiyeleri Heykeli

Selanik sahil alanı içerisinde yer alan Zongolopoulos Şemsiyeleri Heykeli, gün batımı manzarasını izlemek adına ideal yerlerden biri. Kordona apayrı bir güzellik kazandıran bu etkileyici heykeller, bizzat George Zongolopoulos tarafından tasarlanmış. 1995 senesinde şu an bulunduğu konuma yerleştirilen heykeller, üzerinden 2 sene geçtikten sonra böyle bir isimle anılmaya başlanmış.

Sahil tarafında çekilen hemen hemen tüm fotoğraflarda Zongolopoulos Şemsiyeleri Heykeli, bir anlamda arka fonu oluşturuyor. 13 metre uzunluğunda, çelikten bir anıt olarak tasarlanan heykelin pembe aydınlatmaları, meme kanseri için bir duyarlılık oluşturuyor. Bu arada Zongolopoulos Şemsiyeleri Heykeli, o dönem Selanik’in Avrupa Kültür Başkenti olmasından kaynaklı olarak projelendirilmiş.

Konum Linki

16. Azize Sofya Kilisesi

Şehir merkezindeki tarihi kilise görünümü

Aya Sofya Kilisesi olarak da bilinen Azize Sofya Kilisesi, Ermou Sokağı’nda konumlanıyor. Şehir merkezindeki tarihi kilise, mozaikleri, resimleri ve gösterişli kemerleri ile dikkat çekiyor. Bu özel Ortodoks kilisenin 620 yılında inşa edildiği tahmin ediliyor. Daha önce yapının bulunduğu yerde farklı bir Bizans bazilikasının olduğu, bu mekanın deprem sonucu yıkıldığı düşünülüyor.

Venediklilerin kontrolünde daha sonra bir Katolik katedraline evirilen yapı, Osmanlı zamanında ise merkez camisine dönüştürülmüş. Son olarak, 1912 yılı ile beraber orijinal kimliğine geri dönerek kilise olarak hizmet vermeye devam etmiş. Kubbe kısmındaki estetik süsleme detayları ile hayranlık uyandıran Azize Sofya Kilisesi, 197 yılındaki büyük yangında hasar almamış nadir yapılardan biri.

Konum Linki

İpucu: En iyi otel fiyatlarını tek bir yerde görmek, seçeceğin otel hakkında bilgi almak ve saniyeler içinde rezervasyon yapmak için ENUYGUN'da Yunanistan otelleri araştırmasına başlayabilirsin.

Otel

17. Vlatadon Manastırı

 Vlatadon Manastırı

Selanik şehrinin en önemli dini mekanlarından biri olan Vlatadon Manastırı, 1351 tarihinde inşa edilmiş. Bugüne dek orijinalliğini büyük ölçüde koruyan yapıda özellikle iç süslemeler, ziyaretçileri tam anlamıyla büyülüyor. Yukarı Kent olarak ifade edilen tarihi bölgede konumlanan manastır, varlığını koruyan ender yapılar arasında. Bu durumda, Osmanlı’nın da ciddi bir katkısı olduğu düşünülüyor.

Osmanlı zamanında her ne kadar kısa bir süre cami olarak işlev görse bile daha sonrada yayımlanan özel bir fermanla beraber Vlatadon Manastırı’nın kendi işlevlerine devam edebileceği duyurulmuş. UNESCO tarafından da onurlandırılan tarihi manastır, Osmanlı döneminde çok kısa aralıklarla onarımdan geçirilmiş ve bu sayede bakımlı kalabilmiş.

Konum Linki

18. Kapani Çarşısı

Kapani Çarşısı satılan ürünler

Selanik şehrinde açık ve kapalı yapıda pek çok alışveriş merkezi ile karşılaşabilirsin. Bunlar arasında özellikle de gastronomik lezzetlerin ön plana çıktığı özel çarşıları değerlendirebilirsin. Kapani Çarşısı tam da yöresel lezzetlere ilgisi olanların yönelebileceği bir yer. Modiano bölgesine de oldukça yakın olan Kapani Çarşısı, şehirde geleneksel dokusunu koruyan üç pazardan biri olarak kabul ediliyor.

Capcanlı ve sıcak bir alışveriş ortamı sunan Kapani Çarşısı’nda çiftlik ürünlerinden taze meyve ve sebzelere, baharatlardan balık çeşitlerine pek çok lezzete yer veriliyor. Ayrıca oldukça ilginç meze tezgâhlarına denk gelmen de mümkün. Hem şehir merkezi içerisinde yer alması hem de uygun fiyatlı bir alışveriş alanı olmasından dolayı Kapani Çarşısı her daim büyük kalabalıklara ev sahipliği yapıyor.

Konum Linki

19. Bey Hamamı

Bey Hamamı iç görünümü

Cennet Hamamı olarak da bilinen Bey Hamamı, Aristoteles Meydanı’na oldukça yakın bir konumda yer alıyor. Aynı zamanda Panagia Halkeon’a da komşu olan tarihi hamam, Selanik’te Osmanlı’dan miras kalan yapılardan biri. 2. Murad’ın girişimleri ile 1444 senesinde oluşturulan hamamın dış yapısı çok da bakımlı görünmüyor. Fakat içini gezdiğinde Osmanlı’dan kalan geleneksel izler hemen dikkatini çekecektir.

Erkek ve kadın bölümlerinin ayrıldığı tarihi hamamın duvarlarında tarihi resimler yer alıyor. Hamam faaliyetinin yanında bugün itibarıyla genellikle çeşitli sergiler ya da kültürel aktiviteler için tercih ediliyor.

Konum Linki

20. OTE Tower

OTE kulesinin ve her yıl dünyanın her yerinden binlerce ziyaretçinin katıldığı Selanik uluslararası sergisinin havadan görünümü

OTE Tower, esasen Selanik Uluslararası Sergi Merkezi’nin bir parçasını oluşturuyor. Toplamda 76 metrelik bir uzunluğa sahip olan bu görkemli kule, şehrin modern yüzünü temsil ediyor diyebiliriz. Kent merkezinde pek çok alandan rahat şekilde görülebilen OTE Tower, 1966 senesinde inşa edilmiş biri yapı.

2005 senesindeki yenileme çalışmalarının ardından burası turistik anlamda bir cazibe merkezine dönüştürülmüş. Genel olarak panoramik şehir manzarasına tanıklık etmek isteyenlerin yöneldiği devasa kulede ayrıca yeme içme alanları da mevcut. OTE Tower’da turistik turlar toplamda 45 dakikalık periyotlar halinde sunuluyor.

Konum Linki

21. Büyük İskender Parkı ve Heykeli

Büyük İskender Parkı ve Heykeli

Şehrin sevilen noktalarından biri olan Büyük İskender Parkı ve Heykeli, özellikle de sahil kısmının sembolleri arasında yer alıyor. Şehir için oldukça değerli bir isim olan Büyük İskender’in anıtı, bölgeye 1973 senesinde dikilmiş. Heykel için gerekli olan kaynak ise doğrudan halkın kendi arasında topladığı paralar sayesinde oluşturulmuş.

6 metrelik uzunluğa sahip olan heykel, Yunanistan’daki en uzun heykel olarak öne çıkıyor. 4 tonluk heykelin tasarımını Evangelos Moustakas adlı heykeltıraş üstlenmiş. Thermaikos Körfezi’ni arkasına alan park ve heykel alanı, bölge halkı kadar turistler için de bir dinlenme alanı. Heykeli de içinde alan park alanında çok sayıda bank, çeşme, ağaç ve aktivite alanı bulunuyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Çocuklar, kendileri için hazırlanmış ufak bir trenle bölgeyi dolaşabiliyor.

22. Selanik Yahudi Müzesi

Selanik Yahudi Müzesi giriş kapısı

1400’lü yıllarda İspanya’dan kovulan Yahudilerin bir kısmı Selanik’e yerleştirilmiş. Güney Avrupa özelinde Selanik, Yahudiler için merkezi bir bölgeye dönüşmüş. 2. Dünya Savaşı sonrasında yaşanan göç sonrası kentte o dönemleri hatırlatmak amacıyla Selanik Yahudi Müzesi açılmış. Tam olarak Agiou Mina Caddesi’nde konumlanan müze, 6 ayrı kattan oluşuyor. Hem Yahudilerin genel tarihi hem de Selanik özelindeki yaşamlarını yansıtan müzede sayısız belge ve nesne yer alıyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

 • Cumartesi hariç 09.00 ile 14.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

23. Selanik MOMus Fotoğrafçılık Müzesi

Selanik MOMus Fotoğrafçılık Müzesi iç görünümü

1987 senesinden bu yana fotoğraf tutkunları başta olmak üzere sayısız yerli ve yabancı ziyaretçiye kucak açan Selanik MOMus Fotoğrafçılık Müzesi Yiannis Vanidis ve Aris Georhiou gibi isimlerin girişimleriyle oluşturulmuş. Her ne kadar bir fotoğrafçılık müzesi olsa da görsel sanatların farklı dallarına dair eserlerin de sergilendiği müze, oldukça geniş bir arşiv sunuyor.

Müzede ağırlıklı olarak Selanik’te geçtiğimiz yüzyılın başlarından günümüze dek çekilmiş en özel fotoğraflara yer veriliyor. Modern Yunan fotoğrafçılarına da yer veren Selanik MOMus Fotoğrafçılık Müzesi, Selanik Limanı’na çok yakın bir konumda yer alıyor. Bu arada sinema, resim ve fotoğrafçılık gibi alanlara dair önemli eserlerin yer aldığı ufak bir kütüphaneyi de inceleyebilirsin.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • 1 euro

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi hariç 11.00 ile 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Yazar Notu: Müzede bilhassa “Resim ve İmge” adlı koleksiyona göz atmanı tavsiye ediyoruz.

24. Selanik Sinema Müzesi

Selanik Sinema Müzesi

Eğer sıkı bir sineme seversen, Selanik’te yer alan ve dünyanın en iyi sinema müzelerinden biri olarak kabul edilen bu müzeyi değerlendirmelisin. 1995 senesinde oluşturulan Selanik Sinema Müzesi, tıpkı Selanik MOMus Fotoğrafçılık Müzesi gibi limana oldukça yakın.

Müzeye geldiğinde; 1900’lü yıllarda gerçekleştirilen ilk amatör denemelerden bugünün modern sinema estetiğine uzanan bu yoğun yolculuğa adım adım tanıklık edebilirsin. Müzede özellikle Yunan sinemasının ağırlıkta olduğunu görüyoruz. Bu arada Selanik Sinema Müzesi, 10 binin üzerinde sinema dergisi ve kitabına da ev sahipliği yapıyor. Yunanistan sinemasının büyük ustası Theo Angelopoulos’a ait bir heykel de hemen müzenin girişinde yer alıyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Yetişkin 3 euro

 • İndirimli 2 euro

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi ve salı hariç 09.00 ile 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

25. Hamidiye Çeşmesi

Hamidiye Çeşmesi, Yunanistan'ın Selanik kentinde eski Hamidiye Caddesinde

Selanik’te Osmanlı’dan kalan yapılardan biri de Hamidiye Çeşmesi. Şadırvan Meydanı içerisinde yer alan tarihi çeşme, bölgede Sintrivani adıyla biliniyor. 1889 senesinde Sultan Abdülhamid’in emriyle inşa edilen Hamidiye Çeşmesi, Osmanlı’nın geleneksel mimarisini yansıtıyor.

Açılış gününe dair en ilginç notlardan biri de çeşmeden su yerine şerbet akması. Ethnikis Aminis Caddesi’nin köşesinde yer alan çeşmenin üst bölümü, orijinal yapının kopyası olarak yeniden yapılmış.

Konum Linki

26. Volvi

Volvi gölü gün doğumu

Ülkenin en büyük iki gölünden biri olan Volvi, Strymonikos Körfezi’nin hemen batı kısmında konumlanıyor. Güzelliğiyle görenleri kendine hayran bıraktıran gölün etrafı çok sayıda arazi ve tepelik alandan oluşuyor. Volvi’nin kuzey kısmı genel olarak çok daha sert iklim koşullarına sahip. Volvi Gölü, iki büyük ormanlık alana komşu. Bunlardan biri Rentina Ormanı, ikincisi ise Apollonia Ormanı. Bu ormanlar sayesinde göl çevresinde 350 bine yakın bitki çeşidine rastlamak mümkün.

Bölgede aynı zamanda doğal anıt olarak kabul gören iki çınar ağacı da yer alıyor. 20 km uzunluğa ve 22 metrelik derinliğe sahip olan Volvi Gölü, Ramsar Uluslararası Sözleşmesi kapsamında özel olarak korunuyor.

Konum Linki

27. NOESIS Bilim Merkezi ve Teknoloji Müzesi

NOESIS Bilim Merkezi ve Teknoloji Müzesi iç görünümü

Şehir merkezinin kuzey tarafından yer alan Selanik NOESIS Bilim Merkezi ve Teknoloji Müzesi, bilim ve teknoloji unsurlarını gelecek kuşaklara aktarmak maksadıyla kurulmuş. 1978 senesinde hizmete açılan müze; manyetizma, elektrik, mekanik, telekomünikasyon gibi konulara odaklanıyor. Müzede çocukların bilimle eğlenceli bir şekilde tanışmaları adına eğlenceli parkurlar ve istasyonlar bulunuyor.

Teknolojik gelişmelere bağlı olarak kendini sürekli yenileyen Selanik NOESIS Bilim Merkezi ve Teknoloji Müzesi’nin tasarımında Denis Laming’in imzası bulunuyor. Büyük bir küreyi andıran dış mimarisi sayesinde, müzenin içeriği kadar fiziksel durumunun da ilgi gördüğünü söyleyebiliriz. Müzedeki görsel ve işitsel sunumlar haricinde hareket simülatörleri, yaratıcı ve akılda kalıcı bir öğrenme metodu sunuyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • 5 euro

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi hariç 10.00 ile 15.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

28. E. Venizelos Heykeli

Eleftherios Venizelos'un Selanik, Yunanistan'daki heykeli

Şehrin en etkileyici eserlerinden biri olan E.Venizelos Heykeli, Aristotelous Meydanı’nda konumlanıyor. Çağdaş Yunanistan’ın kurucusu olan Eleftherios Venizelos’un anısına yaptırılan bu önemli heykel, bölge halkı için oldukça önemli. Bu nedenle heykel önünde sürekli fotoğraf çeken birilerini görebilirsin.

Heykelin adanmış olduğu Eleftherios Venizelos, 1864 ve 1936 yılları arasında yaşamış ve 4 sene boyunca Yunanistan’da başbakanlık görevini üstlenmiş önemli bir isim. Zorlu süreçlerde Yunanistan’ın ayağa kalkmasında ve komşu ülkelerle doğru diplomatik ilişkiler kurulmasında önemli hamleler yapan Eleftherios Venizelos, gerçekleştirdiği büyük reformlar sayesinde saygıyla anılıyor. Eleftherios Venizelos’un sağ elini havaya kaldırdığı bir pozisyonda tasvir edilen heykelin çevresi, sahip olduğu kafe ve restoranlar sayesinde önemli bir cazibe alanı olarak görülüyor.

Konum Linki

29. Paşa Bahçeleri

Yunanistan'ın Selanik kentindeki Ano Poli'deki Paşa Bahçeleri'ndeki Harabelerin görünümü.

Listemizde yine Osmanlı döneminden kalan bir eserden söz edeceğiz. Osmanlı mimarisini bütünüyle yansıtan Paşa Bahçeleri; kendine has, mistik bir ambiyansa sahip. Gün boyu ziyaret edilebilen Paşa Bahçeleri, özellikle dolunay zamanlarında daha büyük bir ilgi görüyor. Çünkü bu özel gecelerde parkın manzarası benzersiz kareler sunuyor.

1904 senesinde oluşturulan Paşa Bahçeleri’nin hangi mimar tarafından tasarlandığı bilgisi ne yazık ki mevcut değil. Toplamda 1 dönümlük arazide yer alan bu huzur veren mekan, Hamidiye Hastanesi ile içe. Aynı zamanda bahçenin orta bölümünde küçük bir şadırvan bulunuyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Agios Dimitrios Hastanesi’nden kalkan 24 numaralı otobüse binebilirsin.

30. Thessaloniki’s Waterfront

Thessaloniki’s Waterfront akşam görünüm

Yaklaşık olarak 3 km’lik bir sahil şeridi olan Thessaloniki’s Waterfront, 2 binin üzerinde ağaca ev sahipliği yapıyor. Öte yandan bu keyifli alanda 11 bin metrekarelik devasa bir oyun alanı mevcut. Dolayısıyla Thessaloniki’s Waterfront, çocuklu aileler için oldukça ideal bir ortam sunuyor.

Bölge pek çok kaynakta “Selanik’in Yeni Kıyısı” olarak geçiyor. Hem oyun hem de dinlenme alanlarından oluşan bölge, sürekli yapılan düzenlemeler sayesinde cazibesini koruyor. Listemizde yer verdiğimiz Zongolopoulos Umbrellas da tam olarak bu bölgede yer alıyor.

Konum Linki

31. Alaca İmaret Camii

Alaca İmaret Camii

Selanik’te bugüne ulaşabilmiş camilerden biri olan Alaca İmaret Camii, bugün dini bir mekandan öte sergi alanı ve müze amacıyla kullanılıyor. Osmanlı’nın egemen olduğu yıllarda Balkan coğrafyasında bu tip “Ala” camiler, süslemeleri ve resimleri ile biliniyordu. Günümüzde ise böyle resimlerin yer aldığı camilere ulaşmak çok zor.

Resimlerin önemli bir kısmı silinmiş olsa da en azından çalışmaları yerinde görebilirsin. 1484 senesinde yaptırılan Alaca İmaret Camii, ters T adı verilen bir mimari forma sahip. Son cemaat yeri de olan dini mekanda toplamda 5 kubbe yer alıyor. Evliya Çelebi, Sadrazam İshak Paşa tarafından yaptırılan Alaca İmaret Camii’ye meşhur eserinde yer veriyor.

Konum Linki

32. Panagia Dexia Kilisesi

Panagia Dexia Kutsal Kilisesi (Tanrı'nın Annesi) neo Bizans tarzındaki Ortodoks kilisesi

Meşhur Galerius Kemeri’ne komşu olan Panagia Dexia Kilisesi, 11’inci yüzyıldan kalma bir kilisenin yerine inşa edilmiş. Sanılanın aksine oldukça yeni bir kilise olan Panagia Dexia Kilisesi, 1956’dan bu yana hizmet veriyor. Bir Bizans Ortodoks kilisesi olan bu ihtişamlı yapıda genel olarak Barok stilin egemen olduğunu görüyoruz.

Kare haç formundaki kilisenin toplamda üç kubbesi yer alıyor. Aynı zamanda oval formdaki orijinal pencereleriyle de ilgi toplayan dini mekan, halk arasında “Kızıl Kilise” ismiyle de biliniyor. Şehrin en modern kiliseleri arasında olan Panagia Dexia Kilisesi, fresk ve resimleriyle zengin bir dizayna sahip.

Konum Linki

Yazar Notu: Ziyaret etmeden önce içeride dini bir ritüel olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisin.

33. Modiano Market

Kendin ya da yakınların için alışveriş yapmayı planlıyorsan Selanik’te tercih edeceğin yerlerin başında Modiano Market geliyor. Şehir merkezinde yer aldığı için pek çok popüler yere yürüme mesafesinde olan Modiano Market, özellikle de Aristoteles Meydanı’na oldukça yakın. Bu alışveriş merkezinin yer aldığı mahallenin adı, bir zamanlar Yahudi mahallesi olarak da bilinen Kali. Yangın sonrası deyim yerindeyse küle döndüğü için mahallenin o dönemki dokusundan bir eser bulmak pek mümkün değil. Bugün aynı yerde modern yapılar ağırlıkta.

Bölgedeki en popüler destinasyonlardan biri olan Modiano Market, ismini tasarımcısı olan Eli Modiano’dan alıyor. Modiano Market ya da Modiano Pazarı olarak adlandırılan bu hareketli destinasyon, 1930 yılından bu yana ilgi görmeye devam ediyor. Üstü cam bir kubbeyle özel olarak kapatılan pazarda balık ve et reyonları ağırlıkta. Ayrıca pazarın, geleneksel lezzetleri bulabilmek adına şehirdeki en ideal yerlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Atmosferiyle capcanlı bir ortam sunan Modiano Market, ürün çeşitliliği kadar uygun fiyatlarıyla da dikkat çekiyor.

Konum Linki

34. Tsimiski Caddesi

Genellikle alışveriş amacıyla tercih edilen Tsimiski Caddesi, ismini Bizans’ın önemli imparatorlarından Ioannis Tzimiskis’ten alıyor. Şehrin kalbi sayılan bu işlek cadde, Selanik Uluslararası Fuar Kompleksi ve Ionos Dragoumi arasındaki alanda konumlanıyor.

Genel atmosferiyle İzmir Kordon’a benzetilen Tsimiski Caddesi, çok ünlü markaların lüks mağazalarına da ev sahipliği yapıyor. Plateia Center Mall ve Aristoteles Meydanı’na da yakın olan ünlü cadde, restoran, kafe ve ofisleriyle rengarenk bir ortam sunuyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Pazar günleri bu alanda açık mağaza bulmanız çok zor olabilir.

35. Selanik Savaş Müzesi

Ülkede özellikle de son 70 yıllık dönemde verilen mücadeleleri, savaşları ve askeri olayları gelecek kuşaklara somut düzeyde aktarmak amacıyla açılan müze, ağırlıklı olarak 2. Dünya Savaşı ve sonrasındaki sürece odaklanıyor.

Selanik Savaş Müzesi içerisinde 2. Dünya Savaşı’ndan kalma çok sayıda silah ve kıyafet bulunuyor. Bu arada genel konsepti her ne kadar “savaş” olsa da müzede küçük bir bölümün Gelibolu’da dünyaya gelen ünlü şarkıcı Sofia Vembo’ya ayrıldığını görüyoruz. Bu durum, müzedeki savaş görüntülerinin arasında dengeleyici bir unsur gibi görünüyor. 1900’lü yılların başında inşa edilen bir evin ev sahipliği yaptığı Selanik Savaş Müzesi’ni gezdiğinde, bir savaşta yer alabilecek her türlü teknik materyalle karşılaşabilirsin.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • 2 euro

Açık olduğu saatler

 • Her gün 09.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

36. Selanik Belediye Sanat Galerisi

Tarihi Bianca Köşkü’nün ev sahipliği yaptığı Selanik Belediye Sanat Galerisi, sanatın farklı disiplinlerine ilgi duyanları bir araya getiriyor. Orijinal adı “Municipal Art Gallery of Thessaloniki” olan galeri, 1966 senesinden bu yana hizmet vermeyi sürdürüyor. Fakat kurulduğu dönemde Bianca Köşkü’nde değil farklı bir noktada ziyaretçilerle buluşuyormuş.

Galerinin köşke taşınması ise 1990 senesine tekabül ediyor. Müzeye ev sahipliği yapan bu etkileyici köşk, yaklaşık 120 yıllık bir tarihe sahip. Selanik Belediye Sanat Galerisi içerisinde hem geçici hem de kalıcı sergilere yer veriliyor. Selanik kökenli sanatçıların öne çıktığı galeride “Bizans İkonları”, “Modern Yunus Gravürleri” ve “Modern Yunus Sanatı” gibi ilginç koleksiyonlar bulunuyor. Galeri içerisinde toplamda 1000’in üzerinde sanat eserinden söz etmek mümkün.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi hariç 10.00 ile 16.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

37. Park of National Selanik

Selanik Ulusal Parkı ya da orijinal adıyla Park of National Selanik, ülkenin en etkili ekosistemlerinden biri olarak yorumlanıyor. Sahip olduğu kuş popülasyonu sayesinde dünya genelinde bir üne sahip olan Park of National Selanik, çok sayıda kuş türünü ve vahşi hayvanı bünyesinde barındırıyor.

İnsan müdahalesinin olmaması, buradaki ekosistemin verimliliği açısından önemli bir done. Nehre komşu olmasından kaynaklı olarak sulak bölgede yetişen canlıların çeşitlilik kazandığını söyleyebiliriz. Çocuklu ailelerin sıklıkla ziyaret ettiği Selanik Ulusal Parkı, özellikle de pembe flamingoları ile meşhur.

Konum Linki

38. Magic Park

Şehrin en büyük aktivite alanlarından biri olan Selanik Magic Park, özellikle eğlence ve macera temasına eğiliyor. Selanik Magic Park’ın hemen yanında şehrin önemli alışveriş merkezlerinden biri olan Cosmos Alışveriş Merkezi yer alıyor.

Park hem yetişkinler hem de çocuklar için özel istasyonlardan oluşuyor ancak tahmin edileceği üzere çocuklara yönelik oyun alanları ağırlıkta. Geleneksel lunapark formatında olan Selanik Magic Park’ta dönme dolaptan, hayalet sürüşe, atlıkarıncadan çeşitli beceri oyunlarına pek çok parkur bulunuyor. Bu keyifli destinasyon, toplamda 65 bin metrekarelik bir alanda hizmet veriyor.

Konum Linki

39. Hamza Bey Camii

Selanik şehrinde Osmanlı döneminde yapılan Osmanlı camilerinden biri olan Hamza Bey Camii, yakın zaman önce kapsamlı bir restorasyon sürecinden geçti ve yeniden ziyarete açıldı. Tarihi caminin çok uzun yıllar boyunca bir sinema salonu olarak da işlev gördüğü biliniyor. 1430 senesinde Hafsa Hatun’un girişimleri ile inşa edilen Hamza Bey Camii, aynı zamanda bu şehirde yapılan ilk cami olarak da kayıtlardaki yerini alıyor.

Cami, 15’inci yüzyılda Selanik’i fethetme başarısı gösteren Anadolu beylerbeyi Hamza Bey’in adıyla anılıyor. Zaman içerisinde deprem ve yangınlardan dolayı ciddi bir hasar alan cami, 1620 senesinde baştan yapılmış. 1989 senesine dek Alkazar Sineması adıyla hizmet veren dini mekan, merkezdeki Egnatia Caddesi’nde yer alıyor.

Konum Linki

40. Children’s Museum of Thessaloniki

Children’s Museum of Thessaloniki ya da bir başka deyişle Selanik Çocuk Müzesi, 4 yaşından büyük ve 15 yaşından ufak çocukların zihinsel, fiziksel becerilerini artırmaya yönelik bir ortam sunuyor.

Yaratıcılığı tetikleyen ve öğrenme sürecini eğlenceli metotlarla pekiştiren Çocuk Müzesi, el sanatları, dans ve bilim gibi temalara eğiliyor. Neşe ve eğlencenin bir an eksik olmadığı müzede dikiş makinelerinden antolojilere, okul eşyalarından ofis masalarına, haritalardan oyuncaklara çok farklı materyaller bulunuyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • 18 euro

Açık olduğu saatler

 • Cumartesi hariç 08.30 ile 14.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Yunanistan’ı keşfetmeye devam etmek için Yunanistan’da gezilecek yerler listen linkte!


ipekincir
İpek İncir
351 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN