• Anasayfa
  • Bilgi
  • Schengen vizesinin geçerlilik süresi ne kadardır?

Schengen vizesinin geçerlilik süresi ne kadardır?

tugbahacibayramoglu

Schengen vizesinin süresi kişiye göre değişir. Daha önce aynı ülkeden vize alanlara 1 yıla kadar vize verilirken bir başka kişiye 1 aylık ya da daha kısa süreli vize de verilebilir. Bu arada Schengen vizesinin süresiyle kalış süresi de farklılık gösterebilir.

İçindekiler

Süreye dikkat!

Size 1 ay süreli Schengen vizesi verilip kalış süresi 7 günle sınırlandırılabilir. Bu durumda bu süreyi birkaç saatliğine bile aşsanız para cezası ödemekten en az 3 yıl Schengen başvurusu yapamamaya kadar çeşitli sorunlarla karşılaşabilirsiniz. O yüzden vizenizin sürelerine çok dikkat edin.

 

Schengen vizesinda genelde ilk başvuru yapana 1 ay kadar süreli vize verilir. Sonrasında aynı ülkeden başvuru yapmanız ve düzenli geliriniz vize prosedürlerine uygun evrakları vermeniz koşuluyla bu süre 3 aya 6 aya ve 1 yıla kadar çıkabilir.

Vize için gereken belgeler

Schengen vize başvurularında konsolosluklar sizden gelir belgenizi eğer maaşlı çalışansanız şirketinizin belgelerini SGK dökümünüzü bankanızdaki paranızı hesap hareketlerini vs. pek çok belge istenir. Ancak prosedürlere uyduğunuz taktirde üst üste yapılan başvurulardan sonra 1 yıllık vize almaya da hak kazanabilirsiniz. Schengen vizesi için gereken belgeler nelerdir başlıklı yazımızdan belgelerle ilgili ayrıntıları öğrenebilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1486 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar