• Anasayfa
  • Bilgi
  • Schengen vizesinin geçerlilik süresi ne kadardır?

Schengen vizesinin geçerlilik süresi ne kadardır?

ipekincir

Schengen vizesinin süresi kişiye göre değişir. Daha önce aynı ülkeden vize alanlara 1 yıla kadar vize verilirken bir başka kişiye 1 aylık ya da daha kısa süreli vize de verilebilir. Bu arada Schengen vizesinin süresiyle kalış süresi de farklılık gösterebilir.

Süreye dikkat!

vize

Size 1 ay süreli Schengen vizesi verilip kalış süresi 7 günle sınırlandırılabilir. Bu durumda bu süreyi birkaç saatliğine bile aşsanız para cezası ödemekten en az 3 yıl Schengen başvurusu yapamamaya kadar çeşitli sorunlarla karşılaşabilirsiniz. O yüzden vizenizin sürelerine çok dikkat edin.

Schengen vizesinda genelde ilk başvuru yapana 1 ay kadar süreli vize verilir. Sonrasında aynı ülkeden başvuru yapmanız ve düzenli geliriniz vize prosedürlerine uygun evrakları vermeniz koşuluyla bu süre 3 aya 6 aya ve 1 yıla kadar çıkabilir.

Uçak Bileti

Vize için gereken belgeler

schengenvize

Schengen vize başvurularında konsolosluklar sizden gelir belgenizi eğer maaşlı çalışansanız şirketinizin belgelerini SGK dökümünüzü bankanızdaki paranızı hesap hareketlerini vs. pek çok belge istenir. Ancak prosedürlere uyduğunuz taktirde üst üste yapılan başvurulardan sonra 1 yıllık vize almaya da hak kazanabilirsiniz. Schengen vizesi için gereken belgeler nelerdir başlıklı yazımızdan belgelerle ilgili ayrıntıları öğrenebilirsiniz.


ipekincir
İpek İncir
345 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN