İçindekiler

Aile hekimliklerinden ücretsiz olarak alınan sağlık raporları, artık Sağlık Bakanlığı’na bağlı çalışan sağlık birimlerinden 50 ile 100 TL arasında değişen ücret karşılığı alınabilecek. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre 1 Ocak 2013 yılından itibaren işe girişlerde İşe girişlerde alınması zorunlu olan sağlık raporları, yetkilendirilmiş sağlık birimlerinden ücreti karşılığında alınabilecek.

Aile hekiminden bedava alıyorduk

Daha önce aile hekiminden bu raporu bedava alabiliyorduk. Yaklaşık 6 ay önce ben de böyle bir raporu aile hekimimizden bedava almıştım. Şimdi yeni işe girecekler 50 TL ile 100 TL arasında değişen bir ücret ödeyerek bu raporu alabilecek. Sağlık Bakanlığı İl Sağlık Müdürlükleri, kendilerine bağlı kurumlarda çalışan tüm hekimlere mevzuat hükümlerini içeren yazıyı gönderdi.

Buna göre, 1 Ocak 2013’ten itibaren işe girişte istenen sağlık raporlarının, işyeri hekimlerinden, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne bağlı sağlık güvenlik birimleri ile Sağlık Bakanlığı’na bağlı çalışan sağlık birimlerinden alınabileceği açıklandı.

Nasıl alınacak?

İşe giriş için sağlık raporu almak isteyenler; Ya Ziraat Bankası’ndan Sağlık Bakanlığı Döner Sermaye hesabı adına 50 TL yatırarak dekont ile muayene olabilecek. Ya da yetkili sağlık kuruluşlarında gişeye muayene ücretini yatırarak bu raporu alabilecek. İki türlü de para ödemeniz gerekiyor.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2051 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar