Sadece yürüyerek gezilebilecek 7 şehir

muratekinay
İçindekiler

Günümüzde özellikle büyük kentlerde trafiğe çıkan araç sayısı hızla artarken kimi şehirler tam tersi bir yol izliyor ve caddelerini yayalaştırıyor. ''Yaya dostu'' bu şehirler, sakinlerine sadece daha trafiksiz ve stressiz bir yaşam değil, aynı zamanda daha temiz bir hava ve sağlıklı bir çevre sunuyor.

Paris

Fransa'nın başkenti Paris son yıllarda alınan önlemlerle hem trafiği hem de hava kirliliğini önemli ölçüde azaltmış durumda. Şehirde belediyenin belirli alanlara yerleştirdiği bisikletlerle bir noktadan diğerine trafiğe takılmadan ve havayı kirletmeden kolayca ulaşabiliyorsunuz. Alınan önlemler sonunda Paris'te hava kirliliğinde %40'a yakın azalma var.Eyfel Kulesi başta olmak üzere birçok tarihi yapıtı yürüyerek keşfedebileceğiniz Paris'te ikinci alternatif de bisiklet. Şehrin farklı noktalarına yerleştirilen bisiklet kiralama üniteleri ile bisikletinizi bir yerden alıp başka bir yere bırakabilirsiniz. Fransa'nın başkenti Paris'te ne yapılır, nerelere gidilir öğrenmek isterseniz, Paris Şehir Rehberimiz sizi bekliyor.

Hamburg

Almanya'nın Hamburg şehri her geçen gün daha yaya dostu bir kent olmak için çalışıyor. ''Yeşil şehir'' projesiyle şehirde bulunan parklar birbirine bağlanarak çok yakında kentin her noktasına hem yaya hem de bisikletle ulaşmak mümkün olacak.Genel olarak park ve bahçelerle çevrili Berlin, Köln gibi Hamburg da yayalara ayrılan geniş alanlarla biliniyor. ''Almanya'nın dünyaya açılan kapısı'' olarak adlandırılan kent, aynı zamanda ülkenin en büyük limanına da ev sahipliği yapıyor. Yakın zamanda Hamburg''a seyahat etmeyi planlıyorsanız, şentin simgelerinden Belediye Binası, su sporları ve yürüyüş yapabileceğiniz Alster Lakes, tekneyle göl turu veya St. Michael Kilisesi gibi alternatif keşif rotaları için Hamburg'da gezilecek yerler galerimize göz atabilirsiniz.

Helsinki

Finlandiya'nın başkenti Helsinki yayalara daha fazla alan açmak için şehirde bulunan kaldırımları genişletiyor ve bisiklet yollarını şehrin her noktasına ulaşacak şekilde planlıyor. Helsinki'de bazı sokak ve meydanlara sadece yayaların erişimine izin verilerek araçların azaltılması ve hem trafik sıkışıklığının hem de hava kirliliğinin önlenmesi için çalışmalar sürüyor. Finlandiya'nın başkenti, soğuk iklimine karşın sıcakkanlı insanları ve doğal güzellikleriyle biliniyor. Helsinki'ye gitmeden önce şehirde konaklayabileceğiniz en uygun otelleri karşılaştırmak için tıklayın.

Milano

İtalya'nın en çok turist çeken şehirlerinden Milano, hava kirliliğini en aza indirmek için devlet destekli önlemlere başvuruyor. Örneğin Milano'ya giderseniz şehir merkezinde birçok noktaya araçla giremeyebilirsiniz. Çünkü yasak. Üstelik şehirde yaşıyorsanız ve toplu taşıma araçlarını kullanmak isterseniz ücretsiz olarak bu hizmetten yararlanabilirsiniz. Milano tarihi ve doğal güzelliklerinin yanında aynı zamanda dünyanın moda başkenti. Bu özelliği sayesinde şehirde dünyanın en ünlü markaların ürünlerini bulabilir, alışveriş yapıp bavulunuzu doldurarak dönebilirsiniz. Üstelik İtalyan Mutfağının en iyi örneklerini bulabileceğiniz şehirde pizza, makarna gibi geleneksel İtalyan lezzetlerini tadabilirsiniz. Bu lezzetleri keşfetmek için Milano'da ne yenir ne içilir galerimiz sizi bekliyor.

Madrid

Madrid'de şehir merkezi başta olmak üzere birçok mahallede bisiklet yolları ve yaya kaldırımlarını genişletme çalışmaları hızlanmış durumda. Şehirde tarihi anıt ve yapıların neredeyse tamamını yürüyerek kolayca keşfedebilirsiniz. Yürümek yerine bisiklet sürmek isterseniz, Madrid'in düzenli yolları iki teker üstünde heyecan verici bir macera için sizi bekliyor olacak. Tarihi yapıların ve düzenli yolların yanı sıra birbirinden eğlenceli karnavallar da Madrid'de sizi bekliyor. 

Kopenhag

Şehirde 1970'lerden itibaren başlatılan yayalaştırma çalışmaları günümüzde Kopenhag'ı dünyanın en yaya dostu kentlerinden biri haline getirmiş. Kopenhag'da bugün ABD'nin en fazla bisiklet kullanan şehri Portland'den daha fazla bisiklet yollarda. Danimarka'nın başkenti Kopenhag, sadece yaya dostu düzenli yollarıyla değili, aynı zamanda deniz ürünleri ağırlıklı lezzetli mutfağıyla meşhur. Tüm bu lezzetler galerimizde.

Şiçuan

Çin'in Şiçuan şehri yaya dostu bir şehir olmanın ötesinde gelecekte tamamen araçsız bir kent olmayı planlıyor. Daha temiz ve sürdürülebilir bir çevre yaratmak için çalışan şehirde kaldırımlar, konut ve ofisler şimdiden tamamen yayaların rahat ulaşımı için tasarlanmış durumda. Çin'in Şiçuan şehrine ve dünyanın dört bir yanına uçak bileti bulmak ve karşılaştırmak için tıklamanız yeter.

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar