Çalışma hayatının yorgunluğu, şehir yaşamının karmaşası, her gün yapılacak işler derken bazen deyimi yerindeyse ruhumuz yoruluyor ve biz de onu dinlendirmek, yeniden enerji depolamak ve tazelenerek hayata kaldığımız yerden daha güçlü devam etmek istiyoruz. Böyle zamanlarda da arınabilmek için en ideal seçeneklerden biri tatile çıkmak, yeni yerler keşfetmek ya da seçtiğimiz bir rotada bol bol dinlenmek oluyor. Yalnızca popüler bir destinasyonda rüzgarın esintisini hissetmek bile bizim enerji ile dolmamıza yeterken bir de bazı yeni seyahat trendleri var ki; tamamen ruhu iyileştirmeye yönelikler. Bugün hazırladığım içerikte ruha iyi gelen seyahat trendlerinden bahsettim.

Sen de şehir hayatına ufak bir mola vererek ruhunu daha güçlü ve dingin kılmak istersen bu içeriğim senin için bir rehber niteliğinde olabilir.

İçindekiler

Glamping

Glamping

İçeriğimin girişinde de bahsettiğim gibi ruhtaki yorgunlukların en önemli nedenlerinden biri şehir hayatının karmaşasıyken o ortamdan biraz uzaklaşmak sence de ruhunu dinlendirmek için çok iyi bir yöntem olmaz mı? Peki, ruhunu arındırmak için birkaç günlüğüne seyahat edeceğin yer kalabalıktan uzak, doğanın kalbinde ve son derece konforlu olsa nasıl olur?

Glamping son yılların yükselen seyahat trendlerinden biri ve içerik olarak seyahat severlere lüks bir kampçılık deneyimi sunuyor. Doğanın kalbindeki bir bungalovda ya da tiny house’ta vakit geçirmek hem ruha hem de bedene gerçekten iyi geliyor. Eğer amacın seyahate çıkarak ruhunun daha iyi hissetmesini sağlamaksa Glamping senin için doğru trend olabilir.

Uçak Bileti

Gönüllü turizm

Gönüllü turizm

Başka insanlarla yardımlaşmak, emek harcayarak zor durumdakilerin işlerini kolaylaştırmak ve insanların yüzlerindeki tebessümün nedeni olmak da ruha iyi gelmez mi? Alternatif seyahat trendleri arasında kendine yer edinmiş ve her geçen gün daha da popülerleşen gönüllü turizm trendi, seyahat severlerin gönüllü olarak gittikleri rotada yerel halka yardım etmesini ve bu sayede de halka fayda sağlamasını içeriyor. Bu seyahat trendini odağına almış bir tatile çıkanlar ise gittikleri bu yolculuktan daha mutlu ve keyifli bir şekilde evlerine dönüyorlar.

İnsanlara yardım ederek daha mutlu olmak istersen gönüllü turizm deneyimine bir şans verebilirsin.

Eko turizm

ekoturizm

Daha önce dinlenmek için çıktığın seyahatte, kaldığın konaklama biriminde çok fazla suyun ziyan edildiğini, yiyeceğin çöpe atıldığını, haddinden fazla deterjanın kullanıldığını gözlemledin mi?  Peki, bu gibi durumlar çevreye zarar verdiği için tatil esnasında huzursuz olmana neden oldu mu?

Eğer çevreye duyarlı, yaşadığımız gezegenin bizden sonraki nesillere bırakacağımız bir miras olduğuna inanan bir kişiysen çevreye zarar verilen bir seyahat senin ruhuna iyi gelmez. Bu noktadan hareketle sen de çevreye zarar vermeyen, gittiğin yerin doğal güzelliklerini korumayı hedefleyen eko turizm alanlarından birine doğru yola çıkabilirsin.

Tatilini yaparken doğaya zarar vermediğini bilmek eminim sana çok iyi gelecek.

Deneyimsel seyahat

Deneyimsel seyahat

Ruh bazen de sürekli aynı rutini yaşamaktan sıkılır desem bana katılır mısın? Birçoğumuz neredeyse her sabah aynı güne uyanıyoruz ve bu durum da bir süre sonra yaşadığımız hayattan sıkılmamıza neden oluyor. Böyle bir döngü içindeyken, bazen hayata farklı deneyimlerle dolu ufak bir mola vermek bile kendimizi daha genç hissetmemizi, ruhumuzun dinginleşmesini ve daha mutlu olmamızı sağlıyor.

Çıktığın seyahatin ruhuna iyi gelmesini hedefliyorsan bütçeni de göz önünde bulundurarak farklı deneyimlerle dolu bir maceraya doğru yola çıkabilirsin. Örneğin iyi bir bütçen varsa Tayland’daki tapınakları gezmek ya da ülkemiz sınırları içerisinde olacaksan Kaş’ta dalış yapmak ruhuna çok iyi gelebilir.

Festival turizmi

Festivaller

Canının çok sıkkın olduğu bir dönemde en sevdiğin sanatçının konserine giderek bol bol dans ettiğin ve hayata yenilenmiş bir şekilde devam ettiğin olmuştur. Yaşadığın şehirdeki bir konserdense farklı bir kentteki ya da hatta başka bir ülkedeki bir festivale gitmek ise senin için çok daha dolu dolu bir deneyim olacak.

Hem ruhuna iyi gelecek hem de bol bol eğlenebileceğin bir seyahat için ülkelerin festival programlarını inceleyebilirsin. Tam bana göre dediğin bir festival görürsen de bol bol gezebileceğin ve doyasıya eğlenebileceğin bir seyahat planı oluşturabilirsin.  

Şifa inzivası

yoga

Yoga, içeriğiyle kişinin kendini ruhen ve bedenen daha iyi hissetmesini sağlayan bir öğreti. Şifa inzivası ismiyle adlandırılan yoga kampları ise hem katılanların sosyalleşmelerini hem de bu öğretinin içeriği sayesinde manevi anlamda daha iyi hissetmelerini sağlıyor.

Halihazırda yoga ile ilgili biriysen sen de bir hafta sonunda şifa inzivasına çekilebilirsin. Geniş içeriği olan bir kampı seçerek nefes egzersizlerine katılabilir, ayurvedik yaşam ile ilgili ufkunu genişletebilir, tanıştığın yeni kişilerle birlikte bol bol meditasyon yapabilirsin.

Detoks tatili

Detoks tatili

Bazen ruhun kendini daha iyi hissetmesi için bedeni arındırmak gerekebiliyor. Böyle bir durumu deneyimlemek isteyen kişiler içinse en iyi seyahat seçeneği detoks otellerinden birinde konaklamak. Bu otellerde diyetisyenlerin yönetiminde lezzetli ve sağlıklı yiyecekler hazırlanıyor. Misafirler ise bu yiyeceklerden tadarak hem bedenen arınıyorlar hem de sağlıklı beslendikleri için kendilerini daha hafif hissediyorlar. Beden arındıkça ruh da kendini daha iyi hissetmeye başlıyor ve bu sayede detoks tatilleri ruha iyi gelen tatil seçeneklerinden bir diğeri olarak karşımıza çıkıyor.

Sen de lezzetli yemeklerin kalorisiz de olabileceğini görmek, hafif beslenerek daha sağlıklı hissetmek hatta birkaç günde kilo vermek de istersen detoks otellerinden birine gidebilirsin. Bedenin hafifledikçe ruhunun da arındığını hissedebilirsin.

Wellness tatili

Spa oteli

Bedende birikmiş yorgunluklar da ruhun kendini çaresiz hissetmesini beraberinde getiriyor. Bu nedenle de bazen ruhun özgürleşmesi için bedendeki yorgunlukları doğru tekniklerle yok etmek gerekiyor. Masaj, spa ve sauna vücutta birikmiş gerginliklerin çözüm önerilerinden bazıları. Bu hizmetleri veren oteller de wellness tesisleri olarak adlandırılıyor.

Thai ya da Bali masajlarından biriyle yorgunluklarını geride bırakmak, saunada biraz vakit geçirerek rahatlamak ya da doğal taşların şifasından yararlandığın bir spa deneyimi yaşamak istersen rotanı wellness tesislerinden birine çevirebilirsin.

Ruha iyi gelen seyahat trendi önerilerim bu kadar. Bu trendlerden birine şans vererek hem ruhunu hem de bedenini arındırarak sıkıntılarından özgürleşebilirsin.


busraguzeller
Büşra Güzeller
177 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN