Ramazan ayında kutsal mekanları ziyaret ederek bu özel yerleri gönül gözüyle görerek geçirmeyi planlayanlar üzülmeyin; ziyaretlerinizi evinizden de yapabilirsiniz. İslam alemi için kutsal sayılan, sürekli ziyaretçi akınına uğrayan yerlere bu kez teknoloji yardımıyla sanal bir yolculuk yapmaya ne dersiniz?

1-Kabe - Mekkekabe11

Müslümanların en kutsal mekanı Kabe ve etrafındaki bölgesi Mescid-i Haram’ı sanal turla ziyaret etmek mümkün. Müslümanların hacı olmak için gittiği ve etrafında 7 kez dönerek tavaf yaptığı Kabe’deki tüm ayrıntılar sanal turda var. Burayı görmek isteyen, görüp de özlem duyanlar için sanal tur linki burada. Sanal Tur’da Kabe’nin etrafı Sefa-Merve arası yolculuk, Kabe’nin yukarıdan görüntüsü hepsi mevcut. 

2-Mescid-i Nebevi - Medinemedine12

Mescid-i Haram’dan sonra Müslümanların en kutsal ikinci mescidi Mescid-i Nebevi Medine’de bulunuyor. Hicretten sonra Medine’ye yerleşen Hazreti Muhammed ve sahabesi tarafından inşa edilen bu cami, Arapça peygambere ait anlamına geliyor. Hacca gidenlerin Mekke’den sonra mutlaka ziyaret ettikleri Medine’ye doğru sanal bir yolculuk yapmak isterseniz tıklayın.

Uçak Bileti

3-Mescid-i AksaKudüs

Müslümanların ilk kıblesi olduğuna inanılan Mescid-i Aksa, Kudüs’te eski şehir bölgesinde Morya Tepesi adı verilen bir alana inşa edilmiş. Hazreti Muhammed’in İsra-Miraç yolculuğunun ardından Müslümanlar yaklaşık 16 ay boyunca burada namaz kılmış. Kutsal kabul edilen Kubbet’üs-Sahra kayalığının üzerine inşa edilen ve önemli eserlere de ev sahipliği yapan Mescid-i Aksa yolculuğuna ne dersiniz?

4-İmam Ali Türbesialinecef

Hazreti Muhammed’in damadı, amcasının oğlu ve dördüncü Halife Ali’nin defnedildiği yer olan Irak’ın Necef kentinde yer alır. Dünyadaki Şii inanışa sahip Müslümanlara göre Kabe ve Mescid-i Nebevi’den sonra üçüncü kutsal yerdir. Hazreti Ali’nin dışında Hz. Adem ve Hz. Havva ile Nuh peygamberin de türbeleri bulunuyor. İmam Ali Türbesi’ne sanal bir gezinti yapmak isterseniz tıklayın.

5-Hira Dağıhiradag

Nur Dağı olarak da bilinen Hira Dağı Mekke’nin yaklaşık 6 km kuzeyinde yer alır. Hazreti Muhammed’e ilk vahyin indirildiği yer olduğuna inanılan bu dağda yer alan Hira Mağarası’na sanal bir yolculuk yapmak isterseniz tıklayın. 

6-BalıklıgölBalıklı Göl Şanlıurfa

Adem ile Havva’nın cennetten kovulduktan sonra geldikleri ilk yer olarak bilinen peygamberler şehri Şanlıurfa’nın en kutsal mekanlarından birisi Balıklıgöl. Efsaneye göre Nemrut Kralı, evlatlık oğlu Hz. İbrahim’in putları kırdığı gerekçesiyle yakılmasını emreder. Bugün gölün olduğu yere büyük bir ateş yakılır ve İbrahim Peygamber Urfa Kalesi’nden aşağıya atılır. İşte o sırada ateş bir göle dönüşür ve odunlar da balığa. Binlerce yıl boyunca bu göl ve göldeki balıklar kutsal kabul ediliyor. Balıklıgöl sanal tur linki burada.

7-Eyüp Sultan CamiiEyüp Sultan Camii

İstanbul’un ziyaret edilen en kutsal yerlerinden biri olan Eyüp Sultan Camisi 1458 yılında yapılmış. Caminin bahçesinde Hazreti Muhammed’i evinde ağırlayan onunla savaşmış ilk Müslümanlardan sahabe ve ensarlardan biri olan Ebu Eyyub el-Ensari’nin türbesi bulunuyor. Kutsal kabul edildiği için Osmanlı padişahları burada kılıç kuşanır ve sefere çıkmadan önce ziyaret ederlermiş. Eyüp Sultan Camisi sanal turu linki.

8-Mevlana TürbesiMevlânâ Müzesi

İslam aleminin önemli düşünürlerinden Mevlana, Konya’dan dünyaya sevgi ve saygı dolu şiirlerle seslenmiş. Onun bu yaklaşımı bugün hala hayranlıkla izleniyor ve eserleri onlarca dile çevrilmiş. Mevlana’nın dergahı eklemelerle müzeye dönüştürülmüş ve sanal turla ziyaret edilebiliyor. Ne demiş Mevlana

Kapı açılır, sen yeter ki vurmayı bil!

Ne zaman? Bilemem!

Yeter ki o kapıda durmayı bil.

9-Selimiye CamiiEdirne Selimiye Cami

Mimar Sinan’ın ustalık eseri olarak adlandırdığı Selimiye Camisi yapıldığı günden bu yana ilk kez bu kadar yalnız. Her yıl on binlerce insanın ziyaret ettiği bu camiyi sanal da olsa ziyaret edebilirsiniz. Edirne’nin dünyaca ünlü bu tarihi camisinin avlusu, şadırvanı, mihrabı ve daha birçok ayrıntısını görebilirsiniz. Selimiye Camisi için sanal tur burada.

10-Sultanahmet Camiisultanahmet

Türkiye’nin altı minareli ilk camisi Sultanahmet Camisi, İstanbul’un simge eserlerinden birisidir. Cami 20 binden fazla kullanılan İznik çinileri nedeniyle dünyada Blue Mosque (Mavi Cami) olarak da adlandırılıyor. Caminin gerek dış avlusunu gerekse de içindeki tüm ayrıntılarıyla sanal turda görmek mümkün. Sultanahmet Camisi sanal turu bu linkte…

11-Sivas Divriği Ulu CamiiDivriği Cami Sivas

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Sivas Divriği Ulu Cami’nin yapımına 1228 yılında başlanmış. Cami Mengücekli Beyi Ahmet Turan, Darüşşifa kısmı ise eşi Melike Turan tarafından yaptırılmış. Caminin kapısı, kabartmaları ve sütunlardaki taş işçiliği en çok ilgi gören yerleri. Dünya harikası Divriği Ulu Cami’ye doğru bir yolculuğa ne dersiniz?

12-Bursa Ulu Camiiulucami

Bursa’nın tarihi simgelerinden Ulu Cami, 1400 yılında I. Bayezid tarafından yaptırılmış. Camideki şadırvan ahşap oyma işçiliği ve yirmi kubbeli yapısı görülmeye değer. Bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış Bursa’daki bu tarihi caminin sanal turu için tıklayabilirsiniz.

13-Süleymaniye CamiiSüleymaniye Camii

Osmanlı İmparatorluğu’nun en görkemli yıllarında Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırtılan cami dönemin şartlarında 7 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanmış. Çinileri, 32 pencerenin camiye yaptığı aydınlatma ve akustiği, bu tarihi yapıyı özel kılmakta. Kanuni Sultan Süleyman’ın İstanbul’un fethinden sonraki 4. Padişah olması nedeniyle 4 minarelidir. 10 şeref ise 10. Padişah olduğu için yapılmış. Süleymaniye Camisi sanal turu linki burada.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1289 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN