Vizesiz gidilebilecek ülkeler listesine yeni bir ülke daha ekleniyor. Bu kez Güney Amerika ülkesi Peru ile vizeler karşılıklı olarak kaldırıldı.

Her iki ülke vatandaşları da birbirlerinin ülkesine yapacakları seyahatlerinde, son 180 gün içerisinde toplam 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaf olarak girip çıkabilecek, transit geçebilecek ve geçici olarak kalabilecekler. Vize muafiyeti kapsamı dışında kalan çalışma, öğrenim, eğitim, araştırma, aile birleşimi ve uzun süreli ikamet (90 günden fazla kalış) gibi özel amaçlarla seyahatte bulunacak olan her iki ülkenin vatandaşları, ilgili ülkenin dış temsilciliklerinden alınacak 'özel meşruhatlı vize' uygulamasına tabi olacak.

Vizeyi ayarladık uçak biletimizi de enuygun.com uçak bileti sayfasını tıklayarak satın aldık. Peki ya sonrası…

Uçak Bileti
İçindekiler

İklimi değişken

Peru’ya ne zaman gitmeliyim sorusunun yanıtı aslında kolay değil. Çünkü ülkede farklı iklimleri yaşayabilirsiniz bu yüzden iklim biraz da sizin gitmek istediğiniz yerle ilintili. Ayrıca ekonomik anlamda gelişmiş bir ülke olmadığı için günde 20-30 dolara rahat rahat gezip konaklayabilirsiniz. Hemen belirtelim ülkedeki otellerde genelde ısıtma yok.

Dünyanın en büyük altın ve gümüş üreticisi ülkelerinden

Peru ekonomik anlamda fakir bir ülke sayılır. Doğal kaynakları, madenleri var ancak bunları yabancı şirketler işlettiği için ülke gelişmiş değil. Dünyanın 7. Büyük altın ve 4. Büyük gümüş üreticisi. Ancak bu doğal kaynaklar ülke halkının refahına sunulamamış. Ülkede bakir kalan ve yerlilerin yaşadığı çok sayıda köy var. Ülke nüfusunun neredeyse yarısını yerli halk oluşturuyor.

Titikaka gölü ve İnkalar

Yağmur ormanları, Titikaka gölü, Uros Adaları, Arequpa şehri en turistik yerleri. Uros adaları 40 ayrı adadan oluşuyor. İnkalar atalarının gökyüzünden bu göldeki bir adaya indiğine inanıyorlarmış. Bu yüzden göl üzerinde yüzen adalar yapılmış. Ancak adada yaşam zor olduğu için fazla aile kalmamış.

Machu Picchu Klasik Görünümü

Machu Picchu antik kenti

Machu Picchu, bugüne kadar çok iyi korunarak gelmiş İnka antik şehridir. And Dağları’nın zirvesinde 2.360 m yükseklikte bu şehir İnka hükümdarı Pachacutec Yupanqui tarafından 1450 yılında yaptırılmıştır. Peru’ya gitmişken bu şehre uğramadan olmaz. Inka uygarlığı hakkında detaylı bilgilere de sahip olabilirsiniz. Inka uygarlığının izlerini sürmek, farklı bir kültüre doğru yolculuk yapmak isterseniz Peru seyahatini listenize ekleyin. Üstelik artık vize derdi de yok.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1289 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.