Pegasus ile seyahat edeceksen bagaj hakkında da bilgilere ihtiyacın olacak. Özellikle yurt dışı uçuşlarda bagaj hakkının ne kadar olduğunu bilmen önemli konulardan biri. Pegasus Hava Yolları bagaj hakkı ne kadar, yurt dışı ve Kıbrıs uçuşları ile yurt içi uçuşları arasındaki farklılık nedir gibi soruların cevapları bu yazıda seni bekliyor.

İçindekiler

Yurt dışı ve Kıbrıs bagaj hakkı

havalimanı içerisinde yer alan bagajlar arka planda uçak görüntüsü ile

Pegasus ile yurt dışına ya da Kıbrıs’a gideceksen yakın zamanda değişen bagaj haklarını da bilmen gerekiyor. 14 Şubat 2024 itibarıyla Pegasus ile yapacağın yurt dışı ve Kıbrıs uçuşlarında uçak içine belirlenen ölçü dışında bagaj veya ek parça getirmen durumunda her bir parça için ekstra ücret ödemen gerekiyor.

 • Light Paket: Bagaj hakkı olmadan, sadece koltuk altına sığacak çanta ile yolculuk yapacaklar için. Light Paket ile yurt dışı ve Kıbrıs uçuşlarında uçak içerisine yalnızca 1 adet, boyutları en fazla 40x30x15 cm ve 3 kg olan çanta getirebilirsin.

 • Süper Eko Paket: Kıbrıs ve yurt dışında 20 kg uçak altı bagaj hakkı sunar. Uçak içerisine yalnızca 1 adet koltuk altına sığacak (en fazla 40x30x15 cm ve 3 kg)çanta getirebilirsin. Kabin bagajı olarak uçak içerisine yalnızda 1 adet, en fazla 55x40x20 cm boyutunda ve 8 kg ağırlığında olan bagaj getirebilirsin.

 • Avantaj Paket: Yurt dışı ve Kıbrıs uçuşlarında bu paket ile uçak içerisine 1 adet boyutları en fazla 40x30x15 cm ve 3 kg olan koltuk altına sığacak çanta getirebiliyorsun. Kabin bagajı olarak ise 1 adet en fazla 55x40x20 cm boyutunda ve 8 kg ağırlığında olan bagaj getirebilirsin. Bu pakette uçak altı bagajı hakkın ise 20 kg.

 • Comfort Flex: Yurt dışı ve Kıbrıs için uçak içerisine 1 adet, boyutları en fazla 40x30x15 cm ve 3 kg olan koltuk altına sığacak çanta getirebilirsin. Kabin bagajı hakkın 1 adet en fazla 55x40x20 cm boyutunda ve 8 kg ağırlığında olan bagaj. Uçak altı bagaj hakkın ise 20 kg.

Paket Adı Koltuk Altı Çanta Kabin Bagajı Uçak Altı Bagajı
Light 1 Adet X X
Super Eko 1 Adet 1 Adet 20 kg
Avantaj 1 Adet 1 Adet 20 kg
Comfort Flex 1 Adet 1 Adet 20 kg

Koltuk altına sığacak çanta bagajı

Yurt dışı ve Kıbrıs uçuşlarında bilet satın alırken kabin bagaj hakkı içermeyen bilet seçmen veya kabin bagajı hakkı satın almaman durumlarında uçak içerisine sadece 1 adet koltuk altına sığacak şekilde çanta getirebilirsin. Çantanın boyutu en fazla 40×30×15 cm boyutlarında ve 3 kg geçmeyecek şekilde olmalı. Çantanın koltuk altına sığacak boyutlarda olmasına dikkat etmelisin.

Yazar Notu: Her yolcunun yalnızca 1 adet koltuk altına sığacak çanta hakkı bulunuyor. Eğer uçuş öncesi kabin bagajın belirlenen ölçüden fazla ise ya da ek parça getirdiysen her biri için uçağa binerken ekstra ücret ödemen gerekir.

Kabin bagajı

uçakta yer alan bölüme el bagajı yerleştirirken

Yurt dışı ve Kıbrıs uçuşlarında kabin bagaj hakkı olan kişiler uçak içerisine 1 adet koltuk altına sığacak çanta ve 1 adet kabin bagajını yanına alabilir. Kabin bagajı boyutları ise en fazla 55×40×20 cm boyutlarında ve 8 kg geçmeyecek ağırlıkta olmalı. Bu bagajın uçak içerisinde yer alan baş üstü dolaplara girebilecek boyutlarda olduğuna dikkat etmen gerekiyor.

Yazar Notu: Eğer ek olarak Süper Eko, Avantaj ve Comfort Flex paket satın alırsan 20 kg uçak altı bagaj hakkına sahip olabilirsin.

Uçak altı bagajı

uçak altına teslim edilen bagajların bantta görünümü

Kontuar işlemlerin sırasında uçak altına teslim edilen bagajlar uçak altı bagajıdır. Light Paket harici paketlerde uçak altı bagaj hakkın pakete göre 15 kg ya da 20 kg. Eğer uçak altı bagaj vermek istersen paketini ek ücretlerle yükseltmelisin.

Yurt içi bagaj hakkı

havaalanında uçuşa yetişmek için check-in kontuarına bagajını teslim etmeye giden yolcu

Pegasus ile yurt içi uçuşlarda kabin bagajı ve uçak altı bagajlarında her yolcu için 1 adet ve en fazla 55x40x20 cm boyutunda kabin bagajı hakkı bulunuyor. Uçak altı bagajı ise pakete göre 15 ya da 20 kg oluyor.

 • Süper Eko Paket: Yurt içinde 15 kg uçak altı bagaj hakkın bulunuyor. Kabin bagajı olarak ise 1 adet, en fazla 55x40x20 cm boyutunda ve 8 kg ağırlığında olmalı.

 • Avantaj Paket: Bu pakette kabin bagajı hakkın 1 adet, en fazla 55x40x20 cm boyutunda ve 8 kg ağırlığında olmalı. Uçak altı bagaj hakkın ise 20 kg.

 • Comfort Flex: Bu paket ile uçak içerisine 1 adet, en fazla 55x40x20 cm boyutunda ve 8 kg ağırlığında kabin bagajı alma hakkın var. Uçak altı bagaj hakkın ise 20 kg.

Paket Adı Kabin Bagajı Uçak Altı Bagajı
Super Eko 1 Adet 15 kg
Avantaj 1 Adet 20 kg
Comfort Flex 1 Adet 20 kg

Yazar Notu: İç hat uçuşlarda Light Paket satışı yapılmıyor. Tüm bagaj işlemlerin için haklarını PNR kodunu girerek öğrenebilirsin. Eğer ekstra bagaj hakkı almak istersen ek bagaj talebinde bulunabilirsin.Ek bagaj talebini check-in kapanışına kadar yapman gerektiğini unutma!

*Bu yazı Pegasus Hava Yolları'nın bagaj kuralları hakkında bilgilendirme amacı taşımaktadır.

Uçak Bileti

Hangi hava yolu kaç kilogram bagaj taşıyor öğrenmek için linkteki yazıya da göz atabilirsin.


ipekincir
İpek İncir
352 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
 • IY
  I****** Y*******
  Yorum tarihi: 20.02.2024 13:14
  Bilginiz olsun arkadaşlar. Bir Türk olarak mosvaya tatile gelirseniz ve vizeniz tek girişli vize ise başka bir şehre geçmeyin. Ben bu hataya düştüm. Trenle belarusa gittim. Rus pasaportum olmadığı için trenle belarusa giriş yapamayacağımı söyleyerek tekrar bilet alarak moskovaya dönüp uçakla gelmemi istediler. Tatil dönüşü vizem tek girişli olduğu için. Moskovaya dönemedim. Türkiyeye dönmek zorunda kaldım. Ve 2 aylık kalan vizemde çöp oldu. Yeniden vize çıkartmak zorunda kaldım. Bu bilgiyi vermek istedim. Sizde benim gibi Türkiye ye dönmek için 3 gün yolculuk yapmayın.ayrıca belerusya ya bir daha gitmeyeceğim kadar nefret ettim. Yine de karar gitmek isteyenlere ait.
 • SA
  S***** A****
  Yorum tarihi: 17.02.2024 17:19
  Kulakdan dolma bilgilerle kafa karışıklığı vardı.Çok yardımcı oldunuz.Çok tşk. ler
 • AA
  A******* A********
  Yorum tarihi: 17.02.2024 08:52
  Seyahat etmek için Enuygun ilk tercihim oluyor. Güzel hizmetlerinizden dolayı teşekkürlerimi sunarım. İpek İncir hanımefendi başarılarınızın daim olası dileğidir. Sağlıklı, huzurlu, mutlu ve başarılı günler dilerim.
 • EM
  E*** M*****
  Yorum tarihi: 16.02.2024 17:15
  3 kilo ve 8 kilo çok düşük. Bunların en az 6 ve 12 kilo olması gerekiyor. Ayrıca fotoğraf makinesi sırt çantaları serbest olmalı.
 • LH
  L**** H*********
  Yorum tarihi: 16.02.2024 12:30
  Merhaba, Ben bileti 14 şubattan önce aldım ve 11Martta uçacağım, aldığım bileti kabin bagacı var bu durumda nasıl olacak????
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN