• Anasayfa
  • Bilgi
  • Paris hakkında daha önce duymadığınız 10 gerçek

Paris hakkında daha önce duymadığınız 10 gerçek

muratekinay

Fransa'nın başkenti Paris hiç şüphesiz Avrupa'nın ve dünyanın en popüler tatil destinasyonlarından biri. Başta Eyfel Kulesi olmak üzere çok sayıda efsanevi esere ve müzeye ev sahipliği yapan şehirle ilgili muhtemelen daha önce duymadığınız ilgi çekici gerçekleri öğrenmeye ne dersiniz?

İçindekiler

1- Dünyada onlarca Paris var!

En bilineni elbette Fransa'nın başkenti Paris ancak dünya üzerinde bu isimle anılan 40'a yakın şehir var. Üstelik bunların bazıları Panama ve İsveç gibi pek akla gelmeyecek ülkelerde. İlk olarak en ünlüsüyle başlayalım diyenler için Paris uçak biletleri burada.

Paris

Uçak Bileti

2- En eski köprü ne kadar eski olabilir?

Şehrin ve dünyanın en eski köprülerinden biri olan The Pont Neuf günümüzden yüzlerce yıl önce yani tam olarak 1607 yılında açıldı. Bugün Paris'te nehrin üzerinden geçen birçok köprü var ancak aralarında en eskisinin hangisi olduğunu artık biliyorsunuz! Şehirle ilgili daha fazla bilgi ve ipucu isterseniz, Paris şehir rehberimiz için hemen tıklayın.

the pont neuf

3- Bilinen ilk adı Lutetia

Milattan önce 3. yüzyılda kurulan Paris'in o dönemlerde bilinen adı Lutetia. Sonraki yıllarda gitgide gelişerek dünyanın en büyük metropollerinden biri olan şehir Paris olarak anılmaya başlandı.

paris

4- Yüzlerce heykel var!

Paris'e gelenleri en çok şaşırtan şeylerden biri de şehrin neredeyse her yerinin heykellerle dolu olması. Peki, tam olarak kaç tane derseniz, şehirde en az 1.803 heykel olduğu biliniyor.

paris heykel

5- Parklardan park beğen!

Paris'te sayıları fazla olan bir şey daha varsa o da yeşil alanlar. Şehirde toplamda 450'nin üzerinde park ve bahçe var. Bu da Paris'in adeta büyük bir parkın içine kurulmuş gibi görünmesini sağlıyor.

6- Filmlerin ve reklamların baş kahramanı!

Paris sadece turistlerin değil, film ve reklam yönetmenlerinin de gözdesi. Şehirde her gün 10'dan fazla film veya reklam çekildiği tahmin ediliyor.

clapperboard

7- Dünyanın en geniş metro ağlarından biri

Toplamda 300'den fazla istasyonu ile Paris metrosu yeryüzünün en geniş 4 metro ağından birine sahip. Şehirde metroyla dolaşırken görebileceğiniz önemli yerler Paris'te gezilecek yerler galerimizde.

8- Şehrin en uzun caddesi Rue de Vaugirard

Paris'te çok sayıda cadde, sokak ve bulvar var. Bunların en uzunu toplamda 4.3 kilometre uzunluğa ulaşan Rue de Vaugirard. Şehrin en kısa caddesi ise sadece 6 metre uzunluğunda.

Paris rue de vaugirard

9- Saymakla bitmeyen ağaçlar

Şehirde 500 bine yakın ağaç var. Yani Paris hem yeşillik hem de oksijen konusunda son derece zengin.

Paris ağaç

10- Dünyanın en fazla ziyaret edilen yeri!

Rekorların şehri Paris dünya üzerinde en fazla ziyaretçi çeken yapının da bulunduğu yer. Notre-Dame Katedrali her yıl 14 milyonun üzerinde ziyaretçiyle rekora koşuyor.

Paris notre-dame


muratekinay
Murat Ekinay
452 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN