Para Aktarım işlemlerinde banka masrafları değişiyor

dincerkeskinpala

Tüketicilerin en çok kafasını karıştıran konulardan bir tanesi bankaların uyguladıkları hesap işletim ücreti farklılıkları. Sizler için, yaptığınız EFT ve havale işlemlerinde bankaların aldıkları ücretlerin bir incelemesini yapmak istedim. Araştırmadan çıkan ilk özet sonuç, bankaların ağırlıklı olarak mobil işlemlere tüketicileri yöneltmek istedikleri şeklinde oldu. Geçtiğimiz yıllarda internet bankacılığını cazip hale getirmek için çalışan ve internet bankacılığına ciddi yatırım yapan bankaların artık mobil uygulamaları kullanmaya yönelik avantajlar sunma peşinde olduğunu düşünüyorum.

Akbank, İş Bankası, Garanti Bankası, Halkbank ve Ziraat Bankası olmak üzere 5 bankanın para aktarma işlemlerinde uyguladığı hesap işletim ücretlerini analiz ettim. Akbank, İş ve Garanti Bankası cep telefonundan EFT gönderilirken, herhangi bir komisyon almıyor. Bankalardan, ATM’lerden ve internet şubelerinden yapılan para aktarım işlemlerinde ise fiyat farklılıkları göze çarpıyor.

EFT’lerde alınan komisyonda Akbank zirvede
Banka hesabınızda bulunan paradan, başka bir banka hesabına para gönderme işlemi yapmak istediğiniz takdirde, bu işleme EFT diyoruz. Bankalar bu işlemi eğer ki internet şubesinden değil şubelerden yaparsanız, size ciddi bir hesap işlem ücreti kesiyorlar. Bu konuda ise zirve – 5 bankayı analiz etmeme göre – Akbank’ın elinde bulunuyor.

Akbank, hesaptan gönderilen EFT işlemi için 40 TL masraf alıyor. Bu oran 315 TL’ye kadar çıkabiliyor. Garanti Bankası ise aynı işlem için 35 TL masraf alırken, İş Bankası ise yine 35 TL istiyor. Halkbank’ın bu işlem için masraf talebi 25 TL. Ziraat Bankası ise 1.000 TL’ye kadar 20 TL masraf keserken, 1.000 TL ve üzerine 25 TL masraf alıyor.

Eğer ki isme gelen EFT’yi kasadan nakit olarak çekmek isterseniz, burada da masrafla karşı karşıya kalacaksınız. Bu masraf ücretlerinde de Akbank zirvede yer alıyor. Banka hesabınıza gelen EFT’yi nakit olarak çekmek istediğiniz takdirde Akbank sizden 40 TL masraf talep ediyor. Garanti Bankası’nın bu işlem için talep ettiği masraf 20 TL olurken, İş Bankası 35 TL, Halkbank ve Ziraat Bankası ise 30 TL masraf alacağını beyan ediyor.

İnternet şubesinden yapılan EFT’lerde ise Akbank 3 TL, Garanti Bankası 2.75 TL, İş Bankası ise 2.50 TL masraf talep ediyor. Ziraat Bankası’nda ise bu oran 1.00 TL ve 1.50 TL şeklinde değişiyor.

Havale işlemlerinde alınan komisyonlar birbirine yakın
Akbank havale işlemlerinde, hesaptan hesapa yapılan havalede masraf almıyor. Ancak hesaptan isme yapılan havalelerde 30 TL talep ediyor. Garanti Bankası da hesaptan hesaba yapılan havalelerde komisyon almazken, hesaptan isme yapılan havalelerde 30 TL talep ediyor. Ancak bu iki bankada hesaptan hesaba havalede azami olarak 20 TL alacaklarını beyan ediyorlar.

İş Bankası ise hesaptan hesaba havalede 1 – 300.000 TL arasında 20 TL, 300.000 TL ve üzerinde ise 300 TL masraf alacağını bildiriyor. Halkbank ise 20 TL masraf alırken, yapılan havale ücreti yükseldiğinde alacağı masrafın 300 TL’ye kadar çıkabileceğini belirtiyor. Buradaki kıstas, gönderdiğiniz paranın yüzde 0.04 kadar bir masraf alınacağı yönünde.

Ziraat Bankası’nda ise hesaptan hesaba havale yapılırken 15 TL masraf isteniyor. Bu oran yükseldiğinde azami olarak 300 TL alacağını bildirirken, Halkbank’ta olduğu gibi yüzde 0.04’lük bir azami oran olduğu açıklanıyor.

Hesaptan isme yapılan havalelerde ise Akbank tüm tutarlar için 25 TL masraf alacağını açıklamış. Garanti Bankası bu işlem için 30 TL talep ederken, İşbankası da 30 TL masraf alıyor. Halkbank asgari tutar olarak 25 TL belirlerken, Ziraat Bankası’nda bu oran 1.000 TL’ye kadar 15 TL ile sınırlandırılmışken, 1.000 TL ve üzerinde 30 TL’ye çıkıyor.

Uzman Yazarlar