Otobüsle gece yolculukları için ipuçları

bengisugunaydin

Gece otobüs yolculuğu, özellikle uzak mesafe seyahatler için ideal bir seçenek olmasıyla öne çıkıyor. Çünkü otobüsle gece seyahat ederek sıkıcı sayılabilecek uzun seyahatin önemli bir kısmında uyunabilir.  Uyuyarak daha keyifli bir seyahat etme fırsatı sunmasının yanı sıra gece yolculuklarının bir diğer öne çıkan özelliği de daha uygun fiyatlı olmasıdır.

Her ne kadar gece yapılan otobüs yolculukları daha hesaplı ve keyifli gibi görünse de daha keyifli bir gece otobüs yolculuğu için dikkat edilmesi gereken birkaç ipucu var. Bugün hazırladığım içerikte daha keyifli bir seyahat geçirebilmen için otobüsle gece yolculuğu yaparken göz önünde bulundurman gereken birkaç detaya yer vereceğim. Hazırsan başlayalım.

Biletini erken al

Otobüs

Tıpkı gündüz yapılan otobüs yolculuklarında olduğu gibi gece yapılacak otobüs yolculuklarında da yer seçimi önem arz eder. Çünkü iç tarafta oturmayı seviyorken iç tarafta oturmak zorunda kalmak yolculuğunun kalitesini olumsuz anlamda etkileyebilir. Sen de istemediğin bir koltukta oturarak yolculuk yapmamak adına biletini erkenden almayı seçmelisin. Bu sayede dilediğin koltuğu seçebilir ve istediğin konumda keyifle seyahat etmenin tadını çıkarabilirsin. Kısacası keyifli bir yolculuk için otobüs bileti satın alma zamanlaması çok önemli

Otobüs Bileti

Uygun giysilerle seyahat et

Gündüz gerçekleştirilen seyahatlerde de olduğu gibi otobüs yolculuğunun nasıl geçeceği ne kadar doğru giydiğine bağlı olarak değişir. Yolculuk için seçimini esnek ve rahat kıyafetlerinden yana yaparsan yolculuğun çok keyifli geçecek. Hatta yolculuk esnasında derin düşüncelere dalmaktansa uyumayı tercih edersen de rahat kıyafetler uyumanı kolaylaştıracak. Seyahate başlamadan önce özellikle pantolon seçimine dikkat etmelisin. Beli sıkı, sert kumaşlı bir pantolondansa içinde en rahat hissettiğin pantolonla yola çıkarsan hem daha rahat uyursun hem de otobüsten indiğinde kendini rahatsız hissetmezsin.

Seyahat yastığı ve gerekirse battaniye al

seyahat yasığı

Başta da dediğim gibi gece yapılan otobüs yolculukları aslında çoğu kişi için uyumakla eşdeğer. Her ne kadar otobüs yolculuğu sırasında uyuyamayacağını düşünsen de bir otobüs dolusu uyuyan yolcu görmek senin de uykunu getirebilir. Bu nedenle gece otobüs yolculuğuna çıkacaksan yanına mutlaka seyahat yastığı almalısın. Seyahat yastığı sayesinde uyumaya karar verirsen rahat bir şekilde uyuyabilirsin. Tabii mevsim havanın soğuk olduğu bir mevsimde uyuman için tek ihtiyacın seyahat yastığından ibaret değil. Yanına üzerine örtebileceğin kalın bir mont ya da ince bir battaniye de almalısın ki uyurken üstünü örtebilesin ve üşümeyesin.

Kulaklık ve göz maskesi kullan

Gürültülü bir ortamda uyumak zor olabilir. Bu nedenle, sesi engelleyen kulak tıkacı ya da gürültü önleyici kulaklık kullanarak daha rahat uyuyabilirsin. Ayrıca, göz maskesi kullanarak ışık sorununu da ortadan kaldırabilirsin. Kısacası doğru ekipmanları hazır ederek mışıl mışıl uyuduğun bir otobüs yolculuğuna “evet” diyebilirsin.

Elektronikleri unutma

Otobüs

Her ne kadar otobüsle gece yolculuklarında hemen herkesin uyuma olasılığının yüksek olduğunu düşünsek de uyuyamadığın senaryo için de önerilerimizi sunmamız lazım. Böyle bir durumu da düşünerek yola çıkmadan önce yanına elektronik eşyalarını almanı ve hepsinin şarjının dolu olduğundan emin olmanı öneririm. Şarj aletlerin ve internet bağlantısı olmayan noktalarda oynayabileceğin oyunlar indirmek de yine unutmaman gereken bir diğer noktalar.

Atıştırmalıklar ve su hazırla

Uzun otobüs yolculuklarında, özellikle gece saatlerinde, acıkma ve susama ihtimaline karşı yanında atıştırmalıklar ve su bulundurmalısın. Hafif ve sağlıklı yiyecekler tercih etmelisin. Örneğin meyve, kuruyemiş, sandviç veya enerji barları yolculukta atıştırman için ideal seçeneklerden birkaçı. Susuz kalmamak için de yeterli miktarda su içmeyi ihmal etmemen gerekiyor.

Güvenliğini sağla

Kişisel eşyalarını güvende tutmak için sırt çantanı veya çantanı önünüzde, koltuğun altında veya kucağında tutmanı öneririm. Değerli eşyalarını ve önemli belgelerini de bir bel çantasında saklayarak daha güvende hissedebilirsin.

Yolculuk öncesi uyku düzenine dikkat et

Gece yolculuğu yapmadan önce, uyku düzenine dikkat etmen lazım. Mümkünse, yolculuktan bir gün önce erken yat ve uyandığınızda enerjik hissetmek için biraz hareket et. Yolculuk günü ise, öğleden sonra kısa bir şekerleme yaparak gece boyunca uyumaya hazırlıklı ol.

Gece otobüs yolculuğu, uygun planlama ve hazırlık ile rahat ve güvenli bir deneyim haline getirilebilir. Bu önerilere dikkat ederek hem yolculuğundan keyif alabilir hem de vardığı yerde enerjik ve dinç bir şekilde yeni gününü başlatabilirsin. İyi yolculuklar!


bengisugunaydin
Bengisu Günaydın
144 Yazı
Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Eğitim için İngiltere'ye giderek yeni keşiflere yelken açtı. Edebiyat ve seyahati birleştirdiği kariyeri boyunca pek çok roman çevirisi yaptı ve seyahat yazıları üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinde seyahat yazıları yazarak deneyimlerini paylaşıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN