Pasaport çıkarmak masraflı bir şey. Zaten dünyanın da en pahalı pasaportlarından birini kullanıyoruz. Neyse ki yakın zaman önce gençler için yeni bir uygulama başladı. Artık 25 yaşın altındaki öğrenciler, pasaportunu ücretsiz çıkarabiliyor. 

10 Şubat 2016 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanan ve yürürlüğe giren genelgeye göre 25 yaşını doldurmamış öğrenciler ücretsiz pasaport alabilecek. Ancak bu genelgenin bazı şartları var. Öğrenci pasaport ücreti ile ilgili tüm merak edilenler içeriğimizde.

25 yaşın altındaki öğrenciler

ogrenci-pasaportu

18 yaşından küçük öğrenciler pasaportlarını en fazla 5 yıllık alabiliyor. 18 yaşını tamamlamış öğrenciler ise 25 yaşını bitirene dek geçerli olmak üzere ücretsiz pasaport alabiliyor.

Uçak Bileti

Öğrenci belgesi şart

Öğrencilerden cüzdan ücreti ise alınıyor. 2016'da cüzdan ücreti 82.50 TL olarak belirlendi. Öğrencilerin ücretsiz pasaport almak için mutlaka öğrenci olduklarını belgelemeleri gerekiyor. Yine tasarıya göre yurt dışında öğrenci olan Türk vatandaşları da ücretsiz pasaport alabiliyor. Bir de yurt dışı gezinizin spor, sanat, eğitim, seminer, eğitimle ilgili toplantı, lisans, yüksek lisans ya da doktora gibi bir takım programlar için yapılması gerekiyor. Peki öğrenci olmasaydınız ne kadar pasaport harcı yatırmanız gerektiğini öğrenmek ister misiniz?

2016 rakamlarına göre 

6 aylık pasaport bedeli 111,70 TL

yıllık pasaport bedeli 163,30 TL

2 yıllık pasaport bedeli 266,40 TL

3 yıllık pasaport bedeli 378,30 TL

4 yıllık pasaport bedeli 533,10 TL

10 yıllık pasaport bedeli 533,10 TL

Not: Pasaport harcına 82,5 TL cüzdan parası eklemeyi unutmayın.


ipekincir
İpek İncir
393 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN