Yeni bir yıl, yeni bir sayfa demek. Ee yeni bir sayfayı da bol bol seyahatle doldurmak lazım değil mi? Peki nereye derseniz de Ocak ayının soğuklarından uzaklaşıp, sıcak havanın kollarına kendinizi bırakacağınız Doha’yı Ocak ayı rotası seçtik.

Souq Waqif çarşısında geleneksel Katar kültürünü tanıyın

Souq Waqif çarşısında geleneksel Katar kültürünü tanıyın

Doha, ilk olarak Souq Waqif etrafında kurulmuş. Bu yüzden Souq Waqif çarşısı, Katar’ın geleneksel ruhunu taşımaya ve yansıtmaya devam ediyor. Souq Waqif’te dolaşırken, Katar mimarisi ve kültürü bakışlarınızı çevirdiğiniz her yerde size göz kırpacak. 100 yıllık bir geçmişe sahip olan çarşı, Doha seyahatinizin en otantik dakikalarına ev sahipliği yapacak. Döndüğünüzde bu tarifsiz anları tekrar hatırlamak ve sevdiklerinize de yaşatmak adına hediyeler almayı sakın unutmayın.

Uçak Bileti

Corniche boyunca keyifli bir yürüyüş yapın

Corniche boyunca keyifli bir yürüyüş yapın

Corniche, sahil kenarında palmiye ağaçlarının altında 5 kilometre boyunca uzanan bir yürüyüş yolu. Doha’nın en ünlü ve en keyifli noktalarından biri aynı zamanda. Sabah sporu yapanlar, gün batımı eşliğinde yürüyüşe çıkanlar ya da akşam olunca ışıl ışıl olan binaların manzarasını seyre dalanlar… Günün hangi saatinde olursa olsun, Corniche boyunca yaptığınız yürüyüş dinlendirici ve huzur dolu olacak.

İslam Eserleri Müzesi’nde İslam tarihini keşfedin

İslam Eserleri Müzesi’nde İslam tarihini keşfedin

Louvre Müzesi’nin önünde herkesin fotoğraflamaya bayıldığı cam piramit var ya hani, işte o piramidi yapan Ieoh Ming Pei İslam Eserleri Müzesi’nin de mimarı. Bu müzenin fotoğraflarını çekmeye doyamayacaksınız. Müzeye adımınızı attığınızdaysa müzenin iç dekorasyonuna ve müzedeki eserlere hayran kalacaksınız. Birçok ülkeden toplanıp bu müzede bir araya getirilen 7. ve 19. yüzyıldan kalma eserleri inceleyerek İslam tarihi hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Doha’nın modern yüzü The Pearl Adası’nı dolaşın

Doha’nın modern yüzü The Pearl Adası’nı dolaşın

Katar’da petrol bulunmadan önce inci ticareti yapılırmış. Bu eski günlerin anısını yad etmek için inci dalışlarının yapıldığı bölgeye The Pearl Adası’nı inşa etmiş Katarlılar. Adanın en büyük özelliği, yukarıdan bakıldığında içinde inci bulunan 3 istiridye görüntüsüne sahip olması. Ayrıca burası ülkenin şu anki zenginliğinin de simgesi. Siz de bu adayı gezerken ülkenin gelişimini ve modernliğini gözlemleyebilirsiniz.

Sealine Çölü’nde unutamayacağınız bir çöl safarisi deneyimi yaşayın

Sealine Çölü’nde unutamayacağınız bir çöl safarisi deneyimi yaşayın

Doha’ya gelip de çöl safarisi keyfi yapmadan dönmek olmaz. Özellikle adrenalin tutkunlarının bu deneyimi mutlaka yaşamaları gerekiyor. Şimdi adrenalin diyerek sizi korkutmayalım, çölü gezebileceğiniz tüm 4x4 araçları profesyonel şoförler kullanıyor. Bu konuda gönlünüz ferah olsun. Çöl safarisine çıktığınızda sadece çölü gezmekle kalmamanızı öneriyoruz. Çöl ve denizin buluştuğu Basra Körfezi’nde denize mutlaka girmeli ve çölün ortasına kurulmuş Bedevi çadırlarında konaklamalısınız.

Doha’nın Venedik’i Villaggio Mall’da alışveriş yapın

Doha’nın Venedik’i Villaggio Mall’da alışveriş yapın

Katarlılar, İtalya’nın en turistik yerlerinden biri olan Venedik’i bir alışveriş merkezine dönüştürmek istemiş ve alışveriş merkezinin içinde dolaşan bir nehir oluşturmuşlar. Dünyaca ünlü birçok lüks markaya ev sahipliği yapan Villagio Mall’da aynı Venedik’te olduğu gibi gondollarla dolaşabiliyorsunuz. Yani hem Venedik’teymiş gibi hissedebilir hem de gönlünüzce alışveriş yapabilirsiniz. Villaggio Mall’da mağazaların yanı sıra, alışverişe eğlenceli bir ara vermek isterseniz diye sizi bekleyen büyük bir eğlence merkezi de var.

Katara Kültür Köyü’nde sanata doyun

Katara Kültür Köyü’nde sanata doyun

Katara Kültür Köyü, ülkenin kültürel ve sanatsal gelişimini teşvik etmek için ortaya çıkmış ve kültürel bir merkez olarak Doha’da düzenlenen tüm sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Katara Kültür Köyü, şehri ele geçiren gökdelenlerden farklı olarak Katar’ın geleneksel mimarisiyle inşa edilmiş. Dolayısıyla, attığınız her adımda yerel dokuyu ve kültürü hissedeceksiniz. Katara Kültür Köyü’nün en çok fotoğraflanan yeri geleneksel İslam mimarisiyle inşa edilmiş Güvercin Kuleleri. Siz de burayı ziyaret ettiğinizde, bu yapıların fotoğrafını mutlaka çekin.

Doha’da Arap mutfağının lezzetleriyle damaklarınızı şenlendirin

Doha’da Arap mutfağının lezzetleriyle damaklarınızı şenlendirin

Doha, dünyanın birçok yerinden turist ağırlayan modern bir şehir olmasından ötürü dünya mutfağından birçok lezzeti ve balık ürünlerini de burada bulabilirsiniz ama bizim önerimiz Arap mutfağına özgü yemeklerin keyfini çıkarmanız. Türk mutfağından da aşina olduğumuz humus, kuskus gibi lezzetlerin tadına kendi yörelerinde bakmanın keyfi bir başka. Yemeden Doha’dan asla dönmemeniz gereken yemekse, Fahsa adı verilen toprak güveçlerde yapılan et yemeği. Bu yemeği yiyenler sırf tekrar yemek için Doha’ya gitmek istiyorlarmış bizden söylemesi.


nihanbayram
Nihan Bayram
402 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN