Kopenhag’a giden hemen hemen herkesin ziyaret ettiği yerlerden birisi olan Nyhavn Kanalı, rengarenk evleri ile meşhurdur.

Nyhavn Kanalı’nın geçmişi

Nyhavn Kanalı’nın geçmişi

Kopenhag’ın en hareketli yerlerinden biri olan Nyhavn Kanalı çevresinin popülerliği 17. ve 18. Yüzyıla kadar uzanmaktadır. Restoranlar, kafeler ve barlar burada uzun zamandır var.

Uçak Bileti

Nyhavn Kanalı’nın hikayesi

Nyhavn Kanalı’nın hikayesi

Kral 5. Christian zamanında 1670 ile 1673 yıllarında Danimarka – İsveç Savaşı’nda ele geçirilen savaş köleleri çalıştırılarak yapılmış.

Renkli binalar

Renkli binalar

Kanalın kuzey tarafında tek sayılı evlerin bulunduğu tarafta parlak renkli evleri görebilirsiniz. Cadde 9 numaradan 1681 numaraya kadar uzanıyor. Güney tarafındaysa Charlottenborg Sarayı gibi tarihi binalar var.

Ünlüler

Ünlüler

Nehir civarında yaşamış en önemli kişilerin başında Hans Christian Andersen geliyor. Çocukluğumuzda okuduğumuz birçok masalın yazarı Andersen burada yaklaşık 18 yıl yaşamış.

Köprüler

Köprüler

Kanal üzerindeki ilk köprü 6 Şubat 1875 yılında yapılmış ve 1912 yılında günümüzde de kanal üzerinde bulunan köprü ile değiştirilmiştir.

Müze

Müze

Kanal civarında bulunan Kongens Nytrov ve Nyhavn Köprüsü arasında da eski gemileri görebileceğiniz müze şeklinde bir liman da var.


nihanbayram
Nihan Bayram
485 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar