Müzik ruhun gıdasıdır diye boşa dememişler. İster Almanya’nın başkentinde tekno müziğin keyfini çıkarın isterseniz de Viyana’da klasik müzik konserlerine katılın notaların adeta yeniden yarattığı bu şehirlerde seyahatinizi daha da unutulmaz hale getirebilirsiniz. Dünyadan adı müzikle anılan 5 şehri keşfetmeye hazır mısınız?

İçindekiler

Cazla yaşayan şehir: New Orleans

Dünya üzerinde Londra’dan New York’a adı caz müziği ile birlikte anılan birçok şehir var. Bunlar arasında en ünlülerden biri ise Amerika Birleşik Devletleri’nin New Orleans kenti. Ülkenin Los Angeles, San Francisco gibi şehirleri kadar popüler olmayan kentte cazın tarihi çok eskilere kadar gidiyor. Şehirde caz müziği ilk olarak siyahilerin başlattığı bir akımken bugün tüm dünyaya yayılan bir tutku haline gelmiş durumda. New Orleans’da müzik keyfini doyasıya yaşamak isterseniz mayıs ayında düzenlenen Caz Festivali’ni kaçırmayın. Şehre en uygun uçuşlara göz atmak isterseniz hemen tıklayın.

New Orleans

Uçak Bileti

Klasik müziğin başkenti: Viyana

Avusturya’nın başkenti Viyana ise klasik müzik denince dünyada ilk akla gelen yerlerden biri. Mozart gibi dünyaca ünlü müzisyenlere de ev sahipliği yapan şehirde bulunan Viyana Opera Binası’nda çok sayıda gösteriyi izleyebilirsiniz. Şehirde klasik müzik ve opera aynı zamanda kendine has bir turizm dalı da yaratmış durumda. Öyle ki sadece müzik dinemek veya konserlere katılmak için buraya gelenler bile var. Viyana’da müziğe doyarken lezzetli bir şeyler de atıştırmak isterseniz şehrin en leziz tatlarından şnitzel en iyi seçeneklerden biri. Viyana’da tadılması gereken diğer lezzetler de galerimizde.

Viyana

Sabaha kadar tekno müzik için Berlin

Almanya’nın başkenti Berlin’e yolu düşenler şehirde gece hayatının ne denli hareketli ve canlı olduğunu çok iyi bilirler. Eğer daha önce Berlin’i görme fırsatınız olmadıysa ve tam bir tekno müzik tutkunuysanız ilk fırsatta kentin yolunu tutsanız iyi olur. Çünkü burası birbirinden hareketli gece kulüpleri ve barlarıyla tekno müziğin mabedi olarak kabul ediliyor. Esasında kökeni Amerika Birleşik Devletleri’nin Detroit şehrine dayanan bu müzik türünün keyfini Berlin’de çıkarmak için en iyi mekanlardan bazıları ise Lub der Visionäre ve Chalet. İlk fırsatta Berlin’e uçarak şehrin tarihi yapılarını gezerken eğlenmek isteyenler için Berlin uçuş fırsatları burada! Şehirde gezilecek en iyi yerlere de göz atmayı unutmayın.

Berlin

Pop müziğin mabedi: Liverpool

New Orleans için caz ne kadar önemliyse İngiltere’nin Liverpool şehrinde de pop müziğin yeri o kadar özel. Dünyaca ünlü müzik grubu Beatles’ın da şehri olan Liverpool’da her yıl düzenlenen çok sayıda festival ve konser şehirde müziğin önemini anlamak için yeterli işaretler arasında. Eğer siz de grubun büyük bir hayranıysanız her yıl Ağustos ayında kutlanan Beatles Haftası’nda buraya gelebilirsiniz. Şehrin müzik konusunda bir diğer önemli organizasyonu da Liverpool Müzik Festivali. Pop müziğin efsane şehri Liverpool’a en uygun uçuşları buradan karşılaştıraiblirsiniz.

liverpolol

Müziğin sokakla buluştuğu yer: Havana

Küba’nın renkli başkenti Havana’ya gelirseniz iyi müzik dinlemek ve eğlenmek için özel bir yere gitmenize gerek yok. Şehrin caddelerinde dolaşırken bile sokak müzisyenlerinin performanslarını dinleyebilir ve neredeyse her yerde eğlenen Küba halkının arasına karışabilirsiniz. Üstelik Küba, kendine has mimarisi, eski arabaları ve farklı yaşam tarzıyla dünyada çok geç olmadan görülmesi gereken yerlerden biri. Şehrin canlı sokak kültürüne tanık olmak ve eğlenceli müziklerinin keyfini çıkarmak için hemen Havana açak biletlerini karşılaştırın!

havana


muratekinay
Murat Ekinay
454 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN