Kuvâ-yi Milliye’ye ışık olmuş, tarih boyunca birçok kültüre ev sahipliği yapmış Mudurnu İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlere yakın bir konumda yer almasıyla ideal keşif duraklarından biri oluyor. Temiz havası, yeşil alanları, tarihi ve doğal güzellikleri ile Mudurnu’da gezilecek yerlerin sayısı oldukça fazla. Üstelik Mudurnu’da Bolu mutfağının birçok lezzetli yemeğini de deneyebileceğiniz gurme turu yapmanız mümkün. Özellikle hafta sonları için tercih edilen Mudurnu’yu henüz keşfetmediyseniz, Mudurnu’nun gezilecek yerlerine gitmeyi hemen planlamaya başlayın deriz.

1. Mudurnu Saat Kulesi

mudurnu-saat-kules

Mudurnu’nun tepelik kısmında konumlanan ve panoramik Mudurnu manzarası izlemeye imkan tanıyan Mudurnu Saat Kulesi, 12 metre yüksekliğinde ahşap bir yapı olarak inşa ediliyor. 1891 yılında yapımı tamamlanan Mudurnu Saat Kulesi, bir yangın sonucu yanınca bu kez taş malzemelerden tekrar yapılıyor. Mudurnu hapishanesinde yatan mahkumlar tarafından yapılan Mudurnu Saat Kulesi’nin ikonik öğesi ise saati oluyor. Bir demirci ustası tarafından yapılan bu saat aktif olarak çalışıyor. Kulede ayrıca yaklaşık 185 kilo ağırlığında çan yer alıyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Saat kulesinin içi gezilmiyor. Ama kuleyi dışarıdan görüp fotoğraflamak da buradaki güzel aktivitelerden biri oluyor.

2. Yıldırım Bayezid Camii

yildirim-bayezid-camii

Osmanlı Dönemi'nde üç sultan adına cami yaptırılmış bir ilçe olan Mudurnu’da ziyaret edilebilecek en güzel yapılardan biri de Yıldırım Bayezid Camii oluyor. 1.Murat'ın oğlu Yıldırım Bayezid'in Bolu’da şehzade olduğu dönemde yaptırılan Yıldırım Bayezid Camii, Osmanlı erken dönem mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Kare formunda bir yapı olan Yıldırım Bayezid Camii’nin bir başka özelliği ise Osmanlı döneminde büyük kubbe yapılmasına yönelik denemelerin yapıldığının bir göstergesi oluşu. Aslına uygun olarak günümüze gelen Yıldırım Bayezid Camii konum olarak çarşıya yürüme mesafesinde yer almakta.

Konum Linki

3. Akkaya Travertenleri

akkaya-travertenleri

Mudurnu yolu üzerinde yer alan Akkaya travertenleri Bolu’nun Pamukkale’si olarak biliniyor. Bu bölgedeki tek traverten olma özelliğine sahip olan Akkaya travertenleri, sahip olduğu doğal havuzu ile yaz aylarında yoğun bir ilgi görüyor. Akkaya travertenlerinin havuzundaki su ise mineralli maden suyuna sahip.

Giriş ücreti

  • Yaya girişi 20 TL

  • Araç ile giriş 60 TL

Konum Linki

Yazar Notu: Akkaya travertenlerinde yer alan çeşmelerden akan mineralli suyu doldurma imkanınız var. Bu yüzden giderken yanınızda şişe götürebilirsiniz.

4. Karamurat Gölü Doğal Sit Alanı

karamurat-golu-dogal-sit-alani

Mudurnu’nun doğal güzellikleri arasında yer alan Karamurat Gölü, “Kesin Korunacak Hassas Alan” ve “Nitelikli Doğal Koruma Alanı” olarak tescilli. Üç tarafı dağlarla çevrili olan Karamurat Gölü, Mudurnu’ya 30 kilometre mesafede yer alıyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Kıyı kısmı özel mülk olduğu için göl kenarına kadar gitmek mümkün olmuyor.

5. Sülüklü Göl Tabiat Parkı

suluklu-gol-tabiat-parki

Mudurnu’nun etkileyici manzarasına şahit olmak için rotanıza dahil edebileceğiniz Sülüklü Göl Tabiat Parkı, Mudurnu'ya 50 km uzaklıkta yer alıyor. Bir heyelan sonucu meydana gelen Sülüklü Göl Tabiat Parkı, koruma altına alınmış bir diğer Mudurnu güzelliği. Köknar, çam gibi birçok ağaç türüne ve canlıya ev sahipliği yapan Sülüklü Göl Tabiat Parkı’nda tesis ya da işletme bulunmuyor. Koruma altında olduğu için gölde balık tutmak, mangal ve piknik yapmak da yasak.Kamp yapma imkanı ise mevcut.

Konum Linki

Yazar Notu: Araç ile gelecekler için yaklaşık 10 kilometrelik bir yolun bozuk olabileceğini, bu yola uygun bir araçla gelinmesi gerektiğini hatırlatırız.

6. Kanuni Sultan Süleyman Camii

kanuni-sultan-suleyman-camii

Camileriyle ayrı bir ziyaret noktası olan Mudurnu’nun bir diğer özel camisi Kanuni Sultan Süleyman Camii oluyor. 1546 tarihinde Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan cami yapı olarak Selçuklu mimarisini andırır. Tek minaresi bulunan Kanuni Sultan Süleyman Camii’nin tavan kısmı ahşaptan yapılmıştır.

Konum Linki

7. Bayezid Hamamı

bayezid-hamami

Mudurnu’da adını bolca duyacağınız Yıldırım Bayezid birçok tarihi yapıda yaşamaya devam ediyor. Yıldırım Bayezid’in Mudurnu şehzadeliği sırasında ilçede yaptırdığı birçok eser arasında Bayezid hamamı da ye alıyor. Kaynaklara göre 1382 yılında yaptırıldığı yazılı olan Bayezid hamamının süslemeleri Osmanlı mimarisinde yeni bir dönemi de başlatmıştır. Mimarının hamam ustası İbrahim oğlu Ömer olduğu bilinen Bayezid hamamı mimari alanda eşsiz bir örneği temsil eder.

Konum Linki

8. Tarihi Mudurnu Evleri

tarihi-mudurnu-evleri

Osmanlı sivil mimarinin en güzel örneklerini görebileceğiniz Mudurnu’nun sizi bu konuda beklediğinizden çok da fazla etkileyeceğini söyleyebiliriz. Sivil mimarinin günümüzde yaşayan yerlerinden biri olan Mudurnu, bu özelliği bakımından kentsel SİT alanı ilan edildi. Mudurnu’nun iki ya da üç katlı olan, Osmanlı ahşap oymacılığının harikalar yarattığı tarihi evlerinin koruma altına alındığını ve bu tarihi yapılar arasında han, hamam, köprü gibi 200’den fazla çeşitte yapı mevcut olduğunu da belirtelim.

Armutçular Konağı Konum Linki

Yazar Notu: Mudurnu evlerini yakından görebilmek için ziyaret listenizde mutlaka Armutçular Konağı, Haytalar Konağı,Keyvanlar Konağı ve Yarışkaşı Konağı yer almalı.

9. Mudurnu Türbeleri

mudurnu-turbeleri

Tarihi yapılarının yanı sıra türbeleriyle de ziyaretçilerini ağırlayan Mudurnu’nun kültürel ve tarihi keşiflerinde maneviyatı da dahil etmek isterseniz türbe ziyaretlerinde bulunabilirsiniz. Mudurnu’da birçok türbe yer alıyor. Doruk türbe ile Şeyh-ül Ümran türbeleri ise ilçenin sıklıkla ziyaret edilen türbeleri arasında yer alıyor.

Doruk Türbe Konum Linki

Şeyh-ül Ümran Türbesi Konum Linki

Yazar Notu: Mudurnu’nun evliyalarından biri olan ve misafirsiz yemeğe oturmayan Şeyh-ül Ümran için her yıl temmuz ayının ilk pazar günü Kuran-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif okutularak gelenlere pilav ikram edilir.

10. Pertev Naili Boratav Kültür Evi

Pertev Naili Boratav Kültür Evi

Mudurnu tarihini keşfetmek, geçmişi yad etmek için mutlaka ziyaret etmenizi önerdiğimiz Pertev Naili Boratav Kültür Evi çarşı içinde yer alıyor. Adını Türkiye'nin en önemli halkbilimcileri arasında yer alan Pertev Naili Boratav’dan alan kültür evinde Milli Mücadele dönemine ait geniş bir arşiv yer alıyor. Mudurnu Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği tarafından faaliyette olan Pertev Naili Boratav Kültür Evi Mudurnu ziyaretini anlamlı kılıyor.

Giriş ücreti

  • Ücretsiz

Konum Linki

Yazar Notu: Pertev Naili Boratav Kültür Evi’nde tarihi büyük bir aşkla anlatan Nejdet Beyi’i dinlemenizi, onun güzel anlatımına şahit olmanızı öneririz.

11. Orta Çarşı

orta-carsi

Mudurnu’nun tarihi çarşısı kendinizi bir film setinde hissedeceğiniz çok özel bir yer. Tarihi ve otantik dokusunu yitirmemiş ender çarşılardan biri olan Orta Çarşı’da bölgeye özgü el sanatlarını yakından keşfetme imkanı bulabilirsiniz. Alışveriş yapabileceğiniz ya da bir kültürün izini sürebileceğiniz Orta Çarşı’nın çok özel bir durumu daha var. O da Ahilik geleneği. Mudurnu, Ahilik geleneğini yaşatmaya devam eden bir kültür mirası niteliğinde ve bu mirasın devam ettiği yer ise Orta Çarşı. Mudurnu Orta Çarşı’da cuma günleri öğle selasının ardından 600 yıldır süregelen ahilik bir diğer adıyla esnaf duası yapılıyor. Esnaflar arasındaki birliği güçlendirmek, dükkanlara bolluk ve bereket getirmek için yapılan Ahilik duasına katılmak için gezinizi cuma gününe denk getirin deriz.

Konum Linki

12. Tarihi Demirciler Çarşısı

tarihi-demirciler-carsisi

Orta Çarşı ile paralel bir konumda yer alan Tarihi Demirciler Çarşısı, demir ustalarının dükkanlarının yanı sıra farklı zanaatlere de ev sahipliği yapıyor. Orta Çarşı’da olduğu gibi Tarihi Demirciler Çarşısı’nda da her cuma Ahilik duası yapılıyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Ahilik duası Orta ve Demirciler çarşılarında aynı anda yapılıyor. Orta Çarşı’da yapılan dua ayakta, Demirciler Çarşısı’nda yapılan dua oturarak yapılıyor. Bunun nedeni ise Orta Çarşı esnafının oturarak, Demirciler Çarşı esnafının ayakta iş yapıyor olması. Bu ince düşünce esnafların birbirlerine duydukları saygıya işaret ediyor.

13. Babas Kaplıcaları

Gürçam Köyü’ne yakın bir konumda yer alan ve Mudurnu’ya 5 kilometre mesafede bulunan Babas kaplıcaları, Türkiye’nin birçok şehrinden misafirlerini ağırlıyor. Doğal kalsiyumlu ve florürlü termomineral 40 derecelik suyu ile şifa bulmak isteyen ziyaretçilerine eskiden beri şifa dağıtan Babas kaplıcaları, Türkiye'nin en yoğun ormanlık alanlarından birinde konumlanıyor.

Giriş ücreti

  • Tam 20 TL

  • Öğrenci 15 TL

  • Banyo 50 TL

Açılış-kapanış saati

Haftanın her günü 08.00-20.00 arası açık.

Konum Linki

14. Samsa Çavuş Camii

Mudurnu camileri arasında özel bir konumda bulunan Samsa Çavuş Camii’nin ne zaman yaptırıldığı bilinmiyor. Osman Gazi’nin silah arkadaşı olarak tarih sayfalarına adını yazdıran ve Osmanlı Devleti’nin ilk çavuşu olan Samsa Çavuş tarafından yaptırıldığı söylenen Samsa Çavuş Camii’nin en önemli özelliği ise günümüze kadar gelmeyi başarmış erken dönem Osmanlı yapıları arasında yer alıyor olması.

Konum Linki

Otobüs Bileti

15. Mudurnu Kalesi

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde de geçen yerlerden biri olan Mudurnu kalesi, Bizans dönemine ait bir yapı. Seyahatname bilgilerine göre Mudurnu kalesinde 20 kule yer alıyormuş. Günümüzde yekpare bir kale görünümünde olmasa da Mudurnu’da gezilecek yerler arasında yer alan kale kalıntılarının yanı sıra Çevreli Köyü Cinler Tepesi mevkiinde Bizans Kalesi kalıntıları da günümüze kadar gelmiştir.

Konum Linki


ipekincir
İpek İncir
439 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN