Moldova'ya pasaportsuz kimlikle seyahat başladı

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Türk vatandaşlarının pasaportsuz sadece kimlikleriyle ziyaret edebilecekleri ülkelere Moldova da eklendi. Artık iki ülke vatandaşları pasaportları olmadan kimlik kartlarıyla turistik ya da iş amaçlı seyahat edebilecekler. Türk vatandaşları Kıbrıs, Gürcistan ve Ukrayna’dan sonra Moldova’ya da pasaportları olmadan gidebilecek. Bugün iki ülke bakanları arasında yapılan anlaşma sonrasında turistik ya da iş amaçlı olarak pasaport olmadan da çipli kimlik kartlarıyla gezebilecek. Moldova nasıl bir ülke? Turistik amaçlı gidenleri neler bekliyor.

Yeşili bol bir ülke

Ormanlar ve göllerle kaplı Moldova Avrupa’nın en fakir ülkelerinden biri. Bu yüzden dövizin yüksek olduğu şu sıralarda yurt dışına seyahat etmek isteyenler için ideal gelebilir. Karadeniz'e kıyısı bulunmayan ülkede yeme içme fiyatları uygun. Uygun fiyatlı uçak bileti bulduğunuzda, pasaport ve vize derdi de olmadığı için gidilebilir. Romence ve Rusçanın konuşulduğu ülkede insanlar da oldukça sıcak kanlı. Başkent Kişinev’de Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Güzel Sanatlar Müzesi, Stefan Çel Mare Heykeli ve Meydanı, Opera Binası, Gül Vadisi, Botanik Parkı ünlü yazar Puşkin’in Evi gezilebilir.

Direkt uçuş var

Oldukça yeşil bir ülke olan Moldova’nın şarapları da ünlü. Ülkede her yıl Ekim ayının ikinci haftasında şarap festivali düzenleniyor. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra kurulan ülkede para birimi Moldova Leyi’dir. İstanbul, Ankara ve İzmir’den Moldova’ya direkt uçuşlar bulunuyor. Seyahat için en uygun dönemlerin ilkbahar ve sonbahar ayları olduğunu kışların biraz sert geçtiğini hatırlatalım. Moldova'ya uygun fiyatlı uçak bileti bulmak için tıklayabilirsin.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar