Makedonya, Balkanlar'ın gözdesi. Başkent Üsküp'ün modern ve tarihi öğeleri mükemmel bir şekilde birleştiren atmosferi, Ohri Gölü'nün etkileyici kıyısı ve tarihi kiliseleriyle ünlü Ohri, ülkenin önemli cazibe merkezlerinden. Tarihi ve kültürel zenginlikler arayanlar içinse antik yerleşimlerden Stobi ve Heraclea Lyncestis gibi alanlar Makedonya'nın derin tarihine bir pencere açıyor.

1-Ohri Şehri

ohri-sehri

Makedonya’nın en tarihi destinasyonlarından olan Ohri, tam anlamıyla bir Orta Çağ şehri. O dönemden günümüze kadar ulaşmayı başarabilen surlar, kiliseler ve Osmanlı dönemi evleri ile oldukça özgün bir ruha sahip bu şehir, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alıyor.

Ne yenir?

Ohri’ye gelmişken mutlaka şehrin dar ve otantik sokaklarında yer alan lokal artizanların elinden çıkan Balkan tatlılarının ve özellikle de dondurmanın tadına bakmadan dönmeyin.

Konum Linki

2-Matka Kanyonu

matka-kanyonu

Üsküp’e yarım saatlik bir mesafede konumlanan Matka doğanın tadını çıkarmak isteyenler için birebir. Dilerseniz kanyonu trekking rotasını takip ederek dilerseniz de kano kiralayıp turlayarak keşfe çıkabilirsiniz.

Ayrıca kanyona gelmişken Orta Çağ’ın ruhunu taşıyan ve 14. Yüzyıldan kalma yapılar olan Aziz Andrew Manastırı’nı, Aziz Nikola Manastırı’nı ve Matka Manastırı’nı ziyaret etmeden geçmeyin.

Nerede kalınır?

Kanyonda sabahlayıp doğayla iç içe bir güne merhaba demek isterseniz kanyonun yakınındaki ırmak kenarında bulunan restoranda otel hizmeti de veriliyor.

Ulaşım

Araç kiralama seçeneğini göz önünde bulundurursanız yaklaşık yarım saatlik bir yolculukla ulaşabilirsiniz. Ama başkent Üsküp’ten kalkan 60 numaralı otobüslerle de toplu taşıma kullanarak Matka’ya 45 dakikada varabilirsiniz.

Konum Linki

3-Heraclea Lyncestis Antik Kenti

heraclea-lyncestis-antik-kenti

Makedonya’da ziyaret etmeniz gereken en önemli yapılardan biri de Antik Roma dönemine ait kalıntıları ve mozaikleri görebileceğiniz önemli bir arkeolojik alan olan Heraclea Lyncestis Antik Kenti. Makedon Kralı 2. Philip tarafından inşa ettirilen yapı M.Ö. 4 yüzyıldan bugüne ulaşabilen Helenistik dönem eserlerinden. Yapının içinde Roma amfi tiyatrosu ve hamamdan bazı kalıntılar, mozaikler yer alıyor. İl merkezinden yaklaşık 20 dakikalık bir yürüme mesafesinde konumlanıyor.

Giriş ücreti: Açık hava müzesi olduğu için bir ücret bulunmuyor.

Açık olduğu saatler: 08.00-16.00 saatleri arasında ziyaret etmeniz mümkün.

Konum Linki

4-Taş Köprü

tas-kopru

15. yüzyılda, Fatih Sultan Mehmet döneminde inşa edildiği düşünülen Taş Köprü Osmanlı dönemi mimarisini yansıtır. Şehrin ikonik sembolü haline gelen köprü şehrin armasının üstünde de yer alır. Zamanında şehrin iki yakasını birbirine bağlayan ana ulaşım hattıyken günümüzde yalnızca yaya trafiğine açık.

Konum Linki

5-Bay of Bones

bay-of-bones

M.Ö. 1200 ve 700 yılları arasında bölgede yaşayan insanlar vahşi doğa ve yaşamdan muhafaza edilmiş bir yaşam sürebilmek için suyun yüzeyinde yaşayabilecekleri bir yapı inşa etmişler. Bu yaşam alanının yeniden yaratılıp müze haline dönüştürülmüş şekli bugün turistlerin merakla ziyaret ettiği yerlerden. Müzenin altında yatan berrak su da cabası.

Giriş ücreti:

  • Tam: 100 Makedon dinarı

Açık olduğu saatler:

  • Pazartesileri hariç 09.00-16.00
  • Temmuz-Ağustos: 09.00-19.00

Konum Linki

6-Stobi Antik Kenti

stobi-antik-kenti

7. yüzyılda Paeonia Krallığı'nın yerleşim yeri olduğu bilinen Stobi Antik Kenti Bizans- Roma döneminde de kilit bir öneme sahip yerleşim yerlerinden biri olarak hizmet veriş. Öyle ki Roma döneminde krallığın başkentiymiş. Makedonya'nın ticaret merkezi olarak kabul edilen kent Üsküp'e yaklaşık bir saatlik bir mesafede konumlanıyor.

Giriş ücreti: 120 Makedon dinarı

Açık olduğu saatler:

  • Kışın: 08.30 – 16.30
  • Yazın: 08.30 – 20.00

Konum Linki

7-Çar Samuel Kalesi

car-samuel-kalesi

Orta Çağ dönemine ait bu kalenin yalnızca surları günümüze kadar ayakta kalabilmeyi başarmış. Dolayısıyla yalnızca bir seyir terası olarak kullanıp panoramik manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Giriş ücreti: 100 Makedon dinarı

Açık olduğu saatler: 09.00-18.00

Konum Linki

8-Mavrovo Milli Parkı

mavrovo-milli-parki

Makedonya turunuzda kullanabileceğiniz iki rota bulunuyor. Otoyoldan ziyade doğayla iç içe bir etap katederek yol almak istiyorum derseniz Mavrovo Milli Parkı’nın içinden geçebilirsiniz. Ne var ki yolunuz biraz uzayacaktır.

Konum Linki

9-Alaca Camii

alaca-camii

Kalkandelen olarak da bilinen Tetova’ya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmeniz gereken manevi ve tarihi lokasyonların başında Alaca Camii yer alıyor. Caminin içi ve dışı geleneksel çeyiz motiflerini andıran süslemelerle bezeli. Süsleme boyalarında 30.000’i aşkın yumurta kullanıldığı tahmin ediliyor.

Konum Linki

10-Meckin Kamen Anıtı

Makedonya'nın en yüksek şehrinde bulunan bu anıt, Osmanlı İmparatorluğu'na karşı yapılan savaşta şehrin savunmasında büyük rol oynayan kahraman Pitu Guli’nin anısına dikilmiş. Anıtın bulunduğu park piknik için ideal lokasyonlardan.

Konum Linki

11-Manastır Askeri İdadisi

Mustafa Kemal Atatürk’ün bir dönem eğitim gördüğü Manastır Askeri İdadisi’nin yer aldığı Bitola yani Manastır mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Dönemin en prestijli okullarından olan idadiye yalnızca başarılı öğrenciler kabul ediliyormuş. Binanın ikinci katında Mustafa Kemal Atatürk’e ayrılmış bir kısım ve bir Makedon kızının Atatürk’e yazdığı aşk mektubu yer alıyor.

Giriş ücreti:

  • Yetişkin: 200 Makedon dinarı
  • Öğrenci: 100 Makedon dinarı

Açık olduğu saatler: 08.00-18.00

Konum Linki

Uçak Bileti


bengisugunaydin
Bengisu Günaydın
131 Yazı
Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Eğitim için İngiltere'ye giderek yeni keşiflere yelken açtı. Edebiyat ve seyahati birleştirdiği kariyeri boyunca pek çok roman çevirisi yaptı ve seyahat yazıları üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinde seyahat yazıları yazarak deneyimlerini paylaşıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN