Londra'nın turistik bir şehir olmasının nedeni de burada gerçekleştirilen birbirinden ünlü festivaller ve karnavallar. Londra'ya gidecekler için şehirde gerçekleştirilen dillere destan etkinlikleri yazdık.

Londra Geçiti

Londra Geçiti

Avrupa’nın en önemli sokak festivalidir. Dünya çağında bir düzineden fazla ülkeyi temsil eden 10 bin kadar sanatçı bekleyen yeni yıl gününde kalabalığa müzikli eğlenceler sunar. Yeni yıl gecesi Big Ben’den başlayan geçit töreni sabah 3’e kadar devam eder.

Uçak Bileti

Notting Hill Karnavalı

Notting Hill Karnavalı

Ağustos ayı içerisinde bir Pazar ve pazartesi günü kutlanan bu karnaval tartışmasız Londra’nın en ilginç etkinliğidir. Londra bu festival zamanı dünyanın dört bir yanından binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapar. Rengârenk kostümleri, yüzlerce yiyecek standı ile Rio karnavalına benzer görüntülere tanık olabilirsiniz.

Pueblo Karnavalı

Pueblo Karnavalı

Burgess Park’da Ağustos ayı içerisinde gerçekleşen bu festival İngiltere’nin en büyük Latin Amerikan festivalidir. Güney Amerika’dan sanatçıların da geldiği festival yaklaşık 60 bin kişinin katılımıyla gerçekleşir.

Londra Şehir Festivali

Londra Şehir Festivali

Haziran ve Temmuz aylarında gerçekleşen müzik, film ve sanat festivalidir. Dünyanın önde gelen sanatçılarını dinleme imkânı bulabileceğiniz bu festivalde folk müzikten caza, klasikten çağdaş müziğe kadar çok geniş yelpazede müzik türünü bir arada bulmak mümkün.

Londra Sanat Fuarı

Londra Sanat Fuarı

Her yıl Ocak ayında gerçekleşen bu festivalde yaklaşık 100 galeri ve 1500 sanatçının eserleri yer alıyor. Fiyatları 100 sterlinden 500 bin sterline kadar değişiklik gösteren çağdaş sanat eserlerini görebilir ve hatta dilerseniz satın alabilirsiniz.

Lord Mayor’s Show

Lord Mayor’s Show

Londra’nın önemli törenlerinden biri olan bu tören, Kral John’un 1215’te vatandaşların kendi belediye başkanını seçmesini sağlaması ile birlikte ortaya çıkan bir gösteridir. Her yıl yeniden oylama ile seçilen Lord Mayor, birçok meslek grubunun katıldığı, askeri bandoların, havai fişek gösterilerinin eşlik ettiği büyük bir geçit töreni ile kutlanıyor.

Büyük Nehir Yarışı

Büyük Nehir Yarışı

Thames nehri boyunca yapılan yarışlarda yaklaşık 2 bin yarışmacıyı taşıyan 300 bot kullanılıyor. Hem hoşça vakit geçirmek isteyenlerin hem de gerçek yarışçıların ilgisini çeken bir etkinlik.

The Mayor’s Thames Festival

The Mayor’s Thames Festival

Eylül ayındaki bir hafta sonunda gerçekleşen bu etkinlikte sokak sanatçılarının sergi ve animasyonları da yer alıyor. Avrupa’daki en uzun sokak festivallerinden biridir.


nihanbayram
Nihan Bayram
397 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN