Kuzey Işıkları'nı artık direkt uçuşla görmek mümkün! Türk Hava Yolları, son yılların en popüler kış destinasyonlarından biri olan Rovaniemi’ye direkt uçuşlara başladı ve böylece dünyadaki uçuş ağını 317 şehre çıkardı. Uçuşlar salı, perşembe ve pazar günleri olmak üzere haftada 3 gün karşılıklı olarak düzenlenecek.

İçindekiler

Buzdan otellerde konaklama

Laponya’nın başkenti Rovaniemi, Kuzey Işıkları'nın da başkenti olarak biliniyor. Ekim ayından Mart ayına kadar yoğun ve karanlık kışın hüküm sürdüğü bu bölge, Kuzey Işıkları'nın da en iyi görüldüğü yerlerden biri olarak biliniyor. Buzdan otellerde konaklama bölgenin olmazsa olmazı. Ya da tavanı camla kaplı iglo adı verilen eskimo evlerinde de kalınabiliyor.

lapland5

Uçak Bileti

Masalsı köyler

Buzdan evlerin bulunduğu köyler inşa edilmiş. Ren geyiği veya Husky türü köpekleri her yerde görebilirsin. Yeryüzünün manyetik alanı ile güneşten gelen parçacıkların etkileşimi sonucu oluşan bu doğal oluşumunu yerinden izlemek son yıllarda çok moda.

lapland1

Masalsı bir atmosfer

Dünyada nadir ve sadece kutuplara yakın bölgelerde görülen bu doğa oluşumunu izlemek için bu bölgede turistik pek çok çekici etkinlik de yapılmış. Buzdan oteller, eskimo evleri, iglolar bölgeyi farklı bir atmosfere büründürüyor. Sürekli karanlık olması ancak kar ve ışıkların süslemelerle buluşması masalsı bir atmosfer yaratmış. Turistler buraya kuzey ışıklarını görmek için gittiğinden ışıkların ortaya çıkmasıyla birlikte alarm da çalmaya başlıyor. Hatta cep telefonlarına uyandırma sistemi bile yapılmış.

 

Işıkların büyülü dünyası

Otelde uyurken bir anda ışıkların başlamasıyla alarmlar çalıyor ve derken görsel şölene tanıklık etme fırsatı doğuyor. Aslında ışıklar her gün var ancak hava bulutluysa çıplak gözle görmek mümkün olmuyor. Şanslıysan gittiğin ilk gün de ışıkları görebilirsin. Hatta cep telefonlarına uyandırma sistemi bile yapılmış. Noel Baba’nın köyü olarak bilinen Santa Claus köyü burada bulunuyor. Eski arabaları, yedi cüceler evi gibi tamamıyla masalsı bir köy kurulmuş. İnanılmaz deneyim yaşayabileceğin Lapanyo’ya İstanbul’dan yaklaşık 4,5 saatlik bir uçuşla ulaşabilirsin.

lapland2

 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1457 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar