Kutup ışıklarıyla ilgili merak edilen 5 şey

muratekinay

Pek çok kişi için gökyüzünde beliren renkli ışıklardan çok daha fazlası olan kutup ışıkları her dönemde ilgi çekmeyi başaran ender doğa olaylarından biri. Peki, genellikle kutuplara yakın bölgelerde görülen bu ışıklar nasıl meydana geliyor ve özellikleri neler?

İçindekiler

1- Kutup ışıkları nasıl oluşur?

Kutup ışıkları veya diğer bir ismiyle ‘’aurora’’lar, güneşle dünyanın etkileşime girmesi ve bu etkileşim sırasında ortaya çıkan molekül ve atomların atmosfere yayılmasıyla meydana gelir.

Kutup ışığı

Uçak Bileti

2- Kutup ışıkları hangi renklerde olur?

Genellikle yeşil renkte görülen kutup ışıkları kırmızı gibi farklı renklerde de olabilir. Işıkların renkleri arttıkça gökyüzünde görülen manzara da daha etkileyici bir hale gelir.

Kutup

3- Kutup ışıkları nerelerde görülür?

Kutuplara yakın noktalarda gözlenebilen kutup ışıklarını seyretmek için İsveç, Norveç, Finlandiya, Rusya gibi ülkelerde görülebilir. Güney Yarımküre üzerinde ise Arjantin’in güneyi, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde kutup ışıklarını görmek mümkün.

Kutup

4- Kutup ışıkları sadece dünyadan mı görülür? 

Yapılan gözlemlere göre kutup ışıkları sadece dünyada değil, diğer gezegenlerde de oluşuyor. Bir gün farklı gezegenlere yolculuk yapabilirsek, belki oralarda oluşan ışıkları görüp dünyadakilerle karşılaştırabiliriz.

Kutup

5- Işıkların tarihi ne zamana uzanıyor?

Kutup ışıkları özellikle son yıllarda daha fazla popüler olsa da çok uzun zamandır varlığı biliniyor. Güney Fransa’da yapılan araştırmalarda 30.000 yıl önce yapılan mağara resimlerinde kutup ışıklarına rastlanıyor. Bu eşsiz gösteriyi daha yakından görmek isterseniz hemen tıklayın ve İsveç, Norveç veya Finlandiya gibi ülkelere en uygun uçuşları karşılaştırın.

Kutup


muratekinay
Murat Ekinay
452 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN