Kredi sicili nasıl temizlenir ? sorusuna, Enuygun Bankacılık ve Sigorta Ürünleri Direktörü Filiz Küntaş yanıt veriyor.

Kredi sicili nasıl temizlenir?

Kredi Kayıt Bürosu sizin gecikmiş ödemelerinize bir not verir ve 3 aydan fazla bir süre ödeme yapmamanız durumunda da sizin kredi skorunuz, Merkez Bankası’nın kayıtlarına geçer. Bu notlar uzun süre orada kalır. Kredi siciliniz Merkez Bankası’nda beş yıl kalırken, diğer bankalarda bu süre daha uzun ya da kısa olabiliyor. Eğer siz kredideki kötü sicilinizi temizlemek istiyorsanız öncelikle düzenli ödeme yapmalısınız.

Ödemelerinizi düzenli yapar ve gelirinizi de arttırırsanız, birkaç yıl içinde bankaların yeniden potansiyel müşterileri arasına girebilirsiniz. Kötü siciliniz de son yıllardaki düzenli ödemeleriniz sayesinde düzelebilir. Sicilinizi temizlemek için öncelikle maaş ödemesini aldığınız bankadan düşük limitli bir kredi kartı almanızı ve her ay ekstrelerinizin mümkünse tamamını ödemenizi tavsiye ederiz. Ödemelerinizi mutlaka gecikmeye düşmeden ödeme gününde ödemeniz çok önemli. Merkez Bankası kayıtlarını Türkiye Bankalar Birliği bünyesinde kurulan Risk Merkezi’ne devrediyor.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2335 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.