Kredi kullanmak için bilmeniz gereken 7 şey

Nakde ihtiyacınız olduğunda, ev, otomobil gibi pahalı şeyler almak istediğinizde kredi kullanmak büyük kolaylık sağlıyor. Hayal bile edemeyeceğiniz evi ya da otomobili satın alabilir, çocuğunuzun eğitim masrafından evinizdeki tadilata kadar nakit gerektiren pek çok alanda kredi kullanabilirsiniz. Ancak bankalar kredi verirken bazı kriterlere göre hareket ediyor. Şimdi ya da önümüzdeki günlerde kredi kullanmayı düşünüyorsanız vereceğimiz önerilere göz gezdirmenizde yarar var. 7 ayrıntı size kredi kapılarını daha kolay açacaktır.

Devamını Gör

Kredi kartı borçlarından kurtulmak için kredi çekilir mi?

Kredi kartları ile arası çok iyi olmayan arkadaşım borçlarından kurtulmak amacıyla bankadan kredi çekmeye karar verdi. Kredi kartları ile arası iyi değil derken yanlış anlaşılmasın aslında başlangıçta çok iyi olmasına rağmen kredi kartını yanlış kullandığından dolayı bu sonuçla karşılaştı. Arkadaşıma da dediğim gibi bir çözüm yolu olarak kredi çekmesinde hiçbir sakınca görmüyorum.

Devamını Gör

Kredi kullanırken sık yapılan 6 hata

Ev, araba satın alırken ya da acil ihtiyaçlarımız için kredi kullanmak kurtarıcı olabiliyor. Ancak kredi kullanırken dikkat etmediğiniz ufak detaylar bazen kredi notunuzun düşmesine ya da daha fazla ödeme yapmanıza yol açabilir. Bize sıkça gelen sorular üzerinden bir derleme yaptık ve kredi kullanırken yapılan yanlışları listeledik. İşte kredi kullanırken sıkça yapılan 6 hata...

Devamını Gör

Kredi sözleşmelerindeki yasal haklarınızı biliyor musunuz?

Kredi kullanırken hepimiz sayfalar dolusu sözleşmeyi okumakta genelde zorlanırız, okusak bile önemli yerlerini gözden kaçırırız. Peki bu sözleşmenin kredi kullananlar açısından önemi nedir? Önceki gün yürürlüğe giren Yeni Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği'ne göre artık kredi için hesap işletim ücreti ödemek ya da sigorta yaptırmak gibi bir zorunluluk yok. Yine isteyen 14 gün içinde hiçbir ceza ödemeden kredi kullanmaktan vazgeçebilecek. Bankalar kredi kullanmadan önce sizi faiz, masraf ve toplam ödeme bilgilerini içeren bir ön sözleşmeyle de uyarmak zorunda. Hatta bankalar artık böyle bir ön sözleşmeyi yazılı olarak alıyor. Aslında son dönemlerde bankalar bu yönetmeliğe uygun olarak sözleşmelerini ve prosedürlerini güncelledi. Örneğin dosya masrafı tahsis ücreti oldu. Sigorta yaptırmak zorunlu olmasa da bankalar bu konuda ısrarcı olabiliyor. Peki tüketici olarak yasal düzenlemenin ne olduğunu bilmek ister misiniz?

Devamını Gör