En avantajlı faiz oranı hangi bankada?

cemdisbudak

Banka sayısına bakıp, bankaların sürekli olarak en düşük faiz oranını verip müşteri çekmek için yarıştığını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Bankalar hem yaptıkları yıllık planlama gereği hem de mali şartlardan dolayı bazen de sadece markayı tutmak istedikleri yer açısından farklı faiz oranları sunabilir.

Hiçbir zaman en iyi faiz oranları şu bankadadır diye kesin bir yargıya varamayız. Bankalar sürekli olarak hem kredi faiz oranları hem de mevduat faiz oranlarında birbirlerinden daha avantajlı fiyatlar sunabilirler. Özellikle yaptıkları kampanyalarla belli iş gruplarını hedef alarak onlara özel uygun oranlar verebilirler.

Bankalar belli dönemlerde de kampanyalar düzenleyebilirler mesela bayram kredisi, tatil kredisi, eğitim kredisi gibi ihtiyaç dönemlerine özgü kampanyalar da düzenleyebilirler. Hatta bazı bankalar kişiye özel faiz oranları uyguluyor mesela sizin KKB puanınız 1700 ise size puanı 1100 olan kişi ile aynı oranı vermiyor. Bireysel bankacılık alanında bankalar da bunun gibi gelişmeler yaşıyor ve uygun kampanyalar düzenliyorlar.

Krediye uygulanan faiz oranları tutarı geri ödemeyi planladığınız taksit sayısına göre de değişebiliyor. Örneğin bir banka aslında müthiş bir faiz oranıyla kampanya yapabilir ama bu kampanyadaki oran eğer sadece 12 ay vadeli kredilerde ise ve sizin ödeme gücünüzü bu şekliyle aşıyorsa size bir faydası olmayacaktır.

Bankaların özel durumları da düşük faiz ile kredi vermelerinin nedeni olabiliyor. Mesela A bankası yatırımcılara kullandırmak üzere yurt dışı para kaynaklarından fon sağlayabiliyor. Ve yatırımcılara bu krediyi düşük orandan kullandırtabiliyor.

Peki her an her banka en avantajlı olabiliyorsa, nasıl takip edeceğiz de uygun krediyi kullanacağız diyorsanız cevap basit; kredi karşılaştırma siteleri. Zahmetsizce tüm bankaların oranlarını görebileceğiniz, geri ödeme ve taksitleri de görebileceğiniz ve en önemlisi karşılaştırabileceğiniz bu siteler aracılığıyla online olarak avantajlı kredi fırsatlarını görebilirsiniz. Hemen kredi oranlarını karşılaştırmak, sizin için en avantajlı olanı bulmak istiyorsanız tıklayın.


cemdisbudak
Cem Dişbudak
70 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar