Tüketici kredileriyle ilgili yeni düzenlemeler

tugbahacibayramoglu

Resmi Gazete’de yayımlanan Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği’ne göre kredi tüketiciler, 14 gün içinde gerekçe göstermeden, cezai şart da ödemeden tüketici kredisi sözleşmesinden cayabilecek. Yine borcunu erken ödeyene indirim yapılacak, sigorta yapma zorunluluğu olmayacak ve kredi hesabından ücret alınmayacak.

İçindekiler

Kredi hesabı için para ödenmeyecek

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre sözleşme formları en az 12 punto büyüklüğünde olacak. Tüketici isterse 14 gün içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeden ve cezai yükümlülük de ödemeden kredi almaktan vazgeçebilecek. Kredi için açılan hesaptan ücret talep edilmeyecek. Bu hesap müşterinin herhangi bir talebi olmaması durumunda kredi ödemesi ile birlikte kapanacak. Tüketici kredisi sözleşmelerinde efektif yıllık faiz oranının yer alması da zorunlu olacak.

Erken ödeyene indirim var

Bir başka düzenleme de erken ödemelerle ilgili. Yeni düzenlemeye göre kredisini erken ödeyene gerekli indirim yapılacak. Buna göre tüketici vadesi gelmemiş kredi borcunun tamamını ya da bir kısmını erken ödeyebilecek. Bu durumda banka gerekli indirimi yapmakla yükümlü olacak. Faizin tamamının ya da bir kısmının peşin olarak tahsil edildiği kredilerde, tüketicinin erken ödeme yapması halinde akdi faiz oranı üzerinden indirimi yapmak üzere bir sistem kurmakla yükümlü olacak.

Sigorta zorunluluğu yok

Tüketicinin yazılı olarak talebi olmadan kredi ile ilgili sigorta yaptırılmayacak. Tüketicinin sigorta yaptırmak istemesi halinde istediği sigorta şirketinden sigorta yaptırması kabul edilecek.

Temerrüde düşmesi durumunda

Tüketici kredisi sözleşmelerinde tüketicinin taksitleri ödemede temerrüde düşmesi durumunda kredi veren borcun tamamının iflasını talep etme hakkı istemişse şöyle bir uygulama yapılacak. Tüketicinin kredi taksitlerinin en az iki tanesini ödemede temerrüde düşmesi halinde kullanılabilecek. 30 gün için tüketiciye muacceliyet uyarısı yapılması zorunlu olacak.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1449 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar