Kredi masraflarınızı hukuki prosedürleri yerine getirdiğiniz taktirde almanız mümkün olabilir. 1.273 TL ve altındaki kesintiler için iade talebinize önce bağlı bulunduğunuz ilçe tüketici hakem heyetine yapmanız gerekir. Zaten genel olarak onların elinde bu tür kesintiler için dilekçe örneği bulunur. Nüfus cüzdanı fotokopiniz, dilekçeniz, kredi sözleşmeniz ve kredi masrafınızın dekontuyla birlikte müracaat edebilirsiniz.

İçindekiler

Tüketici Hakem Heyetine başvurun

Bu süreçte istediğiniz sonucu alamazsanız mahkeme de açabilirsiniz. Ancak eğer kredi masrafı kesintisi 1.273 TL’nin üzerindeyse tüketici hakem heyetine başvurmak ve mahkeme açmanın yanı sıra iade tutarlarını icraya koyarak tahsil etmeniz gerekir.

Emsal kararlar var

Konuyla ilgili ayrıntıları bankalardan dosya masrafınızı geri alabilirsiniz başlıklı yazımızda belirtmiştik. Orada da ilgili kanun maddelerinden örnekler vermiştik. Çünkü konuyla ilgili Türkiye’nin pek çok şehrinde açılmış ve kazanılmış karar örnekleri var. Bu yüzden emsal kararlarla birlikte yapılan başvurularda gereken evrakları verenlerin mahkemeyi kaybetme ihtimali pek olmuyor.

Kredi sözleşmenizi atmayın

Sadece biraz uğraşmanız ve belgelerinizi saklamış olmanız gerekir. Kredi sözleşmeniz ve dekontlarınız yasal veri açısından önemli. Bu tip evrakları saklamak faydalı. Bu arada konuyla ilgili pek çok şirket türedi. Sizin yerinize tüm yasal işlemleri başvuruları yapıp avukatları aracılığıyla mahkeme masraflarını geri alıyorlar. Ancak şirketlerin güvenilir olup olmadığını incelemenizi tavsiye ederim.

Bu arada geçmişe yönelik olarak kredi borçlarınızı da yine yukarıdaki işlemler doğrultusunda geri alabilirsiniz. Örneğin 2008 yılında kullandığınız bir taşıt kredisinin ödemesini 2012 yılında bitirdiniz. Bu kredinin de masrafını geri alma hakkınız var. Geriye yönelik 10 yıl boyunca itiraz hakkınız bulunuyor.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN