Vize konusunda hemen her hafta bir ülkeyle anlaşma yapılıyor. Son olarak da Kolombiya ile imzalanan vizelerin karşılıklı kaldırılması anlaşması, Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı ve resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Artık Kolombiya’ya gitmek isteyenler Türkler, pek çok Güney Amerika ülkesinde olduğu gibi vize almadan seyahat edebilecekler. Vizesiz seyahat edebileceğiniz diğer ülkelere göz atmak için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Oldukça zengin maden yataklarına ve tarım ürünlerine sahip Kolombiya ekonomisi son yıllarda önemli bir gelişme göstermekte. Dünyanın en büyük karanfil üreticisi olan Kolombiya, aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci kahve üretici olan ülkesi. Ülke ekonomisi tarıma dayanmakta aynı zamanda dünyanın en değerli zümrütleri de bu topraklardan çıkıyor. Ülkenin başkenti Bogota.

 

İçindekiler

Aralık-Mart arası ya da Temmuz-Ağustos’ta gidin

İspanyolca konuşulan ülke, ekvator çizgisine yakın olduğu için yüksek olmayan yerleri dışında tüm yılı sıcak geçiriyor. Ancak yağışları da gözönünde bulundurursak enuygun seyahat dönemleri Aralık ve Mart ayları arası ya da Temmuz-Ağustos arası dönem. Suç oranı yüksek ve de belli bölgelerde gerilla savaşı yaşandığı için turistik yerler dışındaki bölgeleri gezmenizi önermiyoruz.

Dalış için harika

Ancak turistik amaçla gezilecek, dalış yapılacak çok yerler var. Bunların başında Medellin geliyor. Medellin turistik gezi anlamında Kolombiya’nın en doyurucu şehri. Geniş meydanları, modern müzeleri ve parkları, lüks caddeleriyle turistik bir şehir.

Cartagena ve Santa Marta...

Okyanusa kıyısı olan bu ülkede Karayip kıyılarında deniz keyif yapmadan da dönmeyin. En güzel plajları Tayrona Ulusal Parkı içinde yer alıyor. Cartagena ve Santa Marta da, Karayip atmosferi bulabilirsiniz. Dalış konusunda çok ucuz. Taganga şehrinde bir haftada dalış eğitimine sıfırdan başlayıp ileri seviyeye çıkabilirsiniz.

Kahve diyarından kahve alın

Kahve üreticisi bu ülkeden kahve almadan ya da kahve içmeden dönmek olmaz. Dünya kahve üretiminin yüzde 12’si Kolombiya’ya ait. En ünlü markası Juan Valdez.

Salsa sevenler...

46 milyon nüfuslu ülkenin bir başka ünlü ürünü çiçekleri. Özellikle karanfil ve orkideler. Kolombiya, ABD’nin ithal ettiği çiçeklerin yüzde 70’ini karşılıyor. Bu arada ünlü şarkıcı Shakira’nın da Kolombiyalı olduğunu hemen hatırlatalım. Salsa yapmayı sevenler için de harika bir ülke... Özellikle de karnaval zamanları...

Konaklama ve yiyecek içecek konusunda pahalı bir ülke değil. Kolombiya’ya seyahat etmek istiyorsanız hemen enuygun uçak bileti ve otel sayfamızı tıklayarak bilet satın alıp, otel rezervasyonu yapabilirsiniz.

 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1545 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 15 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar