• Anasayfa
  • Bilgi
  • Kış lastiği kullanmak, yakıt tüketimini artırır mı?

Kış lastiği kullanmak, yakıt tüketimini artırır mı?

dincerkeskinpala

Geçtiğimiz yıllarda küresel ısınma konusunu konuşurken, 2012 yılı ile beraber mevsimlerin yerine geldiğini görüyoruz. Kış şartları bu yıl ağır şekilde yüzünü göstermeye başladı. Kar yağışı bir çok ilde hayatı olumsuz yönde etkilerken, araç kullananlar için de sıkıntılı günlerin yaşanmasına neden oldu ve olmaya devam ediyor. Hal böyle olunca, araç sahipleri kış lastiği kullansam mı diye düşünmeye başladı. Ben de lastikcimle konuşmamdan sonra bu konuyu sizlerle paylaşmak istedim. En çok merak edilen soruların cevaplarını hatırlayalım beraber.

İçindekiler

Kış lastiği sadece karlı ve buzlu zeminlerde mi kullanılır?

Kış lastikleri tüm bir kış sezonu boyunca, ekim ayında takılıp nisan ayında çıkarılabilecek ve bu süre içerisinde kötü hava koşullarından dolayı oluşabilecek risklere karşı sizi güvenle koruyacak lastikler olarak adlandırılıyor. Dolayısıyla kış lastikleri karlı ve buzlu zeminlerde yere tutunmayı sağlayıp zorlu kış koşullarına çok mükemmel cevap verebiliyorlar. Aynı zamanda, kuru ve ıslak zeminlerde ise performanslarında herhangi bir azalma olmaksızın güvenle kullanılıyorlar. Islak zeminlerde ise suyu en hızlı biçimde tahliye ederek ve lastiğin yolla temasının devamlı olmasını sağlayarak aquaplaning (suda kızaklama) riskini en aza indirir.

Kış lastiklerinin standart lastiklere göre avantajı var mı?

En önemli avantajı düşük sıcaklıklarda özelliğini kaybetmeyen özel sırt karışımı ile kış koşulları için üretilmiş olmalarıdır. Ayrıca sırt desenin ve omuz bloklarının dişli yapısı karlı zeminlerde ilave çekiş sağlar. Bunun yanısıra özellikle silikali sırt karışımı ve kılcal kanallı blok yapısı kullanılarak ıslak zeminde mükemmel yol tutuş sağlıyor.

Normal lastiklere göre farklı sırt desen tasarımı ve sırt karışımı ile hazırlanan kış lastikleri özellikle sıfırın altındaki hava sıcaklıklarında bile yumuşak ve dayanıklılığını koruyacak bir yapıya sahip olarak niteleniyor.

Karlı ve buzlu zeminlerde lastiğin, yola tutunmasının ve çekiş yeteneğinin standart lastiklere göre daha iyi olması için, sırt desen tasarımı ince lameli ve geniş bloklu olarak tasarlanmış. Kış lastiklerinde bulunan kış şartları için tasarlanmış özel omuz profili ıslak ve karlı zeminlerde yüksek yol tutuş elde edilmesini sağlıyor.

Kış lastikleri yakıt tüketimini artırır mı?

Kış lastikleri hakkında da yanlış bilinen bazı özellikler var. Sürekli kar ve buzla kaplı yolları olan bölgelerde yaşamıyorsanız, kış lastiği kullanmanın bir anlamı olmaz; Yeterli diş derinliğine sahip oldukları sürece, yeni yaz lastikleri tüm kış koşulları için yeterlidir; Kış lastiğinin performansı diş derinliğine bağlı değildir; Kış lastiklerinin nasıl ve hangi sıraya göre takıldığı önemli değildir; Kış lastikleri yüksek hızlarda çok iyi performans göstermez; Kış lastikleri konforsuz bir sürüşe neden olur; Kış lastikleri aracın yakıt tüketimini artırır gibi söylemler pek gerçekçi değildir.

Aracın yakıt tüketimi artırmak istemiyorsanız bazı standart kurallara uymanız gerekiyor. Bu konuda bilmeniz gerekenler;

- Motoru ısıtmak için fazla zaman harcamayınız. Modern motorlarda gerekli değildir.

- Ani ve hızlı kalkışlardan kaçınınız.

- Mümkün olduğu kadar 90 km/h ve altında sürünüz.

- Sıkışan trafiği ve trafik ışıklarını sezinleyerek, yumuşak bir şekilde hızlanın veya yavaşlayınız.

- Bagajınızı boşaltınız. Bagajınızda bulunan her fazlalık aracınızın ağırlığını gereksiz yere artıracaktır.

- Aracınızı, herhangi bir hız için motorun sarsıntılı ve düzensiz çalışmayacağı mümkün olan en yüksek viteste kullanınız.

- Hızınızı sabit tutmaya çalışınız. Uzun düz yol kesimlerinde varsa aracın cruise (seyir) kontrol sistemini kullanınız.

- Kalkışlarda, sürüş sırasında ve vites değiştirirken ani gaz vermeyin. Ani hızlanma ve duruşlar yapılan agresif sürüşte, ölçülü sürüşe göre yüzde 20 daha fazla yakıt tüketiliyor.
- Özellikle şehir içinde çok sert gaz ve fren kullanımından kaçının. Daha az yakıt tüketimi için, hızlanırken gaz pedalına yavaş yavaş basın.
- Hareket halindeyken aracın penceresi kapalı olmalı ya da hava değişimini sağlayacak kadar açılması, azımsanamayacak ölçüde yakıt tasarrufu sağlar.
- Aracın bakımı zamanında yaptırılmalı. Uygun şekilde bakımı yapılmayan her bir parça yakıt tüketimini artırır.
- Otomobilin yakıt verimliliğinde lastik kullanımı da önemlidir. Mevsime ve yol şartlarına göre uygun lastik kullanımının yakıt tüketimini yüzde 5-10 arasında etkiler.


Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN