Kerpe hakkında bilmen gereken her şey

ipekincir

Güzel bir hafta sonu tatiline ne dersin? İstanbul ve Ankara’ya yakınlığından dolayı Kerpe her yıl binlerce ziyaretçi ağırlıyor. Yemyeşil doğası, masmavi denizi, incecik kumları ve mavi bayraklı plajları ile Ege sahillerini aratmayacak bir güzellik sunuyor. Yılın her dönemi tercih edilen Kerpe yaz aylarında denizseverler tarafından tercih edilirken bahar ve kış aylarında doğa ve kamp tutkunları tarafından sıkça tercih ediliyor.

Muhteşem bir doğaya sahip olan Kerpe gezisine çıkmadan önce bölge hakkında bize en çok sorulan birkaç soruyu senin için yanıtlamaya geldik.

Kerpe'nin denizi dalgalı mı?

Kuzeyden gelen rüzgarlara kapalı yapısı sayesinde Kerpe denizinin dalgalı bir yapısı bulunmuyor. Hatta denizin sığ oluşu ve çabuk derinleşmemesi çocuklu aileler ve yüzme bilmeyenlerin tarafından tercih edilmesine neden oluyor.

İstanbul-Kerpe arası kaç saat?

İstanbul- Kerpe arası 165 kilometre. Yaklaşık olarak iki, iki buçuk saat sürüyor.

Kerpe’nin neyi meşhur?

Kerpe denilince akla ilk gelen şey yoğurt. Aynı zamanda süsleme taşları ve beziyle de adından sık sık bahsettiriyor.

1. Kerpe hakkında bilgiler

Kerpe Kayalıkları

Antik ismi Kalpe olan ve geçmişi 5. yüzyıla kadar uzanan Kerpe, Kocaeli’nin kandıra ilçesine bağlı Batı Karadeniz’e kıyısı bulunan küçük bir yerleşim yeri olarak karşımıza çıkıyor. Asırlardır pek çok uygarlığa doğal limanlık yapmış bu tarihi kasabanın geçmişi antik çağa uzanıyor.

Tarihi kadar doğal güzelliğiyle de büyüleyen Kerpe’ye, yemyeşil çam ormanlarının arasından geçerek ulaşıyorsun. Yarın aya benzeyen bir koya ve kartpostaldan çıkmış güzelliğe sahip Kerpe’nin en önemli özelliğinden biri de 150 metreye kadar olan sığ denizi. Bölge her ne kadar Karadeniz sahilinde olsa da rüzgar almayan bir koyda olduğu için Karadeniz’in dalgalarından pek etkilenmiyor ve denize insanlar tarafından çok seviliyor.

2. Kerpe nerede?

Kerpe kayalıkları Kerpe Kocaeli Türkiye

Kerpe, Kocaeli’nin Kandıra ilçesi sınırlarında yer alıyor. Kandıra ilçe merkezine 20 dakika, İzmit şehir merkezineyse 1 saat uzaklıkta.

İpucu: Otobüs biletini ENUYGUN'dan kolayca alabileceğini unutma! Otobüs biletinde değişiklik ve iptal işlemlerini tek tıkla yapabilir, farklı firma ve seferleri karşılaştırabilirsin. Yola çıkmaya hazırsan Kerpe otobüs bileti almak için tıkla!

Otobüs Bileti

3. Kerpe’ye ne zaman gidilir?

Sahilin drone görüntüsü. Kerpe/Kocaeli/Türkiye

Yılın dört mevsimi farklı güzellikler sunan Kerpe, sana unutulmaz bir tatil deneyimi sunuyor. İlkbahar ve yaz aylarında uyanan doğa ve deniz sezonunun açılması ile mavi bayraklı denizin keyfini çıkarabilir sıcacık kumlardan Karadeniz’in serin sularına girebilirsin.

Sonbahar ve kış aylarında ise sararan yapraklar ve karla üstünü örten doğa içerisinde kamp yapabilir, muhteşem kareler yakalayabilirsin.

4. Kerpe’ye nasıl gidilir?

Kerpe’ye, İstanbul’dan gitmek için otogardan kalkan Kandıra otobüslerine binmen gerekiyor. Otobüsler sık aralıklar ile kalkarken, Kandıra’ya vardıktan sonra Kerpe’ye giden minibüslere binebilirsin.

5. Kerpe’de ne yapılır?

Kartal Kayalıklar

Dalga sörfü ile Karadeniz’e meydan oku: Kerpe, Karadeniz’in hırçın dalgalı denizine kıyısı olan bir tatil cenneti. Denizi dalga sörfü için İstanbul’dan fazla uzaklaşmak istemeyenlere harika bir alternatif sunuyor. Özellikle de sörf sporuna yeni merak salanlar için burası adeta bir başlangıç etabı niteliğinde.

Stand up paddle board/kürek sörfü deneyimi: Kerpe’de sörfe cesaret edemeyenler ya da başlangıç için daha farklı bir deneyim arayanlar için de stand up paddle board yani kürek sörfü yapma imkanı bulunuyor. Kürekle dengeni sağlayarak suda süzülerek sörf yapmanın tadını çıkarabilirsin.

Bisiklet turuyla kasabayı keşfet: Kerpe seyahatin sırasında kendi bisikletini yanına alarak ormanlık bölgelerde kendine ait bir bisiklet turu rotası oluşturabilirsin.

Mavi bayraklı sularda serinle: İstanbul ve Ankara’ya yakın bir konumda bulunan Kerpe, özellikle bahar ve yaz aylarında hafta sonu tatili için çok sayıda insanı ağırlıyor.

6. Kerpe'de nerede denize girilir?

Kerpe Halk Plajı

Kerpe halk plajı

İçinizi ısıtacak güneşi, masmavi denizi ve incecik kumsalı ile seni Kerpe Halk Plajı karşılıyor. Her yıl binlerce kişiyi ağırlayan bu plajın denizi mavi bayraklı. Misafirlerinin her türlü istek ve ihtiyaçlarına cevap veren plajın içerisinde duş, soyunma kabini, acil durum hizmetleri ve engelli misafirler için de uygun alanlar bulunuyor. Denizin çabuk derinleşmemesi ve sığ yapısı ise çocuklu aileler ve yüzme bilmeyenler tarafından çok seviliyor. Plaja kendi kamp sandalye ile gidebileceğin gibi, işletmeden şezlong ve şemsiye kiralayabilirsin.

Konum Linki

Kadınlar Plajı (Miço Koyu)

Kerpe kadınlar plajı

Kız arkadaşlarınla deniz keyfi yapmaya ne dersin? Miço Koyunda yer alan Kadınlar Plajı sadece kadın misafirlerini ağırlıyor. 700 şezlong kapasitesine sahip olan plaj geniş bir alana yayılıyor ve kadınlar tarafından çok seviliyor. Plajda kafe, büfe, yürüyüş rotaları, spor sahaları, duş, tuvalet, soyunma kabinleri, voleybol sahası, piknik yerleri ve mescit bulunuyor. Ayrıca Karadeniz’in dalgalı ruhuna önlem olarak da kadın cankurtaranlardan oluşan bir ekip bulunuyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Plaja 8 yaşından büyük erkek çocuklar kabul edilmiyor.

Kumcağız Halk Plajı

Kumcağız halk plajı

Mavi bayraklı denize sahip olan Kumcağız Halk Plajı, Kefken ile Kerpe sınırları arasında bulunuyor. Kerpe’de denize nerede girilir sorusuna verilen ilk cevaplardan olan Kumcağız Halk Plajının denizinin hemen bitişiğinde Kumcağız Deresi bulunuyor. Cankurtaran ve sağlık hizmetleri bulunan plajın, denizinin durgun yapısı çocuklu aileler ve yüzme bilmeyenler tarafından çok seviliyor. Şezlong ve şemsiye kiralama olanağı bulunan plajda tuvalet, duş, büfe ve kafe gibi tüm istek ve, ihtiyaçlarını karşılayacağın olanaklar bulunuyor.

Konum Linki

7. Kerpe'de ne yapılır? 

Unutulmaz bir kamp deneyimi yaşa

Kerpe'de kamp

Kerpe, İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerden kamp yapmak için çok tercih ediliyor. Yılın her ayı ayrı bir güzelliğe bürünen Kerpe’de belirli bir ücret karşılığında özel tesislerde kamp deneyimi yaşayabileceğin gibi orman içerisinde uygun bir yerde de kamp deneyimi yaşayabilirsin.

Yazar Notu: Kartal Kayalıkları ve Kerpe Plajı yakınlarında bulunan alanlarda ücretsiz kamp yapabilirsin.

Doğal havuzda dalış yap

Kefken, Kerpe, Bağırganlı, Kandıra bölgesi Türkiye'nin kıyı bölgesi kayalıkları ve gün batımı

Kaya Havuzu, Kıncıllı Köyü civarında bulunan Kerpe ile Sarısu sınırları arasında konumlanıyor. Deniz sularının kayalıkların arasına hapsolmasıyla oluşan doğal kaya havuzu derin suda yüzmekten keyif alanlar ve dalış severlerin ilk tercihleri arasında yer alıyor.

Muhteşem manzarası ile güneşin batışını izlemek için tercih edebileceğin Kaya Havuzuna gitmek biraz zor. Havuza ulaşmak için Kerpe’den Sarısu’ya saptıktan sonra ormanlık bir istikamet boyunca iki kilometre yolculuk etmen gerekiyor. Ardından yolun kalanında aracını park edip dik bir yokuşu tırmanman gerekiyor. Eşsiz bir deneyim yaşayacağın Kaya Havuzunda herhangi bir tesis bulunmuyor. Tüm istek ve ihtiyaçlarını yanına almayı unutma.

İpucu: Bu rota için araç kiralamak iyi bir fikir! Ekonomik, lüks, aile boyu araçları günlük, haftalık, aylık veya uzun dönem kiralayabilirsin. ENUYGUN’un avantajlı araç kiralama seçenekleri için tıkla!

Araç Kiralama

Kartal Kayalıkları’nda günü batır

bahar mevsimi Karadeniz kıyısındaki tatil beldesi Kerpe'nin kayalıkları

Kerpe denince akla ilk gelen noktalardan biri Kartal Kayalıkları. Karadeniz’in amansız dalgalarının oluşturduğu, denizin içinden uzanan Kartal Kayalıkları günü batırmak için eşsiz bir yer. Kayalıklar Kerpe Plajı yakınlarında bulunuyor. Hem eşsiz manzara fotoğrafları hem de kızıl güneşin yüzünü öptüğü kareler yakalayabilirsin.

Eski Kerpe Burnu

Eski Kerpe Burnu

Kartal Kayalıklarına benzer şekilde olan Eski Kerpe Burnu, Kerpe merkezine yaklaşık olarak 10 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Eski Kerpe Burnu falezleriyle adını duyururken, müthiş bir gün batımı manzarasına tanık olmak içinde buraya uğrayabilirsin. Bölge aynı zamanda yüzme, doğa yürüyüşü, balık tutma ve kampçılık için de çok tercih ediliyor.

Konum Linki

Bağırganlı Koyu

Kefken, Kerpe, Bağırganlı koyu

Yeşilin en güzel tonuna sahip olan Bağırganlı Koyunu, Kerpe seyahatin sırasında uğraman gereken yerler arasına yazmalısın. Bağırganlı Koyunun çok sevilmesinin nedeni mavi bayraklı ve ince kumlu muhteşem bir denize sahip olması. Bağırganlı Koyu, Kandıra merkeze 11 km, Kocaeli il merkezine 60 km uzaklıkta.

Konum Linki

Kandıra Babatepe

Kerpe Akçakoca Bey Anıtı

Adı üstünde Babatepe’ye çıkarak 220 rakımlık seyir tepesinden büyüleyici bir Kerpe manzarasına şahit olabilirsin. Ayrıca mini bir kültür turizmi yapmak istersen Akçakoca Bey’in anıt mezarına da uğrayabilirsin.

Konum Linki

Sana bir sonraki rota önerimiz Kerpe’ye bir saat uzaklıkta bulunan Kocaeli. Kocaeli’de gezilecek yerleri öğrenmek için yazıya tıkla!


ipekincir
İpek İncir
477 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN