İstanbul’a yakın, güzel plajı olan ve mavi bayraklı bir tatil yeri arayışındaysan Kocaeli’nin Bodrum'u kabul edilen Kerpe seni bekliyor. Dalga sörfünden kampçılığa kadar pek çok doğa sporunu deneyimleyebileceğin eşsiz bir günübirlik tatil seçeneği. Hadi o zaman Kerpe’yi birlikte keşfedelim.

Önemli not: Bu içerikte yer verilen fiyatların tamamı 2023 yılı ocak ayına aittir.

Kerpe Kayalıkları

Uçak Bileti

Kerpe tarihi

Kocaeli ve civar illerden gelenlerin gözde tatil merkezi, İstanbul’a yakın kamp yerleri arayanların ilk tercihi Kerpe. Asırlardır pek çok uygarlığa doğal limanlık yapmış bu tarihi kasabanın geçmişi Antik Çağ’a uzanıyor. O zamanki adıyla “Kalpe” çanak çömlek anlamına geliyordu. Milattan önce 5. yüzyıldan bu yana ayakta kalan Kerpe, bugün kampçıların, deniz severlerin, doğa aşıklarının vazgeçemediği adreslerden.

Kerpe nerede?

Karadeniz’e kıyısı olan tarihi bir liman kasabası Kerpe, Kocaeli’nin Kandıra ilçesi sınırlarında yer alıyor. Rota, Kandıra ilçe merkezine 20 dakika, İzmit şehir merkezineyse 1 saat uzaklıkta.

Konum Linki

Kerpe’ye nasıl gidilir?

Kerpe’ye İstanbul’dan seyahat edeceksen toplu taşımayı kullanabilirsin. Harem otogarından kalkan otobüslerle iki saatlik bir yolculukla Kandıra’ya varabilirsin. Otobüsler 30 dakikada bir kalkıyor. Kandıra otogarına vardıktan sonra Kerpe’ye giden minibüslere binebilirsin.

İzmit’ten yola çıkacaksan Kocaeli-Kerpe hattında seferler yapan 800K hattı ile hafta sonu 07.10’da başlayan seferlerle Kerpe’ye rahatlıkla ulaşabilirsin. Her 20 dakikada bir kalkan 800K otobüsünün biletleri 26 TL. Hafta içiyse 07.00’de hareket eden 800CK ile Körfez, Derince ve İzmit üzerinden Kerpe’ye ulaşabilirsin.

Kendi aracınla ya da araç kiralama vasıtasıyla da İstanbul ve civar illerden Kerpe’ye Gidebilirsin. Tem Otoyolu’ndan Kandıra gişelerine vardıktan sonra ödeme yapıp Kandıra istikametine sapmalısın. Ardından Kefken yolunu takip ederek yol ayrımına vardığında soldaki çıkıştan ilerleyerek Kerpe’ye ulaşabilirsin. Kerpe’ye özel araçla yolculuk İstanbul’dan yaklaşık 1 saat 40 dakika, İzmit’ten ise 35 dakika sürüyor. Kerpe çevresinde Kefken gibi görülebilecek pek çok yer olduğu için mutlaka kendi aracınla seyahat etmeli ya da araç kiralamalısın.

Kartal Kayalıklar

Kerpe’ye ne zaman gidilmeli?

Yaz tatili döneminde kalabalığın içine girmek istemiyorsan Kerpe’ye gitmek için daha sakin olan sezon dışı tarihleri tercih etmelisin. Denizin ısınmaya başladığı nisan, mayıs ya da yaz sonu eylül, ekim gibi Kerpe’nin eşsiz doğasının tadını çıkarabilirsin. Haziran, temmuz ve ağustos gibi sezonun yoğun olduğu vakitlerde geleceksen de planını hafta içine denk getirmende fayda var.

Nerede kalmalı?

Genelde Kerpe’yi ziyaret edenler günübirlik hafta sonu tatilleri planladıkları için çoğunlukla kamp kurmayı tercih ediyorlar. Fakat bölgedeki plajların yakınlarında her bütçeye uygun otel ve apart bulunuyor. Kerpe otelleri arasından bütçene uygun bir tanesini seçebilirsin.

Bonus öneri: Konaklamanı önerdiğim otel

Alper Apart Otel

Kerpe Kartal Kayalıkları’na 0.7 kilometre mesafede bulunan apart otel denize oldukça yakın. Ailelerin rahatlıkla tercih edebileceği Alper Apart Otel, hayvan dostu bir işletme. Otele giriş için bir zaman kısıtlaması bulunmuyor. Oldukça işlevsel bir konumda bulunan otelin Kadınlar Plajı’na uzaklığı 10 dakikayken, Kartal Kayalıkları’na 11 dakika ve Kerpe Plajı’naysa 1 dakikalık yürüme mesafesinde.

Konum Linki

Kerpe’de yapılacaklar

Dalga sörfüyle Karadeniz’e meydan oku

Kerpe, Karadeniz’in hırçın dalgalı denizine kıyısı olan bir tatil cenneti. Denizi dalga sörfü için İstanbul’dan fazla uzaklaşmak istemeyenlere harika bir alternatif sunuyor. Özellikle de sörf sporuna yeni merak salanlar için burası adeta bir başlangıç etabı niteliğinde.

Stand up paddle board/kürek sörfü deneyimi

Kerpe’de sörfe cesaret edemeyenler ya da başlangıç için daha farklı bir deneyim arayanlar için de stand up paddle board yani kürek sörfü yapma imkanı bulunuyor. Kürekle dengeni sağlayarak suda süzülerek sörf yapmanın tadını çıkarabilirsin.

Kerpe'de kürek sörfü

Bisiklet turuyla kasabayı keşfet

Kerpe'de bisiklet turu

Yazlık yerlerde yakın mesafe seyahatlerinde özel aracını kullanmak yerine bisiklet tercih edebilirsin. Özellikle Kerpe’nin ormanlık bölgelerinde kendine ait bir bisiklet turu rotası oluşturabilirsin.

Mavi bayraklı sularda serinle

Kerpe’ye Karadeniz’in Bodrum’u diye boşuna demiyorlar. Kerpe’nin çoğu İzmitli için yazlık denince akla ilk gelen lokasyon olmasının sebebi de yumuşak kumlu plajları ve mavi bayraklı denizleri. Burası İstanbul’a yakın oluşuyla da özellikle bahar ve yaz aylarında hafta sonu tatili için cazibe merkezi haline geliyor.

Kerpe Halk Plajı

Kerpe halk plajı

Kerpe Halk Plajı’nın halk plajı olduğuna bakmamak lazım, son derece konforlu bir deniz keyfi sunuyor. Duşlar ve soyunma kabinleri herkese açık, ücretsiz. Ayrıca tuvalet, bisiklet parkı, acil durum hizmetleri ve engelli misafirler için de uygun alanlar mevcut. Deniz keyfi yapanlara rahatsızlık verilmemesi ve çevrenin korunması adına mangal yasağı var. Deniz mavi bayraklı. Ayrıca iyi yüzme bilmeyenlere ve çocuklu ailelere uygun derinlikte. Sahil kum olduğu gibi denizin zemini de kumluk. O nedenle çok rağbet görüyor ama sahil geniş olduğu için kapasitesi de fazla. Şezlong ve şemsiye kiralama olanağı olsa da 30 TL vermek istemezsen, oturmak için kendi havlu ve hasırını götürebilirsin. Yine de yer bulmakta güçlük çekebilir, yer bulduğunda da kalabalıktan bunalabilirsin. Aracınla gidersen plaj dışındaki ücretli otoparktan yararlanabilirsin. Halk plajı olduğu için plaja girişler ücretsiz.

Konum Linki

Sosyete Plajı

Kerpe sosyete plajı

Halk plajının hemen yanında yer alıyor. Halk plajından farklı olarak kumla kaplanmış beton bir zeminden denize giriliyor, dolayısıyla da kum plajı tercih edenler daha fazla olduğu için sosyete plajı nispeten daha sakin. Kalabalıktan sıyrılıp daha huzurlu bir deniz keyfi arayışındaysan sana uygun bir yer ama sosyete adının hakkını verecek kadar da tuzlu. Şezlong ve şemsiye kiralama bedeli 60 TL. Sosyete plajında duş, tuvalet, soyunma kabini ve kafe mevut.

Konum Linki

Kadınlar Plajı (Miço Koyu)

Kerpe kadınlar plajı

Denizin keyfini kız arkadaş grubunla çıkarmak istiyorsan Miço Koyu’nda yer alan Kadınlar Plajı Kerpe’de ilk tercihin olacak. Sadece kadınlar kabul ediliyor ama 8 yaşından küçük erkek çocuğun varsa sana eşlik edebilir. Kadınların konforlu ve güvenli bir ortamda kafa dinleyebileceği bir plaj. Büyük ilgi görse de 700’ü aşkın şezlong kapasitesiyle talebi karşılıyor. Plajda kafe, büfe, yürüyüş rotaları, spor sahaları, duş, tuvalet, soyunma kabinleri, voleybol sahası, piknik yerleri ve mescit bulunuyor. Ayrıca Karadeniz’in dalgalı ruhuna önlem olarak da kadın cankurtaranlardan oluşan bir ekip mevcut. Plaja dışarıdan yiyecek içecek sokabilirsin.

Kendi aracınla ya da kiraladığın araçla seyahat edeceksen otoparkı kullanabilirsin. Girişler ücretsiz olsa da şezlong ve şemsiye kiralama ücrete tabi. İşletmeye girişler 09.00 ile 19.00 saatleriyle sınırlı olduğu için planını buna göre yapmanda fayda var. Konum olaraksa Kerpe ile Kefken hattı üzerinde bulunuyor. Körfez, Derince, Başiskele, Kartepe, İzmit ve Gölcük’ten kalkan servislerle tam 90 TL, öğrenciysen 80 TL karşılığında yolculuk yapabilirsin.

Konum Linki

Kumcağız Halk Plajı

Kumcağız halk plajı

Kocaeli Belediyesi’nin yönetiminde bulunan Kumcağız Halk Plajı, Kefken ile Kerpe sınırları arasında bulunuyor. Denizi mavi bayraklı ve denizin hemen bitişiğinde Kumcağız Deresi bulunuyor. Kerpe sahillerindeki en sakin sulara sahip Kumcağız Plajı yüzmeyi yeni öğrenenler ya da çocuklu aileler için ideal. Cankurtaran ve sağlık hizmetleri de mevcut. Ayrıca engelli vatandaşların da güvenle deniz keyfi yapabileceği hizmetler bulunuyor. Kerpe bölgesinin en geniş plajı olmasının yanı sıra sahilinin ince taneli kum kaplı oluşu da plajın popülerliğine popülerlik katıyor. Şezlong, şemsiye kiralama olanakları bulunuyor. Tuvalet ve duş da mevcut. Plaj civarında kafe ve büfe bulabilirsin. Plajın hemen yakınlarında kamp yapmaya uygun alanlar var. Diğer plajlarda da olduğu gibi hafta sonu iğne atsan yere düşmez, o yüzden hafta içini tercih edebilirsin. Özel aracınla ya da kiraladığın aracınla seyahat ediyorsan plajın otoparkını kullanabilirsin. Halk plajı olduğu için girişler ücretsiz fakat şemsiye ve şezlong kiralama için 60 TL ödemen gerekli.

Konum Linki

Kerpe lezzetlerine doy

Kerpe lezzetleri

Kerpe Diem

Sahil kenarında güzel bir deniz keyfinden sonra miden kazınınca hiç düşünmeden kapısını çalabileceğin bir mekan Kerpe Diem. Latince “Anı Yaşa” anlamındaki “Carpe Diem’den adını alıyor. Lezzetli balık menülerini deneyebileceğin gibi konaklama hizmeti de sunuyorlar. Ayrıca Kerpe’deki pek çok ücretsiz halk plajının yanı sıra Kerpe Diem Beach’te özel plajın şezlong, şemsiye, tuvalet, duş ve soyunma kabini gibi imkanlarından da yararlanabilirsin. Akşam yemeğini canlı müzik eşliğinde yiyerek hem mideni hem ruhunu doyurabilirsin. Güne güzel bir kahvaltıyla başlamak istersen de yine Kerpe Diem kahvaltısını mutlaka denemelisin. Plaj sadece yaz döneminde açık. Hafta içi 08.00 ile 02.00 saatleri arasında, hafta sonuysa 08.00 ile 03.00 arasında hizmet veriyor. İletişim ve rezervasyon için: 0262 561 22 20.

Konum Linki

Kartal Kayalıkları’nda günü batır

Kerpe Kartal Kayalıkları

Kerpe denince akla ilk gelen noktalardan biri Kartal Kayalıkları. Karadeniz’in amansız dalgalarının oluşturduğu, denizin içinden uzanan Kartal Kayalıkları günü batırmak için eşsiz bir yer. Kayalıklar Kerpe Plajı yakınlarında. Hem eşsiz manzara fotoğrafları hem de kızıl güneşin yüzünü öptüğü kareler yakalayabilirsin. Ayrıca balık tutarak kafanı dinleyebilirsin. Kartal Kayalıkları’nın yüksekliği 15, 20 metrelere varabildiği için çocuklarla seyahat ederken dikkatli olunmasında fayda var. Dikkat etmen gereken bir diğer nokta da Kartal Kayalıkları’ndan denize girmenin yasak olması. Karadeniz’in adından söz ettiren rip akıntısı burada oldukça tehlikeli. Aracınla gidersen kayalıkların arkasında konumlanan otoparkı kullanabilirsin. Kendi yiyeceğini ve içeriğini götürerek piknik yapabileceğin gibi yakınlarda bulunan food truck’tan da ihtiyaçlarını karşılayabilirsin.

Konum Linki

Doğal havuzda dalış yap

Kerpe doğal havuz

Kaya Havuzu, Kıncıllı Köyü civarında bulunan Kerpe ile Sarısu sınırları arasında konumlanıyor. Deniz sularının kayalıkların arasına hapsolmasıyla oluşan doğal kaya havuzu derin suda yüzmekten keyif alanlar ve dalış severler için uğrak bir mekan. Üstelik muntazam manzarasıyla da güneşin batışını izlemek için tercih edebileceğin yerlerden. Kaya Havuzu’nda önlem alman, hazırlıklı olman gereken şeyler var. Havuza ulaşmak için Kerpe’den Sarısu’ya saptıktan sonra ormanlık bir istikamet boyunca iki kilometre yolculuk etmen gerekli. Ardından yolun kalanında aracını park edip dik bir yokuşu tırmanmak zorunda kalacaksın. O nedenle rahat bir kıyafet ve ayakkabı tercih etmen önemli. Dikkat etmen gereken bir diğer nokta da havuz civarında herhangi bir tesisin bulunmaması. Dolayısıyla soyunma kabini, tuvalet, duş ve hatta çöp atabileceğin bir yer dahi yok. Kaya Havuzu’na giderken yiyecek içecek ihtiyacını yanına almayı unutmamalı ve dönüşte de çöplerini doğada bırakmadığından emin olmalısın.

Konum Linki

Unutulmaz bir kamp deneyimi yaşa

Kerpe'de kamp

Kerpe, İstanbul’a yakın kamp yerlerinin başında geliyor. Belirli bir ücret karşılığında özel tesislerde kamp deneyimi yaşayabileceğin gibi uygun bulduğun yerlere de kendi çadırını kurabilirsin. Özellikle Kartal Kayalıkları ve Kerpe Plajı yakınlarındaki müsait alanlarda ücretsiz kamp yapılabiliyor.

Tarihi anıta uğramadan geçme

Akçakoca Bey Anıt Mezarı

Kerpe Akçakoca Bey Anıtı

Kerpe’ye kadar gelmişken Babatepe’de bulunan Akçakoca Bey’in Anıt Mezarı’na uğramadan geçme derim. Zira Akçakoca Bey “Kocaeli’nin Fatihi” olarak da bilinir. Osmanlı Devleti döneminde Orhan Bey hükümdarlığı sırasında Kandıra’yı ele geçiren Akçakoca Bey 94 yaşında vefat etmiş ve ardından Babatepe’ye defnedilmiştir. Kocaeli’de Sapanca ve Akçakoca gibi ilçeleri fetheden Akçakoca Bey onuruna bugünkü adını almıştır. Kerpe’nin en yüksek tepesinde yer alan bu anıt mezarı ziyaret etmeden geçme.

Konum Linki

Doğa manzarasını iliklerine kadar hisset

Eski Kerpe Burnu

Eski Kerpe Burnu

Kerpe merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta konumlanıyor. Kartal Kayalıkları’na benzer şekilde Eski Kerpe Burnu da falezleriyle ilgi çekiyor. Müthiş bir gün batımı manzarasına tanık olmak için uğrayabileceğin gibi yüzme, doğa yürüyüşü, balık tutma ve kampçılık için de tercih edebileceğin yerlerin başında geliyor. Eski Kerpe Burnu civarında yerleşke bulunmadığı için tabiat dokusu, orman ve deniz bakir bir güzelliğe sahip. Özellikle nisan, mayıs aylarında yakındaki ormana kuşburnu, ıhlamur ve yemiş toplamak için gelen ziyaretçilere rastlamak mümkün. Ayrıca kamp ya da piknik yapma niyetindeysen yiyeceklerini ve içeceklerini yanında getirmende fayda var.

Konum Linki

Bağırganlı Koyu

Bağırganlı Koyu

Yolun Kerpe’ye düşerse 30 dakikalık uzaklıkta kalan Bağırganlı Koyu’nun eşsiz manzarasına şahit olmadan gitmemelisin. Taflan Koyu olarak da bilinen bu koyda mavi bayraklı bir deniz bulunuyor. İnce taneli kum sahili ve berrak deniziyle İstanbul’a yakın bu cennette tatil yapabilirsin. Yeşille mavinin kesiştiği bu koy aynı zamanda özel bir ekip tarafından temizlenip bakımlı tutuluyor. Öyle ki koy boyunca tek çöpe dahi rastlamak pek mümkün değil. Dolayısıyla yerli turistlerin yanı sıra yabancı seyyahların da tercih ettiği mekanlar arasında. Özellikle de kampçılıkla ilgilenen turistler için burası biçilmiş kaftan. Koyu çevreleyen beyaz kayalıklar Bağırganlı Koyu’nun simgesi halinde. Kandıra merkeze 11 km, Kocaeli il merkezineyse 60 km uzaklıkta.

Konum Linki

Kandıra Babatepe

Adı üstünde Babatepe’ye çıkarak 220 rakımlık seyir tepesinden büyüleyici bir Kerpe manzarasına şahit olabilirsin. Ayrıca mini bir kültür turizmi yapmak istersen Akçakoca Bey’in anıt mezarına da uğrayabilirsin.

Konum Linki

 


bengisugunaydin
Bengisu Günaydın
131 Yazı
Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Eğitim için İngiltere'ye giderek yeni keşiflere yelken açtı. Edebiyat ve seyahati birleştirdiği kariyeri boyunca pek çok roman çevirisi yaptı ve seyahat yazıları üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinde seyahat yazıları yazarak deneyimlerini paylaşıyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar