Mitolojinin, efsanelerin, oksijenin, mavinin ve yeşilin bir arada olduğu ve dünya üzerinde eşine az rastlanır bir yer olan Kaz Dağları, her adımda doğanın zenginliğini sunuyor. Kaz Dağları gezilecek bir yer olmanın ötesinde, Alpler'den sonra en yüksek oksijen oranıyla ülkemizi nefesi oluyor. Balıkesir ve Çanakkale sınırlarının ikisinde de yer alan Kaz Dağları, Homeros’un İlyada Destanı’ndan Truva savaşlarına, halk hikayelerinden, taş mimari örneklere kadar bir kültürü de miras olarak bugüne taşıyor.

Hadi birlikte Kaz Dağları’nı keşfedelim ve burası hakkında en çok sorulan soruları yanıtlayalım.

Kaz Dağları nerede?

Kaz Dağları Balıkesir ile Çanakkale illeri arasında Edremit Körfezi’nin kuzeyinde yer alıyor.

Kaz Dağları’nın en güzel köyleri hangisi?

Adatepe, Yeşilyurt, Çamlıbel, Zeytinli, Tahtakuşlar en güzel köyler arasında.

Kaz Dağları neyi ile ünlü?

Kaz Dağları oksijeni, mitolojik efsaneleri, manzarası ve köyleri ile ünlü.

1. Kaz Dağları Milli Parkı

kaz dağları milli parkı

21.452 hektarlık alana sahip Kaz Dağları Milli Parkı, muhteşem fauna ve florasıyla benzersiz bir yer. Yalnızca ülkemiz değil, tüm dünya için oldukça değerli bir bölge olan milli park, güneyde Edremit Körfezi, kuzeyde Karamenderes Çayı, doğuda Zeytinli Çayı ve batıda Mıhlı Çayı sınırları içinde yer alıyor. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında görsel şölen yaşatan ağaçları, farklı bitki türleri, su kaynakları ile milli park, Sarıkız türbesi, Hasanboğuldu göleti, Sütüven şelalesi, Pınarbaşı gibi doğal ve tarihi değerlere ev sahipliği yapıyor.

Kaz Dağları Milli Parkı farklı parkurlardan oluşuyor. İster tüm parkurları ister birkaçını yürüyebilirsin. Milli parka ulaşmak için Zeytinli, Kızılkeçili köyü, Güre ve Altınoluk istikametinden çıkan orman yollarını kullanabilirsin.

Bunları çok seveceksin

♡ Kışın karla kaplı, yazın yemyeşil bir ormanda kuş sesleri, doğal kaynak suları ve oksijen dolu rotayı yürümek.

♡ Türkiye'de görebileceğin en iyi manzaralardan birine şahit olmak.

♡ Kamp alanları için ayrılmış yerlerde kamp yapmak; yoga ve meditasyon etkinliklerine katılmak.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • 65 TL

 • Kılavuz ücreti Orman Bakanlığı tarafından belirleniyor.

Yazar Notu: Eğer sadece Sütüven, Hasanboğuldu gibi yakın noktalara gitmek istersen bireysel gidebilirsin fakat milli parkın tamamını bölgeyi bilenlerden oluşan kılavuz eşliğinde gezmelisin. Kılavuz için Zeytinli köyündeki Kaz Dağları Tanıtım Ofisi’ne gitmen gerekiyor. En geç sabah 10’a kadar gitmezsen rehber bulamayabilirsin. Milli parkta telefonun çekmediğini de unutma!

2. Sarıkız Türbesi

 Kaz Dağı'ndaki Sarıkız Türbesi

Kaz Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan Sarıkız Türbesi, aynı isimle adlandırılan tepede yer alıyor. Burası Kaz Dağları’nın 3 yüksek noktasından biri ve yüksekliği 1.726 metre. Tepede ziyaretçilerin adak adadığı bir türbe ve bir de kazları olan bir kız heykeli yer alıyor. Sarıkız tepesi Edremit Körfezi’ne bakan manzarası ile harika bir seyir imkanı da sunuyor. Burası ayrıca halk edebiyatına konu olmuş Sarıkız efsanesine de ev sahipliği yapıyor.

Bunları çok seveceksin 

♡ Ülkemizde ender görülen rüzgar koridoruna denk gelmek.

♡ Efsaneye konu olmuş bir yeri yakından görmek.

♡ Uçsuz bucaksız bir manzaraya hakim olmak.

Konum Linki

3. Şahindere Kanyonu ve Cam Teras

Şahindere Kanyonu

Kaz Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan bir diğer doğa harikası oluşum da Şahindere Kanyonu. 27 kilometre uzunluğa ve 600 metre yüksekliğe sahip olan kanyon doğa yürüyüşü, piknik, yüzme, kamp ve doğa fotoğrafçılığı için oldukça uygun bir alana ev sahipliği yapıyor. Şahindere Kanyonu’nu üzerine 2021 yılında inşa edilen cam seyir terası da mutlaka görmen gereken bir diğer ayrıntı. Seyir terası muhteşem bir kanyon manzarasının yanı sıra görülesi bir deniz manzarasına da sahip.

Bunları çok seveceksin 

♡ Dört yanı ormanla kaplı bir yerde, cam bir terasta manzara izlemek.

♡ Kanyonda yüzmek ve piknik yapmak.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Cam terasın açık olduğu saatler

 • 09.30-17.30

Yazar Notu: Kanyonda yürümek için sağlam outdoor ayakkabı giy. Yüzmek için de mutlaka deniz ayakkabısı bulundur.

4. Mıhlı Çayı

mıhlı çayı etrafında olan yeşillikler

Roma mimarisinden kalma bir taş köprüye ve buz gibi suya sahip olan Mıhlı Çayı, bölgede piknik yapmak ve dinlenmek için tercih edilebilecek diğer bir yer. Başdeğirmen Köprüsü ismi verilen simgesel bir köprüye ev sahipliği yapan Mıhlı Çayı, doğa sporcuları ve piknikçiler tarafından sık sık ziyaret ediliyor. Çayda hem piknik için ayrılmış özel bir alan hem de restoran yer alıyor. Gölet kısmında ise yüzülebiliyor.

Bunları çok seveceksin 

♡ Yansıma fotoğrafı çekmek için en iyi yerde bulunuyor olmak.

♡ Temizliğine hayran kalacağın su kenarında piknik yapmak.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • 30 TL

 • Otopark 20 TL

 • Mangal için masa 200 TL

Yazar Notu: Taş köprü için asfalt yoldan gidip ilk tabeladan sonra sağdaki toprak yola girmelisin. Fakat yollar altı alçak arabalar için uygun değil. Mıhlı çayında otopark ise mevcut.

5. Hasanboğuldu Göleti

hasanboğuldu göleti

Kaz Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan Hasanboğuldu göleti, özellikle serin suları ile yaz aylarının vazgeçilmez rotalarından biri. Buz gibi suları ve piknik alanları ile ziyaretçilere keyifli bir gün yaşatan gölet, Sütüven Şelalesi’ne 300 metre uzaklıkta yer alıyor. Hasanboğuldu göleti etrafında piknik alanı, piknik masaları, mangal istasyonu, yakınlarda bir köy pazarı ve restoran bulunuyor. Mangalını kendin getirmemen durumunda alanda kiralama şansın da bulunuyor. Hasanboğuldu göleti de Sarıkız gibi dilden dile yayılmış efsaneye sahip bir yer.

Bunları çok seveceksin 

♡ Şimdiye kadar girmiş olduğun en soğuk suda yüzmek.

♡ Dramatik bir aşk hikayesinin izini sürmek.

Konum Linki

Yazar Notu: Göletin suyu görüp görebileceğin en soğuk sulardan biri. Yüzmek için buna göze almalısın. Sudan çıktıktan sonra üstünü değiştirebileceğin kabin ise bulunmuyor.

6. Sütüven Şelalesi

sütüven şelalesi balıkesir

Hasanboğuldu göletinin 300 metre kadar yakınında yer alan Sütüven Şelalesi, Kaz Dağları Milli Parkı sınırlarında mutlaka görmen gereken bir diğer durak. 17 metre yükseklikten akan suyu ile oldukça dinlendirici bir etkiye sahip. Şelale, Hasanboğuldu göleti ile aynı yerde bulunuyor. Dolayısıyla buradan da piknik alanlarına ve yerel ürünlerin satıldığı köy pazarına yürüyerek ulaşabiliyorsun. Serinletici suyu ile dikkat çeken Sütüven Şelalesi’nin ilgi çekici ismi ise “sıçramak” anlamına gelen “tüvmek” fiilinden geliyor.

Bunları çok seveceksin 

♡ Köprü üstünde ve su kenarında şelale fotoğrafları çekmek.

♡ Şelale sesinin iyileştirici etkisini hissetmek.

Konum Linki

7. Pınarbaşı

pınarbaşı piknik alanı

Kaz Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan bir diğer keşif rotası ise Pınarbaşı. Burası bölgede oldukça sevilen mesire alanlarından biri ve Akçay’a yalnızca 6 km uzaklıkta yani dağın eteklerinde yer alıyor. Tıpkı Hasanboğuldu ve Sütüven gibi Pınarbaşı da özellikle yazın serinlemek isteyen ziyaretçilerin imdadına buz gibi gölet sularıyla yetişiyor. Mesire yerinde piknik masaları, mangal alanı, restoran, WC gibi olanaklar bulunuyor..

Bunları çok seveceksin 

♡ Şelalenin döküldüğü suyun orta yerinde duran ağacı görmek.

♡ Şelale kenarında piknik yapmak.

Konum Linki

8. Zeytinyağı Müzesi

zeytinyağı müzesi iç görünümü

Küçükkuyu Zeytinyağı Müzesi eskiden sabunhane olarak kullanılan binanın restore edilmesiyle açılıyor. Bölgenin ünlü zeytin, zeytinyağı ve sabun üretimi ile ilgili her şeyi müzede görebilirsin. Temel geçim kaynaklarından biri zeytincilik olan bölgeye yakışır bir müze olan Zeytinyağı Müzesi, otantik atmosferi ile de ilgi çekiyor.

Bunları çok seveceksin 

♡ Organik köy ekmeği eşliğinde zeytin ve zeytinyağı tadımı yapmak.

♡ 30 dakika uzaklıktaki Assos'u da gezi listene dahil etmek.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Açık olduğu saatler

 • 09.30-17.30

İpucu: Bu rota için araç kiralamak iyi bir fikir! Ekonomik, lüks, aile boyu araçları günlük, haftalık, aylık veya uzun dönem kiralayabilirsin. ENUYGUN’un avantajlı araç kiralama seçenekleri için tıkla!

9. Adatepe

adatepe köyü havadan görünümü

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde taş sokakları, restore edilerek butik otel haline getirilmiş tarihi Rum evleri, zeytin ağaçları ile bu köy için adeta huzurun adresi diyebiliriz. Adatepe’nin en önemli özelliği ise Troya savaşında Zeus’un savaşı yönettiği yer olduğuna inanılan Zeus Altarı.

Bunları çok seveceksin 

♡ Kendini bir film setinde hissetirecek Rum ve Osmanlı yapısı taş mimari evleri görmek.

♡ Favorimizin kekikli olduğu otlu dondurma yemek.

Konum Linki

10. Zeus Altarı

zeus altarı çanakkale

Efsaneye göre Zeus ve Hera’nın Troya savaşlarını izlediği tepe olan Zeus Altarı, Adatepe köyünün denize bakan yamacında yer alıyor. Muhteşem bir Edremit Körfezi ve Midilli manzarasına sahip olan bu tepeye köyden yaklaşık 1 kilometrelik bir yürüyüş ile ulaşabiliyorsun. Zeus Altarı ismini alan aslında bir kaya kütlesi ve bu kaya kütlesine de merdivenlerle çıkılıyor. Benim tavsiyem Adatepe ziyaretinin ardından mutlaka Zeus Altarı’nı da görmeye gitmen yönünde. 

Bunları çok seveceksin 

♡ 360 derece muhteşem körfez manzarası eşliğinde gün batımı izlemek.

♡ Dünyanın ilk güzellik yarışmasının yapıldığı ve Zeus'un vatanı olan yerde mitolojinin izini sürmek.

Konum Linki

11. Zeytinli

zeytinli havadan görünümü

Akçay ile Edremit arasında yer alan Zeytinli’yi bünyesindeki Hasanboğuldu göleti ve Sütüven şelalesi ile tanıyoruz. Burası aynı zamanda deniz turizmi gelişmiş keyifli bir tatil beldesi ve Kaz Dağları’na gelip de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Sahil kısmı oldukça sakin olan beldede elbette ki Hasanboğuldu ve Sütüven’i mutlaka görmelisin.

Bunları çok seveceksin 

♡ Cumartesi günleri kurulan köy pazarından alışveriş yapmak.

♡ Zeytinli'nin ünlü Zeytinli Rock Festivali'ne katılmak.

Konum Linki

İpucu: En iyi otel fiyatlarını tek bir yerde görmek, seçeceğin otel hakkında bilgi almak ve saniyeler içinde rezervasyon yapmak için ENUYGUN'da Kazdağı otelleri araştırmasına başlayabilirsin.

Otel

12. Tahtakuşlar Köyü Etnografya Müzesi

 Tahtakuşlar Köyü Etnografya Müzesi

Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethetmek için getirttiği Türkmen ahşap ve tahta işçiliğinde usta olan insanlar fetih sonrası Kaz Dağları’nın Tahtakuşlar köyüne yerleşmiş. Orta Asya’dan göç ederek gelen insanlar geleneklerini de buraya getirmiş ve bugün bu köyü bir kat daha özeli kılmış. Çünkü Tahtakuşlar köyü günümüzde şaman kültürünün devam ettiği ender yerlerden. Türkiye’nin ilk özel etnografya müzesi olan müze ise bu kültürü görebileceğin ve UNESCO tarafından tescillenmiş bir kültür noktası.

Bunları çok seveceksin 

♡ Orta Asya geleneklerine ve eşyalarına tanık olmak.

♡ Müzenin kurucusu olan emekli öğretmen Ali bey ile sohbet etmek.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Tam 20 TL

 • Öğrenci 10 TL

Açık olduğu saatler

 • 09.00-17.00

13. Yeşilyurt Köyü

Adatepe’nin ardından bölgede en fazla ziyaretçi çeken bir diğer köy ise Yeşilyurt. Burası da tıpkı Adatepe gibi Rumlar ve Türklerin uzun yıllar boyu birlikte yaşadıkları, taş evleri ile hayranlık uyandıran oldukça sevimli bir köy. Mübadeleden sonra Rum nüfusu taşınınca köyde Yörük ve Türkmen nüfus yaşamaya devam etmiş. Yeşilyurt ziyaretinde mutlaka Karye Teknoloji Müzesi’ne uğramalı, domates salçasından tarhanaya yerel halk tarafından üretilen birbirinden taze ürünlerden satın almalı ve bir çeşit mantı ve gözleme karışımı bir yiyecek olan manlamayı denemelisin.

Bunları çok seveceksin

♡ 700 yılı aşkın geçmişe sahip tarihi camiyi ziyaret etmek.

♡ Bölgedeki yöresel lezzetlerle yapılan İtalyan yemeklerini Casa Mila'da tatmak.

Konum Linki

Kaz Dağları'ndayken Çanakkale'yi keşfetmek için Çanakkale gezilecek yerler listen linkte seni bekliyor.


gizemtorun
Gizem Torun
7 Yazı
Birçok sektörde proje ve içerik yönetimi üzerine çalıştı; kültürel miras ve sürdürülebilir turizm alanlarında projeler geliştirdi. Şimdi ise ENUYGUN'un içerik süreçlerini yönetiyor ve yaptığı seyahatleri paylaşıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN