Ülkemizde kayısı denince ilk akla gelen şehir Malatya aynı zamanda Anadolu'nun en eski eserlerinden bazılarına ev sahipliği yapan bir yer. Böylesine zengin bir kültürel mirası günümüze taşıyan Malatya'da mutlaka tadılması gereken lezzetleri, görülecek yerleri ve eğlenceli festivalleri keşfetmeye hazır olun.

İçindekiler

6000 yıllık tarihe yolculuk

Eski çağlarda Melita ve Maldia gibi farklı adlarla anılan Malatya, bölgenin en önemli ticaret yollarının üzerinde yer alıyor. Günümüze dek birçok uygarlığı ağırlayan şehir tarihi eserleriyle, yöresel yemekleriyle ve zengin kültürel birikimiyle Türkiye'de görülmeye değer yerlerden biri.

Malatya şehir görüntüsü

Uçak Bileti

Malatya'da nereleri görmeli?

Malatya'da keşfedilmesi gereken yerler genellikle şehir merkezinde veya buraya fazla uzak değil. Şehir merkezinin yakınlarında bulunan Malatya Kalesi, Arslantepe Höyüğü ve Arapgir Kalesi mutlaka görülmeli. 7 bin yıldan uzun bir geçmişe sahip Arslantepe Höyüğü, arkeolojik kalıntılara meraklı gezginleri buraya çekiyor. Malatya'nın çevresinde ayrıca Yusuf Ziya Paşa Bedesteni, Beşkonaklar ve Atatürk Evi gibi önemli eserleri keşfedebilirsiniz. Şehirde turlarken görmeniz gereken diğer yerlere göz atmak için tıklayın.

Beşkonaklar

Kayısılı lezzetlerin şehri

Malatya'nın dünyaca ünlü kayısısının adını duymayan yok. Şehirde bu meyve o kadar seviliyor ki kurutulmuş kayısıdan tatlısına çok sayıda kayısılı lezzet var. Hemen orada tadına bakabileceğiniz gibi şehirden ayrılmadan yanınıza birkaç paket alıp getirebilirsiniz. Üstelik Malatya'nın lezzetleri sadece kayısı ile sınırlı sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Şehirde farklı malzemelerle hazırlanan 70'ten fazla köfteli yemek olduğu biliniyor. İçli köfte, patlıcanlı köfte, yufka ekmek ve otlu ekmek mutlaka denenmeli.

Kayısı

Festivallerde eğlenin

Malatya'da antik kalıntılar, eski konaklar ve tarihi çarşılar kadar yıl boyunca gerçekleşen eğlenceli festival ve etkinlikler de buraya gelmek için iyi birer bahane olabilir. Şehirde her yıl düzenlenen Arapgir Bağbozumu Şenlikleri, Malatya Kayısı Fuarı ve Yeşilyurt Kiraz Festivali kaçırılmaması gereken etkinlikler arasında.

bağbozumu festivali

Kolayca ulaşın

Malatya, İstanbul ve İzmir gibi ülkemizin batısında bulunan şehirlere görece uzak bir yerde bulunsa da esasında ulaşımı son derece kolay. Şehre düzenli olarak gerçekleşen uçak seferleriyle yılın her döneminde gelebilirsiniz. Kış aylarında hava sıcaklığının genelde düşük olması nedeniyle ilkbahar ve yaz ayları şehre seyahat etmek için daha elverişli dönemler. Malatya'nın tarih, kültür ve lezzetle dolu dünyasına yolculuk için Malatya uçak bileti aramalarına başlayın. Şehirde birkaç gün geçirecekseniz, konaklama alternatiflerini inceleyerek rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Bakırcılar Çarşısı


muratekinay
Murat Ekinay
456 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar